| Robert2729 a întrebat:

Salut, TPU! Poate întrebarea mea o sa pară puțin puerilă, dar chiar sunt curios. Să ofer puțin context mai întâi. Sunt în clasa a XI-a la liceu, iar în cadrul unei ore, în urma unui serviciu oferit de profesoară, îmi arăt recunoștința și îi spun "mulțumesc". Dintr-o dată aud din spatele clasei, din partea unui coleg care deranjează toate orele, ca sunt nesimțit că nu m-am adresat cu "VĂ mulțumesc". Ok, asta nu m-a deranjat, sunt obișnuit. Ceea ce m-a deranjat în schimb a fost răspunsul profesoarei, care nu doar că a părut de acord cu respectivul, dar a mai și adăugat că e din cauza "proastei creșteri". Lucrul cel mai supărator e că nu m-a jignit doar pe mine, ci și pe părinți, implicând faptul ca n-au fost capabili să-mi ofere o educație corespunzătoare. Fapt care mi se pare ironic, în condițiile care sunt printre puținii care nu poluează fonic ora sau care își mai dau cât de cât interesul, fiind una dintre materiile alea neimportante din liceu, la care oricum primești 10. De asemenea, chiar dacă a fost o greșeală de exprimare din partea mea, deși nu mi se pare, o atenționare mi se pare suficientă. În plus, profesoara abia ce a terminat masterul, deci nu putem spune ca vine din altă generație sau ceva de genul. Știu că întrebarea pare să vină din partea unui tocilar frustrat care n-are nimic mai bun de făcut decât să scrie întâmplări minore din liceu, dar voi ce credeți: e greșeala mea sau profesoara nu a açtionat corect?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E greseala profesoarei.
E chiar dobitoaca.
Undeva dupa 20 de ani, realizezi ce mizerii sunt bugetarii din invatamant. Nu toti, "doar" vreo 80%.

| VoidEternal a răspuns:

Profesorii tineri își varsă multe frustrări pe elevi. De multe ori sunt excesiv și inutil de zeloși și stricti. Nu ai gresit cu nimic.

| Nirvanaaa a răspuns:

Erai nepoliticos dacă nu mulțumeai deloc.
Având in vedere ca ai mulțumit, nu văd problema. Și nu e ca și cum i te-ai adresat la "per tu" ca nu ai zis "îți multumesc".

| Larianiel a răspuns:

Salut! A vrut, probabil, să facă pe interesanta. De asemenea, este urât din partea cuiva să acuze părinții unui copil (și nu numai) de proastă educație. Prin asta se reflectă și educația strălucită a ei. În fine! Nu te mai simți vinovat, deoarece nu ai greșit cu nimic. E perfect în regulă să spui "mulțumesc" și nu "vă mulțumesc".