| SilentDark a întrebat:

Vreau sa va adresez niste intrebaru. Care este cel mai puternic procesor pentru gaming de pe piata la ora actuala? La fel vreau sa imi spuneti si despre placa video.

6 răspunsuri:
| SilentDark explică:

Pai intrebasem pentru ca am auzit de un procesor numit AMD FX care cica are 8 nuclee si 4.0 GHz! Iar placa video am vazut un Nvidia GDDR5 cu o memorie de 16 GB... De asta intrebam... daca este vreun procesor sau vreo placa mai puternice decat acestea

| AndrewStar a răspuns (pentru SilentDark):

Stii ca AMD-ul tau va rula mai greu decat i7-ele pe care ti l-am propus? Si o placa cu o asa memorie sincer nu am vazut si nu am auzit. nu cred ca exista. sau poate ma insel. daca vei gasi pune te rog un site ca sa nu mor prost! Mersi

| SilentDark explică (pentru AndrewStar):

Fii atent:
http://www.geforce.com/......ifications

Asta de mai sus e placa video. Mai jos uite un link de pe youtube cu placa:
http://www.youtube.com/watch?v=a5WHG4uQOPM

Placa are 4GB memorie grafica...iar din cate am auzit si am citit (sper sa nu ma fi inselat) 1GB de placa grafica este echivalentul a 4 GB de placa video obisnuita... astfel 4GB x 4GB = 16 GB!

| AndrewStar a răspuns (pentru SilentDark):

256 biti nu se compara cu 2X384. atat am de spus..degeaba ai RAM mult daca bus-ul e mic.

| AndrewStar a răspuns:

Gandac Nicolae nu are dreptate in privinta procesorului. placa video este una foarte buna (ce-i drept si foarte scumpa). Dar daca vrei cele mai bune ai procesor i7 sexta-core (care te ajunge undeva pe la 2 000 si ceva de lei). Unii sustin ca AMD este seful in gaming. Ce-i drept diferenta Intel, AMD este greu de remarcat. Multi spun ca Intel nu e rentabil ca e mai scump decat un AMD cu aceleasi resurse, insa as contrazice acele persoane cu unele aspecte:
1) AMD-ul are un consum mai mare;
2) daca nu ma insel Intel este de tehnologia de 22 nm (nanometri), pe cand AMD pe 28 (posibil ca modelele noi aparute sa prezinte si ele acest aspect);
3) toti se arunca dupa AMD deoarece au o frecventa foarte mare, lucru de remarcat pe de o parte, dar de lasat de dorit pe de alta parte, deoarece acesta va rula cam la aceleasi performante cu un Intel ce are frecventa mai mica;
4) am urmarit diverse surse oficiale pe internet si se tot sustinea in nenumarate cazuri ca un Intel are o durata de viata mai lunga decat un Amd (nu ma intreba de ce ca nu am gasit inca vreo explicatie, presupun ca materialul din care este prelucrat);
Dar fara sa deviez de la subiect, uite un link cu procesorul cel mai bun (dupa parerea mea): http://www.mediadot.ro/......p-130w-box
si placa video: http://www.pcgarage.ro/......384-bit-1/ ..Bafta. nu stiu daca va cumpara cineva astea 2 :).

| Gandac_Nicolae_1997 a răspuns:

Intel Core i3-3220 3.3GHz LGA1155 Procesor si Placa video Sapphire Radeon HD7990 6GB DDR5 768-bit