| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme observ pe aici tot mai multi trolli, dar si utilizatori pe care ii credeam mai seriosi, care pur si simplu fac spam cu tot felul de intrebari aiurea si faza e ca tot aceste intrebari au si cele mai multe raspunsuri (stiu ca unii vor sa faca conversatie dar se ajunge sa se devieze de la subiect foarte mult), in timp ce sute de intrebari, mai serioase ca sa zic asa, nu au inca un raspuns.
Oare acesti trolli nu s-au plictisit sa stea tot timpul pe site si sa dea raspunsuri aiurea?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Eu nu stiu daca toti sunt trolli sau altceva, unii sunt niste inadaptati care nu si-au mai luat tratamentul de la psihitrie si intra pe aici (si tu si eu cunoastem astfel cazuriwinking )
Nu pot generaliza sa bagt in oala pe toata lumea, exista mai multe generatii de utilizatori aici, exista adulti prosti, exista adulti inteligenti, exista copii retarzi cum am intalnit si copii inteligenti, deci sunt de multe feluri si categorii utilizatorii TPU.
Pe de alta parte referitor la situatia conturilor, da si eu cred ca din cele 1, 3 milioane de conturi mai mult de 50% sunt clone, dar nu inteleg un lucru de ce conturile mai vechi de 5 ani sa zicem nu sunt sterse automat, daca TPU nu are atatia oameni sa delege dintre noi pe cei interesati sa facem curat... observ asta pe mai toate forumurile si anume stafful vrea sa impresioneze cu cantitatea de oameni indiferent de cum sunt create conturile si NU VOR SA IMPRESIONEZE PRIN CALITATEA CONTINUTULUI SITEULUI/FORUMULUI!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

De acord cu tine. odata ce contul nu mai este folosit cativa ani trebuie sters automat. Astfel se mai elibereaza si site-ul si se evita spam-ul care ii enerveaza pe multi

50 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raspunsul este simplu, dar cum nu ti-ai dat seama pana acum de el iti explic eu: pe forum sunt 90% copii intre 12 si 17 ani, fara experimenta de viata, fara cunostinte generale ori prea aprofundate in anumite domenii, de aici si "trollingul" masiv sau intrebarile puerile, ori raspunsurile neserioase.
Suntem doar cativa adulti pe forum, care ne chinuim sa raspundem la toate intrebarile mai serioase, dar nu prea reusim sa facem fata in timp util, odata ce exista acest volum mare de spam sau inutilitati.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Uneori chiar si adultii fac spam cu raspunsuri inutile sau efectiv puse la mișto

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai raspudnem si noi in ton cu intrebarea.
Daca-i pusa la misto, apai ne mai amuzam si noi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si adultii fac, ce ei nu-s oameni? Sunt adulti si la 70 ani care sufletu tanar si numa tampenii fac in anumita masura.
Uite eu fac tampenii, nepoata-mea era in clasa 8-a, am ajutat-o sa copieze la lucrare ca m-a rugat "ma nu pot sa le zic la ai mei ca-s cu capu, iti zic tie, nu vreau sa invat la istorie ca nu-mi place, ma ajuti sa copiez cand dau lucrare?".

Eu aveam aparatura cu camera la nasture ca am folosit si eu prin facultate prin 2014 la materii care nu-mi placeau, vedeam pe telefon foaia, si eu dictam in castile din orechile ei.
A fost tare. Pai da eu cum faceam la 15 ani?
Deci nu conteaza varsta ci cum te simti tu psihic ca varsta.
Nu e normal sa inveti la ce nu-ti place. Ca la ce-i trebuia pentru examen invata, deci era ok.
Daca zicea la ai ei ziceau "cuuuum sa faci asa cevaa?", ete cum, asa bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate.
Legat de invatat, eu am incercat sa invat mereu...am incercat..ca nu am reusit asta e alta problema rolling on the floor.
Tot telefonul ramane cea mai buna metoda de copiatwinking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E, eu eram mai profi cu pentru ca profa aleia era vigilenta, trebuia metoda mai high, noroc ca aveam aia, daduse, 2500 lei pe chestiile alea in 2014. Invatam ma, dar nu la toate, ce dracu, nu o sa stau sa pierd timpul cu materii care nu imi placeau in loc sa fac ce vreau eu.

Invatai la ce iti placea si era mult mai lejer. Nu am incercat niciodata sa invat chestii inutile mie.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

"Invatai la ce iti placea si era mult mai lejer."
Intr-un final mi-am dat si eu seama de asta rolling on the floor

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai exact! Trebuie sa fim eficienti! Sa fentam prostia si inutilitatea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asa e

| Drimmero a răspuns:

Atat am de spus : conturi multe, lume putina! Sa fim seriosi, astia nu sunt trolli, sunt doar retardati.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Si multi dintre cei care fac spam nu au mai mult de 14-15 ani..copii fara minte.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Era caz fericit, dar multi au peste 20 de ani si tot plozi sunt la minte, in locul lor as fi intrat in pamant de rusine daca ieseam afara si imi aduceam aminte de ceea ce faceam pe aici, e ceva ce nu tine de ei, e ceva patologic

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Personalitatile multiple nu au regrete sau rusine laughing!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Au si mai mult, asta-i de necrezut, dar adevarat happy. Corpul le creste, dar mintea ramane la fel sad.

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu au astia bibilica atat de dezvoltata incat sa aiba personalitati multiple cu voia lor, le au pentru ca nu au toate tiglele pe casa.

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

laughing

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Asta e adevarat.din pacate. Am intalnit multe persoane mari de ani dar cu un creier nedezvoltat.un fel de retard mintal. Asta nu este o jignire dar cand persoana are 30-35 de ani si la minte e ca o persoana de 15-16 ani, ar trebui sa isi puna niste intrebari, eventual sa consulte un medic happy

| Mosotti a răspuns:

Si cum iti dai seama ca e troll sau nu?! Era o fata aici de 14 ani care avea anxietate si mereu posta intrebari gen "mi s-au intarit sanii, ce am? ", "Simt ceva la stomac, am cancer, clar" "dupa ce ma mmasturbez ma doare nu stiu ce", inseamna ca e troll? S-a raspuns si acolo okey.

Toate intrebarile fac parte din viata pana la urma si alea banale si alea complexe. Au fost intrebari gen "mi-a aparut o buba la picior", si s-a raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu ma refeream la unele intrebari fara sens. Era o tipa pe aici care mai punea intrebari ciudate una dintre ele fiind "vrei sa facem sex?" sau in alta postare sa zic asa, isi facea reclama ca s-a apucat de pozat nud si isi vinde pozele pe onlyfans

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde pentru cine sunt fara sens! E relativa chestia. Nu proiecta gandirea ta la toti ceilalti, esti prea subiectiv.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Subiectivă...sunt fată

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaam na, am crezut ca esti baiat dupa user. Mda daca privesti subiectiv, este okey.
Eu in general uneori dau doua raspunsuri, unul subiectiv, altul obiectiv, de ex cand a fost intrebarea daca ssexul oral e normal, am dat cele doua raspunsuri care-s total opuse.
Subiectiv mi se pare lipsa de igiena, obiectiv e normal pentru cui ii place.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

laughing

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Oricum pe editori ii doare fix undeva de acest site, ca daca era sa isi dea interesul in adevaratul sens al cuvantului, nu mai umblau toti redusii pe aici. Trolli sunt urmarea dezinteresului lor.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Asa este. Ma bucur totusi ca unele conturi, ce puneau intrebari total irelevante, au fost suspendate

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, au fost, dar prostie multa ca aici la noi pe site, ca la nimenea! Asa erau un numar maricel de utilizatori inca de la inceputul forumului, nu degeaba isi pun oamenii mainile in cap cand aud de TPU laughing laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ma gandeam eu intr-o zi...wow mai mult de 1, 3 milioane de oameni pe TPU...dar nu e chiar asa avand in vedere ca unele persoane (trolli) au si 3-4 conturi.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Si cam asa e..multa prostie pe site, plus ca pe primele locuri in clasament sunt unii care dupa parerea mea nici nu trebuiau sa mai existe pe site.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cele de start sunt inactive, nu au nicio urma de activitate, conturile care au un raspuns, 2, incep de la 500.000, si pe aici cam pustiu, cum spune si celalalt utilizator de aici.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea mea sau a ta, oricum, nu este minciuna, ca printre cei de top se afla intrusi multi laughing, este o parere dintr-o realitate obiectiva, cine aude de TPU asa se comporta, cu mainile in cap rolling on the floor.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Total incorect, editorii sunt aici, ia zi tu o injuratura, insulta, sa vezi cum dispare! Doar Sambata si Duminica nu-s aici. A pus IncelcatDragos alaltaieri o intrebare despre virus si imediat a doua zi a disparut intrebarea considerandu-se instigare la neprotectie, desi nu era asa, omu a zis sa ne protejam.

Insa la faza cu trollatul nu ai nici o dovada ca e trolleala, de aia editorii nu au treaba. Se pot pune orice fel de intrebari fara probleme.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ma refeream la asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar la ce te refereai?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Ma refeream ca daca isi dadeau interesul in adevaratul sens al cuvantului, conturile acelea erau sanctionate corespunzator, de la avertizare, la banare temporara sau permanenta. De trolat se da seama.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Iti zic eu ca isi dau interesu! Pai am vazut, daca nu actioneaza inseamna ca ori nu au considerat ca trebuie, ori nu s-a raportat! Eu am raportat cand se discuta urat, insulta, si s-a rezolvat f rapid.
De multe ori trebuie si noi sa raportam. Eu am dat mail si s-a rezolvat, nu report aici. Cand e ceva, da mail si spune. Spune tu tampenii asa deci insulte, batjocoriri, calomnie, injuraturi, sa vezi cum iti dispar postarile rapid, si la prea multe iei si suspendare, dar de luni pana vineri.

Chiar acum 3 zile un coleg a postat ceva despre coronavirus si a doua zi intrebarea nu mai era! Desi omul a spus ca nu instiga la neprotejare, el a zis cum gandeste el, deci nu era cazul sa fie sters, dar s-a sters.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Exista conturi care sunt doar facute pentru comentarii infecte, Heca... de exemplu. De ce mai are cont pe site?

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai nu stiu, se distreaza poate. E bine sa raportezi acele comentarii la admin prin mail.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Am raportat si doar sterse au fost. Comentariile rautacioase trec, dispar, utilizatorii infecti care le reproduc, raman. Trebuie sa recunosti ca dauneaza prea mult ca sa mai ramana aici, nu avem nevoie de asemenea prosti pe site.

| Sn4k3 a răspuns:

Asta se intampla de mult, iar la ce am vazut ca scriu unii, nu pot sa ma mai mir de nimic din ce se intampla aici. Asa se ajunge si in top din ce am vazut, deci alt motiv, pe langa prostie.

| RKBlue a răspuns:

Faptul ca acest site nu iti cere si nu iti afiseaza numele real, este un lucru care il face sa fie plin de trolli.
Uita-te pe Quora.Nu cred ca vei gasi multe raspunsuri date de trolli.Mai probabil vei gasi intrebari puse de trolli, dar sigur vei vedea ca majoritatea raspunsurilor la astfel de intrebari sunt respectuoase si formeaza sectii de comentarii in care se dezbat idei si pareri.
TPU e un site ciudat.
De la interfata, la modul de operare restrictiv, editorii care nu fac prea multe, oamenii carora li se permite sa isi imprastie ura.(pe quora esti raportat, ti se da jos raspunsul si eventual esti suspendat)
De asemenea, acolo exista spatii pentru anumite subiecte, poti sa iti creezi un fel de bloguri si poti sa ii urmaresti pe altii.
Cu cat este mai votat un raspuns, cu atat o sa ajunga mai sus si va fi vazut de mai multi oameni.
TPU ar trebui sa faca o schimbare aproape totala ca sa scape de trolli si alte tipuri negative de persoane.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Daca as fi fost eu moderatoare ramanea TPU cu jumatate din utilizatorii pe care ii are acum rolling on the floor

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Jumatate din utilizatori sunt conturi moarte...
Dar ar fi bine daca cineva determinat ar ajunge moderator, ca asa faca o schimbare pe aici.

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Da, cineva sa ajunga moderator, ar fi bine... eu laughing, sa vezi ce abuz de putere fac rolling on the floor hihi!

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Quora este mai international de fel, la noi doar romani pe aici, site al unei natiuni, acolo da selectie de persoane intregi la cap, sunt milioane care chiar intra pe Quora, nu ca aici.

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Te si vad moderator rolling on the floor
Atunci incepe tirania.

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Chiar daca nu e international, multe lucruri ar putea fi facute pentru a imbunatati site-ul.

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Atunci va incepe o NOUĂ Ordine Mondială, cine nu este crestin... BAN laughing laughing!

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Ar putea fi facute, cel putin sa fie mai multa activitate din partea editorilor, dar asa a fost forumul inca de pe la inceputuri, nu prea ai ce mai schimba acum. Si daca le termini conturile, ce faci? Pana vin alti utilizatori aici, ai facut paguba din monetizarea reclamelor. Este un forum destinat mai mult adolescentiilor, minorilor, asa ca...

| Hirol a răspuns:

Preferi sa se vorbeasca despre proxeneti, prostituate si videoclipuri scarboase?