| AlexDorinel a întrebat:

Salut TPU!

Voi ii credeti pe cei in varsta cand va zic ca cica ei cand erau mici ieseau pe afara toata ziua?
Comportamentul lor de acum cu copiii spune altceva.

Trebuie sa fie si un sambure de minciuna, ca daca era in totalitate adevarat parintii isi lasau acum copiii non stop pe afara si nu ii obligau sa faca teme si sa invete etc.

Eu cred ca si cei in varsta, in copilaria lor au avut momente cand nu-si lasau copiii sa faca nimic si ii tineau inchisi in casa.

Ziceti-mi si mie parerea voastra

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, atunci era mai multa restrictie si frica de vecini ca parasc nu erau multe prostii ca telefonul si drogurile usor de obtinut. Partea buna e ca la 20 aveau familii atunci cu recomandare imediat isi faceau copii. Acum vrei familie si gasesti o depravata sau nimic, doar destrabalare vor tinerii astia

| Freya1 a răspuns:

Eu am abia 26 de ani si si eu am stat mai mult afara decat generația asta noua.
Mama mea spre exemplu mergea câțiva km până la liceu pe jos traversând barajul sa ajunga la timp la ore cand nu erau autobuze si nu se plânge atata. Tata face antrenamente pentru fotbal in plina iarna prin zăpadă până în brâu si nu sunt vrajeli.De cei mai i varsta nici nu are rost sa zic.
Eu cat am fost la bunici stăteam în grădina si pe câmpuri cu bunica cat era ziua de lunga, mergeam două sate pe jos cand nu prindeam ocazie până la bunicul la lucru si si cand ploua ma ținea pe terasa casei sa ma joc.
Cand am venit inapoi la ai mei, tata era plecat cu săptămânile in delegatii si mama muncea până după 12 noaptea.Fratele meu era in cantonamente iar eu toata ziua pe afara.Mergeam la mama la munca si mâncăm un hotdog si iar la joacă până venea mama acasa ca imi era frica in casa singura.Iar mai târziu cand am mai crescut umblau bunici după mine si părinți sa ma caute ca de multe ori ne luam cu plimbatul si nu ajungeam acasa numai către dimineata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Batrani cand au fost copii nu aveau tv sau era din ala cu un canal 2 ore pe zi
Nu aveau internet
Unii poate nici curent nu aveau acasa
Deci casa lor era o debara intunecata
De aia afara era toata viata lor ca era lumina vorbeau cu unul cu altul se jucau ceva
In casa stateau aia bolnavi sau pedepsiti
Acum stai in casa jucand cu prietenii vorbind cu 10 odata vezi pozele altora pui poze de la tine etc
Daca stai in casa nu inseamna ca stai izolat ca nu vorbesti cu nimeni cum insemna atunci
Si ei oricum isi faceau teme nu aveau voie noapte afara era mai nasol
Noi avem strazile luminate avem camere mai multa politie putem sta de la 10 ani pe afara noaptea
Atunci pedofili sau criminali aveau mana libera cand era intuneric era frica mare
Bosorogi tot timpul vor comenta ca era altfel pe vremea lor dar ei uita ce au facut acum 3 ore
Din copilarie isi aduc aminte numai cateva cadre si au impresia ca au tinut ani intregi

| Mopmop a răspuns:

Cred ca ma calific la categoria "batrani" Copilaria mea pe scurt: televizor cu emisiuni dedicate "tovarasului" teleenciclopedia... pick-up si magnetofon la care ascultam Queen, Deep Purple Scorpions etc. Inlocuitor la internet: o vasta biblioteca personala a familiei plus cea scolara si de la Palatul Culturii din Iasi. Vacantele? Iesit afara dimineata la 8 si intrat seara pe la 10... am ramas de atunci cu obiceiul de a avea o masa pe zi de frica sa nu fii oprit in casa nici foame nu iti mai eralaughing
Jocuri? Somata, trasee, 9 pietre, tara tara vrem ostasi, flori fete baietii cantareti si... nu mai tin minte cum eralaughing) Iarna? Mergeam la sanius si intram in casa efectiv inghetati bocna! Cel mai important...relatiile amoroaselaughing Daca iti placea o fata era bataie sa ii dai sau sa ii ceri ORACOLUL (un gen de messenger nainte ca Bill Gheit sa gandeasca la astalaughing)
O data stabilita o legatura urmau biletelele de dragoste trimise direct sau prin intermediari... era belea daca tac-su intercepta corespondentalaughing
Vremuri de aur!

| AndreeaWTS a răspuns:

Sunt curioasă cât ai reuși tu să stai în casă dacă nu ai avea nici TV, nici calculator/internet, nici telefon și nici măcar ceva pe care să asculți muzică.
Prin anii '70 de multe ori copii erau trimiși afară la joacă, ca părinții să mai scape de ei. Că în casă nu aveau ce face.
Iar pe vremea aia, părinții nu erau interesați de școala sau temele copiilor nici măcar 5% față de ziua de azi. Terminau 8 clase și mergeau la muncă. Indiferent ce fel de muncă. Important era să câștige bani.
Școala mai multă de 8 clase era doar pentru copii familiilor bogate.