| Cavani1999 a întrebat:

Salut TPU,nu pot pronunta majoritatea cuvintelor din limba romana,la scoala este nevoie sa repet ce-am de spus cel putin o data pentru ca nu se intelege ce spun, si mai ales cand trebuie sa leg o propozitie sunt multe cuvinte aparent usoare ce nu le pot pronunta si nu se intelege totata propozitia,ma afecteaza foarte mult aceste lucruri pentru ca de la o bucata de vreme mi-e si rusine sa vorbesc din cauza defectelor mele in vorbire, si in plus fetele frumoase nu au ochi pentru baieti ce nu stiu sa lege doua cuvinte.Va rog din inima sa-mi spuneti cei de facut ca eu sa vorbesc corect sa-mi fac prieteni mai usor si sa nu-mi fie rusine sa vorbesc cu oameni mai populari in scoala de frica de a ma face de ras,si sa nu-mi fie rusine sa raspund la ore(sa ma duc la cursuri de dictie,sa repet cuvintele ce nu le vorbesc corect sa le repet de multe ori,nu stiu, va rog sa-mi spuneti voi) sau asa m-am nascut si asa voi ramane sau cu timpul poate voi vorbi mai bine(am 14 ani),sufar foarte mult din aceasta cauza, va rog din inima sa-mi da-ti un sfat bun care sa-mi fie de folos ca viata mea sa se schimbe radical.Dau Funda la cel mai bun raspuns

1 răspuns:
| Mihaitza009 a răspuns:

Trebuie sa faci multe exercitii de dictie si repetate pentru a reusi sa pronunti corect alta solutie nu ai