| MihaelaDart a întrebat:

Parca lumea a luat-o razna, cativa, sa nu generalizez. La serviciu cand colegele mele au vrut cate ceva am facut ca ele, cand au dorit sa le tin locul, am facut-o, eu niciodata nu am cerut nimic, iar acum cand am mare nevoie si vreau sa fiu inlocuita, acea persoana isi dadea cu pumnii in piept ca va face schimbul si sa-mi dea vestea ca tot vineri are programare la medic. Aveam aceasta programare la medic de acum 3 luni si tocmai in aceiasi zi si-a gasit si ea sa mearga la medic, si tocmai ca decizia asta a luat-o ieri. O programare la medic in Germania nu se face de azi pe maine, trebuie cu cateva saptamani sau luni... este clar ca minte, nu mai vrea sa ma inlocuiasca. Sufar ca mereu sar in ajutor la fiecare si eu cand am nevoie un pic, imi intorc spatele. Macar de ar minti mai frumos. Cum ii tratati pe astfel de oameni cand tu la randul tau ajuti si nu te astepti de la o persoana buna sa te minta si sa-ti intoarca spatele? Pe maine, iar o iau de la capat, trebuie sa vorbesc cu seful meu pentru a veni mai tarziu la munca sad. Aceste analize sunt foarte importante pentru mine si nu vreau sa aman din cauza unei nesimtite care vrea sa-mi strice ziua.

Răspuns Câştigător
| Cancerigen a răspuns:

Salutare,

Greseala ta ca te-ai purtat exemplar cu colegele tale si au ajuns sa profite de bunatatea ta sad cat despre colega ta, pare destul de nesimtita si cel mai probabil a mintit cu programarea. Incearca sa stai departe de oamenii ca ea si invata sa spui NU mai des, sa vezi atunci cum nu te vor mai aborda cu problemele si nevoile lor. Mult succes si sper ca vei putea ajunge la doctor si analizele vor iesi bine.

| MihaelaDart explică (pentru Cancerigen):

O fi greseala sau un defect pentru ca sunt mereu buna si nu ma pot considera ca ele tupeiste si nesimtite! Incerc sa fiu si eu ca unele, dar nu pot si tot ajut... Asta e defectul meu ca sunt prea buna cu toata lumea si in momentele alea cand am primit palme in viata de la oamenii cu invidie.

| Cancerigen a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da, mai degraba defect decat greseala. Sunt mai multe motive pentru care tu nu poti zice NU, cel putin asa cred:

1. Pentru a avea simpatia lor.
2. Pentru a evita un potential conflict.
3. Din jena de a nu-i refuza pe ceilalti. (care ar duce la pierderea simpatiei)
4. Pentru ca pur si simplu vrei sa fi de 'treaba' si consideri ca un refuz te-ar pune in ipostaza de persoana rea.

Tu preferi sa te pui pe locul 2 doar ca sa faci un bine altcuiva, in speranta ca atunci cand vei avea si tu nevoie te vor ajuta la fel dar dupa cum vezi nu e cazul si probabil nu va putea fi la locul tau actual de munca sad iti recomand sa nu-ti mai pese de cerintele colegelor tale si sa te gandesti intai ce e bine pentru tine.

Capacitatea si putinta de a spune NU iti va permite sa-ti consolidezi si afirmi independenta si autenticitatea, simplificandu-ti relatiile cu cei de la munca. So, just say NO.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca sant romance zice slampe ordinare ce sant laughing dar chestiile astea se trateaza numai cu patronatul, colegii de munca niciodata nu vor fi prieteni si dai naibii pentru ca rivalitate e intruna intre voi

| MihaelaDart explică (pentru mgtow):

Tocmai ca nu este romanca, era grecoaica! Alta natie in care sa nu ai incredere! Fie ca nu prea conteaza ce natie esti, conteaza cat bun simt ai si cat de educat esti!winking

| T0T a răspuns:

Dacă ai ajuns să consideri bunătatea un defect atunci chiar e un defect, dar strict la tine. Dacă faci bine nu aștepți nimic în schimb și totuși tu ai așteptat. E o bunătate naivă, nu conștientă. Un om bun face binele asumându-și că nu va primi nimic în schimb(chiar și posibilitatea că va primi rău), căci mereu e o posibilitate și asta. Tu însă ai așteptat tot bine deci binele tău nu prea a fost pur.

| MihaelaDart explică (pentru T0T):

Nu am asteptat, ci seful meu mi-a zis sa caut un inlocuitor! In firma cand cineva are o problema isi cauta un coleg pentru a se schimba. Nu mi se poate acorda nici libe pentru o zi si nici nu pot lipsi doar o zi ca cica am fost bolnav, asa as fi predispusa sa imi pierd locul de munca.
Am ajutat pe destui si pe oamenii aia mai nemernici la care stiu ca aia cum iti intorc spatele nu te mai saluta niciodata, nu am asteptari de la ei. Cu aceasta colega nu am mai avut vreo tangenta, e prima data cand am rugat-o sa-mi faca schimbul si de luni pana azi era totul ok, pana cand am gasit mesaj pe Facebook la pranz cu minciuna. Il consider defect bunatatea ca atunci cand esti bun, toti te iau de fraier. Este si o vorba si cine a zis este adevarata. colega asta e fata de om inocent, asa pare, asa ii are chipul, e pustoaica la abia 20 de ani impliniti, de la ea nu am crezut ca totusi are aceasta gandire sau sa spun comportament nu tocmai placut. Cu toate o sa incerc asa cum a spus membrul TPU, Cangerigen., trebuie sa ai spun si pe NU, NU POT. Poate ca astfel isi vor da seama ca acel prost nu mai poate da o mana de ajutor.

| T0T a răspuns (pentru MihaelaDart):

Și care e problema că te iau toți de fraieră? Măcar așa cunoști mai bine omul și știi pe cine să eviți și pe cine nu. Dacă faci un bine conștient nu ești deloc fraier, asta e tărie de caracter. Tu însă preferi să te iei după gloată și ți se pare binele o dovadă de prostie sau un defect. Păi dacă e așa înseamnă că nu l-ai făcut conștientă de mediu, sau de ce l-ai mai făcut? Păi exact asta cred și ei, ești exact ca ei. De asta am spus că binele tău nu e prea pur.

| MihaelaDart explică (pentru T0T):

Tot nu ti-ai dat seama care este problema! Problema este ca as fi preferat sa-mi spuna adevarul decat o minciuna prosteasca! Atunci durerea nu ar venit de-a curmezisul. Asta ma doare pe mine Ajut ca mi se cere, nu pot spune Nu, nu din cauza ca ma vor vedea altfel, ma doare undeva in ce fel, mi-e doar de sefi atata tot. Vreau sa ma vada ca o angajata care sar in ajutor mereu, ca nu las balta. Sunt noua inca institutie, nu am contractul nelimitat de la ei. Chestia este ca ma doare asta, ajut si cand ai nevoie, ti se dau palme si nu e musai de la aceeasi persoana, in general, de la toate, chiar daca nu am avut nicio tangenta vreodata cu ele. Minciuna ma doare, asta este cea mai dureroasa palma din viata.

| T0T a răspuns (pentru MihaelaDart):

Elena, respectiva persoană te-a mințit din lașitate și rușine pentru că tu ai ajutat-o și ea nu era dispusă să facă același lucru pentru tine. Și uite așa totul se rezumă la ce am spus înainte. Ce a făcut ea a fost un lucru absolut normal, majoritatea ar fi procedat la fel și așa nu mai repet ce am spus în răspunsul precedent.

| MihaelaDart explică (pentru T0T):

Nu am ajutat-o niciodata, am ajutat alte persoane in firma unde lucrez. In firma ne ajutam fiecare cand avem o problema. Cu toate ca am invatat de acum incolo sa refuz. Oricum am stabilit cu seful meu ca maine sa ajung la munca dupa terminarea analizelor. Imi vor taia dintr-o o ora, asta e. Macar sanatatea este pe primul plan.

| grab a răspuns:

Pai cum sa zic... aici tu ai fost neatenta.
cand vorbesti cu cineva ca faci schimb, stabilesti asta cu 3 zile inainte. imediat dupa ce ai vorbit ii dai mail sefului sa va modifice in grila de ture. odata acea modificare operata tu uiti tura initiala, iti asumi tura pe care ai obtinut-o la schimb. Si atunci colega ar fi terbuit sa scape ea la randul ei de tura care, chipuruile, ar fi impiedicat-o pe ea sa mearga "la medic". Treaba ei cine o "consulta" vineri, nu mai e problema ta. Data viitoare asa sa faci. Intotdeauna lasa ceva scris pe mail intre coleg si seful vostru ca sa fii acoperita. Valabil si in cazul deciziilor la limita=> dai mail; altfel se gaseste mereu cate unu care nu vrea sa isi asume si va da vina pe tine.
succes!

| MihaelaDart explică (pentru grab):

Asa am si facut! Luni l-am anuntat pe sef diirect, nu-mi trebuiesc mail-uri de trimitere big grin laughing si in aceiasi zi am comunicat si cu respectiva colega. Iar ziua de marti i-am confirmat sefului 100% ca ea imi va tine locul, iar miercuri cand am venit de la munca, m-am trezit cu mesaj de la ea e Facebook ca nu mai are cum, sa-mi zica minciuna cu pricina. Joi am luat-o de la capat, comunicare cu seful, caci acea colega nu mai vrea sa ma inlocuiasca si i-am spus direct, vin vineri mai tarziu la munca, ceea ce asa a si fost. Am ajuns cu 1 ora mai tarziu. Oricum data viitoare cand este sa mai am nevoie, nu mai apelez la nici una, fac aceeasi chestia ca si vineri, voi veni mai tarziu dupa ce-mi termin programarea la medic. Este partea cea mai simpla si fara dureri de cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufar ca mereu sar in ajutor la fiecare si eu cand am nevoie un pic, imi intorc spatele. De ce oare ii mai ajuti pe restul daca ei nu te ajut? Cand ai sa te inveti minte, nu ai sa mai faci asa ceva. Si inca ceva. Nu traim intr-o lume perfecta. Daca tu faci ceva bun nu inseamna ca ti se va intampla ceva bun. Minciuna aia care o zice bunica fiecarui copil, e doar o minciuna. Nu degeaba se spune ca ala bun e luat de prost.

| ălkjmhgf a răspuns:

Așa sunt majoritatea oamenilor și e o prostie să te gândești că ei ar fi în stare să facă pentru tine tot ceea ce tu ești în stare să faci pentru ei. Și eu eram genul ăla căruia îi era greu să spună nu și preferam să ajut dacă știam că pot, dar până mi s-a luat, ceea ce o să se întâmple și în cazul tău. Încearcă să nu mai fii atât de disponibilă la propunerile lor, dacă tot suntem oameni, măcar să fim toți. Până la urmă tipa respectivă e doar o colegă de muncă, trebuie să o privești ca atare, nu e un om atât de important în viața ta încât să te facă să-ți pese atât de mult. Oamenii se supără atunci când îi tratezi așa cum ei te tratează pe tine, dar așa e corect. Ai grijă de tine, de munca pe care o faci acolo și fă abstracție de astfel de oameni. Fă-te puțin respectată, pentru că se pare că ți-au înțeles greșit bunătatea și profită de asta.

| veryhonest a răspuns:

De aceea este bine ca niciodata sa nu ai asteptari de la ceilalti. De fapt, nici nu poti avea, pentru ca totul in viata asta este imprevizibil. Cand ajuti un om, ajuta-i pentru ca vrei, pentru ca asa simti, le intelegi situatia, nu pentru ca doresti ceva in schimb. Iar cand simti ca nu vrei, nu ii ajuta. Niciodata sa nu uiti de tine.
Insa, nu uita, si observa, ca asteptarile nu aduc decat suferinta. Asteptarile nu sunt decat deziderate, care, de cele mai multe ori, nu au nicio legatura cu realitatea.

| Yoel a răspuns:

Yea, asa e, din nefericire, aceasta generatie fara Dumnezeu, fara cultura, fara educatie si fara bun simt; a luat-o razna. BUT, pe ici, pe colo mai sunt si oameni buni (like you). Cind Relatioile pe orizontala te dezamagesc, te depreseaza, incearca varianta pe Verticala! Dumnezeu nu te va dezamagi niciodata! El ramane Credincios si cand noi o luam razna! Si inca ceva, daca altii rasplatesc Binele cu Rau, asta nu trebuie sa fie o scuza pentru tine sa nu mai faci Binele! Si daca mi se permite a good advice: FII BUNA, ca de Rai e plina Lumea! Doamne ajuta!