| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea suna putin cam ciudata: Este chiar asa de rau sa traiesti o viata simpla? Pentru ca tot aud oameni in jurul meu care spun ca nu se multumesc cu ce au, ca vor sa aiba mai mult sau sa devina mai bogati sau sa traiasca in cea mai scumpa casa, dar eu nu simt astfel de nevoi, eu sunt fericit cu viata mea, asa simpla cum este. E chiar asa o mare problema?

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poate era suficient să întrebi "este o problemă?" sau "e rău?". Spunând "este chiar asa o mare problemă?" sau "este chiar asa de rău?" ai exagerat în mod nejustificat.
În legătură cu întrebarea, cred că depinde si de situaţie. Nu ar fi în regulă nici să trăiesti în mizerie. Trebuie să facem ce putem pentru a ne asigura cât de cât un confort si un trai decent. Iar o tendinţă spre mai bine eu o consider un factor pozitiv, pentru că, totusi, duce omul si societatea spre progres.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i de fapt nici o problema sa traiesti modest si sa fii fericit si multumit cu ce ai, doar ca oamenii sunt hrapareti si nu se multumesc cu ce au, vrand si mai mult, invidiind pe cei care au si facand orice, pentru a ajunge sa obtina mai mult.

Esti de apreciat cat de echilibrat si de cinstit poti fii! Bravo tie!
Tu chiar esti un om fericit si cumpatat.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu toti vor o viata simpla

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un intelept chinez a zis odata: "Fii original, fii tu"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea e o calitate, sa te multumesti cu ce ai.
Asa zic si aia care cade casa pe ei,
Ba, eu sunt multumit cu ce am. laughing
Nu trebuie sa te multumesti nici o data cu putin.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza ca pica casa pe tine, conteaza sa fii fericit. Cei care nu se multumesc cu putin mereu sunt morocanosi sa adune cat mai multe si cand a terminat de adunat si crede ca va fi fericit realizeaza ca mai are un pic si va muri...Mai bine o viata modesta si fericita!

| anonim_4396 explică (pentru GicaGigekGica):

Adica cum, asa? cum a cazut casa peste astia? https://www.youtube.com/watch?v=AgdYNJQj_o8
cum sa nu vreti ma mai mult de la viata? si sa va multumiti cu putin

| GicaGigekGica a răspuns (pentru anonim_4396):

Il stiu pe omul asta si chiar daca cade casa peste el imi place la el ca mereu e fericit si nu e stresat de ce o sa se intample maine. Dar totusi ar putea face mai mult de atat, dar este nepasator si asta il face sa fie multumit si fericit cu ce are. Deci nici asa de rau happy

| anonim_4396 explică (pentru GicaGigekGica):

Pai e prost si de-asta,
Tu ai fi fericit sa traiesti cu boschetara aia, intr- casa cu folie de plastic la geamuri? pentru iubire? laughing)))

| GicaGigekGica a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca as fi fericit, dar nu toti gandim la fel si iubim la fel...Adica eu daca as fi in locul lui as face macar curatenie in curtea aia daca nu as avea bani pentru casa si garduri. Adica aia traiesc ca sobolanii, dar niste sobolani fericiti laughing

| andre25 a răspuns:

Suntem oameni. Nu ne mulțumim cu puțin. Vrem de fiecare dată mai mult, pentru că oamenii bogați sunt cei mai apreciați în societate. De dus o viață simplă e chiar foarte ușor.