| StrongHeart a întrebat:

vreau sa va povestesc ceva.

Astazi pe la ora 19:45 am luat de la autogara Militari o masina, taxi pentru ca aveam un pachet greu.
M-a intrebat unde trebuie sa ajung.I-am zis strada.
S-a uitat asa lung la mine si a zis strada x? Te costa 30 de lei.
De parca erau 15 km de mers.Cursa de sub 5-10 lei(2.9km) el imi cere 30 lei.
Eu locuiesc in Bucuresti si stiu ca trebuie sa te tiganesti cu ei, dar aveam pachetul dupa mine si nu aveam niciun chef sa ma cert cu nimeni.
I-am zis bine domnle 30 de lei, stiind ca n-am cu cine sa discut.
El de la inceputul cursei a planificat treaba si a zis in gandul lui ca ma arde.
In timpul cursei ma tot intreba pe unde, i-am zis clar pe unde si el facea pe prostul.Cunosc foarte bine zona, el credea ca sunt din alt oras sau ceva.
El e taximetrist, ar trebui sa stie, nu? La sfarsitul cursei a mers ultimele 5-10 minute cu sub 5km la ora pe cuvantul meu de onoare.Nici loganu de mai nu mergea asa.
Se apuca omul sa butoneze la aparatul de taxat(pe care oricum se asezase praful cred de cand nu il pornise) si imi spune ca am sa ii dau 45 lei.
Nu inteleg cata nesimtire poate sa aiba un asemenea om?! Cursa de 5 lei sa ii dau 45.
I-am spus clar ca nu ii platesc atata pe o cursa care oricum era 10 lei maxim.Imi spune ca sa ii dau banii in continuare si devine foarte agitat.
II spun ca nu am de unde, ca oricum 30 lei pe cursa de 5 lei era de 5 ori cat tariful normal.
Imi smulge banii din mana si omu imi zice ca nu ma lasa sa cobor pana nu ii mai dau 15 lei.
Apoi ca ma duce inapoi de unde m-a luat si imi da banii inapoi.
I-am zis da domnle,daca tu vrei du-ma inapoi la autogara si da-mi banii, desi eram in fata blocului si nu isi avea rost scandalul.
Apoi se contrazice pe el insusi si imi zice ca banii oricum nu mi-i da ca atat costa benzina.
Intr-un final cobor sa iau pachetu din portbagaj(cu riscul ca el sa plece cu pachetul) si incepe sa ma injure, sa ma ameninte ca scoate nu stiu ce la mine si aproape sa sara la bataie, m-am ferit si eram sincer destul de speriat pentru ca nu aveam nimic la indemana sa ma apar si el zicea ca scoate ceva baston sau electrosoc nu stiu exact.In sfarsit i-am luat numarul si apoi am sunat la politie, pentru ca omu isi parcheaza masina fix in fata blocului meu sa-mi taie calea cand ma duc spre scara.
In sfarsit, ii fac poza la numarul de inmatriculare, nu am apucat sa il filmez pe el sau ceva sa am dovada si el oricum ma ameninta ca imi sparge telefonul ca nu mi-a dat voie sa fotografiez.
Am sunat la politie, m-au pus sa sun la primarie si am facut sesizare.
Nu se mai poate asa ceva. Am ajuns sa imi fie frica sa merg cu taxi ca te iei la bataie cu el. Astia sunt in afara legii si politia nu le face nimic. Si cand e de scandal, teapa isi cheama satra si tu esti singur.Bafta fratioare!
Ma simt umilit si ofensat si scarbit ca traiesc in tara asta unde inca societatea e impartita in doua categorii:smecheri si fraieri.
Intrebarea mea este..Pana cand o sa acceptam sa fim batjocoriti? Cand o sa scapam de scursurile astea umane?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Când s-o „legaliza" Uberu'.

| Emma30555 a răspuns:

Numai negocia cu taximetriștii, fa ți comanda și sa pună ceasul. Dacă el ți a spus un preț de ce a mai pus acel ceas? De unde pana unde te a dus, cât avea pe km? Sunt taxiuri cu 1.99 lei pe km cu 1.69, și cu 3.50. Te uiți și la tarif. Dacă mai pățești asa cu vreunul nu te certa cu el, ii spui ca dacă nu i convine sa cheme politia, și punct. Nu are curaj sa cheme politia ca ei nu sunt în regula. Îți poți instala pe telefon aplicații de taxi sau de uber și faci comanda.

| StrongHeart explică (pentru Emma30555):

2.9km a fost distanta deci la el tariful era 16.4/km? Asa trebuie sa fac si nu o sa mai merg vreodata cu taxi.Nu m-am certat, pur si simplu omu mi-a spus ca nu imi da voie sa cobor si incerca sa ma prosteasca pe fața.
Mi-am schimbat telefonul si nu aveam aplicatia instalata si ma grabeam, data trecuta am mers cu uber si soferul(Un om de nota 10) mi-a spus sa ne intalnim mai jos putin de autogara(200m) ca sa nu iasa scandal cu taximetristii ca ei nu suporta uber.
Nu spun ca toti sunt la fel, dar multi pe care i-am intalnit au o gandire de proaspat iesiti din pestera, mai ales cei care racoleaza autogarile/aeroporturile.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Da' tu de Bolt si de Uber ai auzit? Sub 3 km fara tarif dinamic costa 9 lei la Bolt (se plateste DOAR cu cardul) si 10 lei la Uber (aici merge si cash si card). Chiar in trafic aglomerat si cu ceva dinamic cursa asta tot nu trecea de 15 lei. Cine mai ia astazi taxi isi cam merita soarta.