| AdonisBad a întrebat:

Vreau sa trimit un colet dar nu stiu cum se face. Dupa ce imi trimite destinatarul toate datele vorbesc cu el ca sa alegem modalitatea prin care sa-l trimit sau aleg eu singur sau aleg eu singur si el primeste colectul la usa?
Transportul cine il plateste?
Va rog sa raspundeti, e urgent! e prima data cand trimit si nu stiu cum se face

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa trimiti prin posta pentru ca e posibil ca el sa nu il ridice si astfel tu pierzi niste bani, daca il trimiti prin posta spune-i sa iti puna banii in cont inainte sa il trimiti.Asta daca trebuie sa iti dea bani pe el, daca ii vinzi ceva.
In cazul in care nu trebuie sa iti dea bani il pui pur si simplu la posta sau la curier.
Taxa la posta pentru colet ramburs e in jur de 10 lei, iar pentru colet simplu e 5 lei, iar curierul s-ar putea sa fie in jur de 20 lei.
In orice caz transportul trebuie sa il platesti tu cand trimiti coletul, daca vrei sa il incluzi in suma de bani pe care are sa ti-o dea e alegerea ta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Normal transportul il plateste beneficiarul coletului. Sau daca e ceva de valoare mai mare si a negociat cu tine si il platesti tu e intre voi. Poti trimite prin posta cel mai ieftin dar dureaza 3-5 zile sau prin curier rapid in 24 H putin mai scump. Stabiliti intre voi.