| Onica7 a întrebat:

spuneti mi va rag daca vreau sa trimit o comanda sau ceva de exemplu de la Brasov sa Buzau uni cumparator si il trimit prin posta sau curier bani eu cum ii primesc mi da posta cand pun coletul sau cum ..va rog Funda happy

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Mai bine trimite-i prin poştă pentru că costurile sunt mai mici.
Mergi acolo cu produsul într-o cutie, bandajeaz-o cu scotch şi după persoana care e la poştă, îţi va cântări coletul şi îţi va spune cât costă transportul. După îţi face nişte chitanţe, iar pe alea scrie suma pe care o vrei de la client.
Te ajută cea care e la poştă, nu-ţi face griji.
Cu curierul e mai greu şi mai scump. Ajunge tot cam în 2-3 zile, la fel ca poşta.

| Onica7 explică (pentru Neo12):

Aha deci bani pe care ii cer eu lu cumparator imi vn tot la posta in 2-3 zile depinde nu?

| Neo12 a răspuns (pentru Onica7):

Cam aşa.
De exemplu, cumpărătorul ridică astăzi coletul, iar pe mâine poşta dă banii spre trimitere, din câte ştiu.

3 răspunsuri:
| gedanken a răspuns:

Daca trimiti coletul prin posta atunci tu trebuie sa platesti transportul prima oara, iar pe hartia pe care o ai de completat adaugi si transportul la pretul final. Transportul este de regula 10 lei. Dupa ce ridica persoana respectiva coletul atunci tu in termen de cateva zile primesti exact suma de bani pe care ai scris-o pe acea hartie. Daca vrei sa trimiti prin curier atunci poti sa alegi sa plateasca destinatarul transportul + valoarea coletului. Daca vrei ca banii sa-ti vina ramburs sa stii ca plata transportului este mai mare. Poti insa sa optezi ca banii sa-ti vina in cont, daca ai unul si asa transportul costa mai putin.