| mixtare a întrebat:

Imi puteti spune cum as putea sa am mai multa incredere in mine pentru ca simt ca nu sunt capabil sa fac nimic nu am incredere in mine si nu stiu de ce?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Daca tu nu ai incredere in tine, atunci cine sa aiba?
In viata asta inveti lucruri noi, le inveti facand sau observand, ambele fiind actiuni, tot tu trebuie sa le faci. Daca nu faci nimic, nu-ti asumi responsabilitate, nu incerci sa faci lucrul atunci nu progresezi.
Poate nu ai incredere in tine pentru ca te afli in momentul acela intr-o situatie neasteptata, neplanuita, si nu gasesti butonul ala de pauza, sa analizezi situatia. Asa devii observatorul si sa faci un pas inapoi, mental. Cand incerci sa vezi lucurile in ansamblu, e ca si cum vezi inapoi padurea, pentru ca in unele momente nu vezi padurea de copaci.
In concluzie, incearca exercitii de genul asta, sa incerci in diferite situatie sa vezi ocazia in ansamblu, sa nu te axezi doar de exemplu la ce spune o persoana dar si la felul cum se comporta; incearca sa te pui din cand in cand chiar in rolul de persoana increzatoare, poate chiar si-n oglinda. Nu te pune la pamant pentru ca pana la urma tu-ti impui increderea sau ne-increderea, dar tu poti de fapt, esti capabil daca incerci, esti in stare sa realizezi lucruri. Nu ai cum sa capeti experienta ne-facand, ne observand ce faci.

1 răspuns:
| kevin9 a răspuns:

Incearca sa faci lucrurile care crezi ca nu poti sa le faci, lasand la oparte rusine. Pur si simplu tupeu si o sa te inveti asa.