| anonim_4396 a întrebat:

Mi se pare si mie cam ciudat, poate si voua, sau nu. In legatura cu interpretarea viselor, cateodata cred si nu cred, gasesc interpretari sau nu gasesc. Nu stiu ce se intampla sau daca ar trebui bagate in serios visele. De frumoase, visele sunt chiar frumoase, e interesant si frumos sa visezi, mai ales cand visezi frumos. Dar totusi, parca si visele acestea au o semnificatie, chiar la inceput sau la sfarsit. Totul pare frumos, interesant, iar la sfarsit primesti un mesaj (vorbesti cu cineva, vezi ceva scris, etc). Care este faza? Sa va zic ce am visat noaptea trecuta, si va zic ca nu e nici prima data, nici ultima data cand am vise de acest gen, cu si despre aceeasi persoana. Se facea ca era timp frumos, o zi frumoasa, in parc. Ma intalnisem cu toti colegii, era prima zi de scoala (facultate). Ne-am intalnit, ne-am oprit undeva sa povestim. Eram impreuna cu fetele, colegele mele (la specializarea noastra, suntem doar 2 baieti si inca cativa care nu au treaba cu facultatea, vin rar, rar). Deodata m-am decis sa merg sa cumpar ceva fursecuri, napolitane, sa le servesc pe colege. Am ajuns acolo si era un chiosc si o toneta (vedeti dex. Adica automat de dulciuri). Preturile erau extrem de ridicate, nu aveam atatia bani in buzunar. Vis-a-vis era un chiosc, plin cu fursecuri, biscuiti, etc. M-am gandit sa iau. Un kilogram era 15 lei. Nu aveam atat. Aveam cam 5 lei la mine. Am cerut o punga cu fursecuri de 5 lei. A zis ca nu servesc decat la kilogram. Nu intelegeam de ce, imi dadusem seama ca incercau sa ma pacaleasca. Erau doua femei cu mutre odioase, m-am speriat de ele si am plecat. Cand m-am intors, colegele nu mai erau acolo. Am alergat cativa metri si intr-un sfarsit am vazut-o pe o colega, deja eram obosit de alergat. Ea era putin mai departe de mine. In acelasi timp eu alergam si ea mergea. Nu fugea de mine. Ea se tot uita in spate cu capul, zambea, chemandu-ma, ceva de genul : Hai! Ma tot gandeam cine este, nu imi puteam da seama. Ma tot gandeam la doua colege, una dintre ele putea fi, dar nu stiam care. Nu era ca in acele vise cand eu alergam dupa cineva si nu ajungeam. Am ajuns-o! Cand eram langa ea, nu era nici una la care ma gandeam eu. Era o fosta colega din liceu. In vis, nu am bagat in seama acest lucru. Ne-am intrebat daca au ajuns toti colegii nostri, da au ajuns. Eu am intrebat de o fata, Ioana, daca a ajuns. Ea mi-a zis asa :,, Inca nu a venit, da vine saptamana asta, cand isi rezolva nu stiu ce treburi cu iubitul. " Aici s-a terminat tot visul! Stiu ca ce visezi, este ceea ce ai facut in realitate, sau daca te gandesti la ceva, etc. Poate fi si o continuare a activitatilor pe care nu le-ai terminat in acea zi. Interpetarile si parerile sunt multe... In realitate : Ma inteleg foarte bine cu o colega de facultate. Este Ioana, cea mentionata mai sus. Eu o iubesc foarte mult, este o fata de treaba, simpatica, cu bun simt, silitoare, ajutatoare. Se diferentiaza mult de multe fete. In vara asta, am avut niste mici certuri, dar slava Domnului ca totul a revenit la normal. Intr-adevar, recunosc ca eram cam sacaitor si suspicios, dar e o fata care iarta si uita repede. Poate ca exagerasem eu, am inteles gresit ca e suparata pe mine, mi-am cerut iertare. Eu sunt dintr-un oras, ea e din altul. Pe mess/facebook nu prea intra, mi-a zis si mie, mi-a multumit ca i-am scris, mi-a zis ca in perioada vacantei nu intra prea mult si cand va intra, vom mai vorbi. Eu chiar m-am bucurat mult ca mi-a raspuns, nu a rupt definitiv legatura cu mine. Dorul, dorul dupa cineva drag este foarte mare, puternic si arzator. Abia astept sa ne reintalnim iar, sa fie totul ca inainte. Mesaje nu ii mai scriu, sa nu fiu considerat sacaitor. E vacanta si respect, stiu unde sa ma opresc. Si-a dat seama. Mai sunt cateva saptamani pana la 1 octombrie, cand incepe facultatea. Ard de nerabdare sa ne revedem, sa imi vad colegii. Nu stiu, eu oricum am si ceva emotii cand vorbesc cu ea, fiind si putin timid, ma precipit. Ma emotionez, devin agitat, transpir.Greu ma stapanesc. Vreau ca din anul II totul sa fie mai bine, sa ne intelegem si intr-un sfarsit, daca ar fi sa fie, sa fim prieteni adevarati, nu doar colegi. Imi doresc mult acest lucru. Acum problema, ce ziceti despre acest/aceste vise? Merita sa le acord importanta? Sunt adevarate? Oare chiar asa a fi? In prima zi de facultate, ne vom intalni, ea nu va veni si aflu ceva asemanator ca-n vis? SINCER sa va zic, cateodata in cazul meu, ceea ce visez, se intampla in viata reala. De aceste lucruri mi-e teama. Niciodata nu visez, nu am visat cu persoana iubita sa fie ok. Ar insemna ca daca in vis nu ne intalnim, sau ea fuge, sau nu-mi vorbeste, inseamna ca nu vom fi colegi, prieteni? Ceea ce visezi, se va intampla? Voua vi se intampla, ceea ce visati sa fie adevarat? Astept cu nerabdare intalnirea cu colegii, chiar am emotii, dar sper totusi sa vina si colega mea, sa nu trebuiasca sa intreb ca-n vis si sa aflu cine stie ce raspuns... Dati-mi sfaturi! Daca credeti ca visele nu sunt adevarate, veniti cu argumente! Rog bun simt si fara batai de joc! Scuzati-ma daca am scris prea mult, dar asa ma exprim eu, pot scrie happy. O seara buna sa aveti!

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa cauti nicio interperetare. Visele sunt o modalitate a subconstientului de analiza si de a intelege realitatea. Sunt foarte subiective pentru ca daca pentru mine in vis un baiat dragut inseamna ceva pentru tine poate insemna altceva. Sfatul meu ar fi sa nu iti bati capul foarte mult cu visele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca ceva : Cum ati interpreta acest vis? Am cautat si in dictionar de vise, dar nu gasesc, ce am visat eu. Nu stiu, nu stiti site-uri unde sa-ti povestesti visul, si sa iti fie descifrat. Nu asa doar cu cuvinte : masina, casa, om, etc.

| irbis96 a răspuns:

Visele mele nu au devenit niciodata realitate (pacat pentru cele bune.) dar au o legatura cu viata mea.
Spre exemplu a fost o zi in care am dat peste un paianjen imens si in noaptea respectiva am visat mai multi. De atunci am fobie straight face

Interpretarea lor e grea..Las-o pe mana specialistilor. Stiu ca te macina unele lucruri, dar mai bine concentreaza-te pe ce e real~