| BlackAndWhit3 a întrebat:

vreau sa stiu daca placile video trebuie sa fie neaparat compatibile cu ddr-ul?
De exemplu eu am ddr2 si vreau sa stiu daca imi merge o placa video ddr3 sau ddr5?
Apropo mi-ar fi buna o placa video Nvidia GeForce 9600 GT sau 9600 GT?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placile video se aleg in functie de slotul PCI-e (nu mai vorvesc de vechile sloturi VGA. Au iesit din uz.). Fiecare varianta are o viteza de transfer. Daca iei o placa video mai puternica rata de transfer va fi aceeas si deci nu-si are rostul. Deci, nici o legatura cu memoria doar faptul ca avand DDR2 este aproape sigur ca ai si slot PCI-e care suporta GDDR2 (Grapichs Double Data Rate). Totusi, poti sa iei o placa video cu GDDR3 fiind sigur, astfel, ca vei folosi la maxim capacitatea de transfer a placii de baza.

1 răspuns:
| BlackAndWhit3 explică:

Sau 9800GT?