| amaliadima1234 a întrebat:

peste 1 an va trebui să mă duc la un liceu... dar liceul sa aiba si profilul Limbi Străine pentru că asta îmi place.....cum ar trebui să stiu la ce profil sa ma duc ca sa fie profilul Limbi Străine?

Răspuns Câştigător
| crud a răspuns:

Exista profil real (cu 1) mate-info si 2) stiintele naturii) si profil uman (cu 1) filologie si 2) stiintele sociale). Daca tu preferi limibile straine, este indicat sa alegi profilul uman- filologie. Eventual uman-filologie-bilingv. Profilul real pune accent pe matematica, fizica, chimie, biologie. Profilul uman pune accent pe limba romana, geografie, istorie. Clasele bilingve sau intensive intr-o limba straina, aloca mai multe ore limbii respective.