| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,
La ce imi trebuie mie Istoria? Ce ma intereseaza pe mine ani cand a murit x, sau cand s-a nascut y? De ce suntem obligati cu forta sa invatam? Ce e asa de interesant la niste razboaie? Sau. la biologie. ce ne pasa noua de plante sau de animale? DE CE TREBUIE INVATATE PE DEROST? Nu-mi place sa invat pe derost, practic prefer cate 3-4 ore de mate pe zi decat 1 ora de istorie, de biologie sau de geografie. Vreau sa va intreb ceva, pe cei de 20-35 de ani, VA FOLOSIT LA CEVA ISTORIA? Hai ca de biologie, unele lectii in mai plac si geografie, dar nu prea imi place sa le invat. Astept raspunsurile voastre. si cum invatati USOR la aceste materii.

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu ar trebui sa iti placa istoria, ar trebui sa te pasioneze. Din pacate, numai dupa ce treci de 20-22 de ani incepi sa realizezi cat ai pierdut ca nu i-ai dat importanta la vremea ei. Ce poate fi mai interesant pentru noi decat sa intelegem lumea - si implicit pe noi insine? Si pentru cunostinta asta ai nevoie de o privire de ansamblu asupra lumii. Sa stii nu numai ce se intampla acum, dar si ce s-a intamplat de-a lungul timpului. Cum au fost oamenii, cum si-au rezolvat problemele, de ce s-a ajuns mereu la conflicte si de ce a trebuit neaparat sa se recurga la razboi. Iata numai cateva intrebari, la care, daca gasim raspunsuri, intelegem si noi care e rostul lucrurilor si ce se intampla cu noi oamenii, la ce ne putem astepta de la viitor. Intr-un cuvant, nu te poti considera un om complet daca nu ai o cunostinta de ansamblu despre istoria lumii.

| MauiThePreacher a răspuns:

Eşti năpârţ.
Istoria nu se învaţă pe de rost. Istoria ori o înţelegi, ori nu.

Răspuns utilizator avertizat
| luger a răspuns:

Cine nu cunoște Istoria, riscă să o repete, cândva vei vota și respectivele cunoștințe ar trebui să te ajute cum să o faci.