| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va povestesc experienta mea de muncă de vara asta, inca in desfasurare ca elev, la un restaurant.

Am aplicat pentru un post de ajutor de bucatar pe eJobs, am fost sunat de manager, am planificat ca a doua zi să ne vedem la un interviu. Bun, am primit adresa, a doua zi am fost, nu mai spun ca am stat 2 ore după el, ca mai târziu spunându mi că a uitat de mine. Asta e, am intrat încrezător înăuntru, m-am pus jos la masă cu el, am facut cunostina. M-a întrebat de experiență, deși i am specificat la telefon omului că nu am lucrat decât o lună intr-un fast food cu fructe de mare, la friteuza, vânzător chiar. Ok, va dați seama că nu era de ajuns. M-a întrebat direct la ce salariu m-as astepta. I-am spus că n am de unde sa stiu, l-am întrebat de program, de condiții, de concediu, de cum merg comenzile. Deci intr-un fel, a fost cu totul invers, normal stiam de cazuri in care angajații întrebau mai întâi de salariu si dupa de program dar e oklaughing
Am aflat si chestiile astea, program de 8 ore pe zi, zi de zi, doar cu un liber pe saptamana. Mi se parea ok fata de fostul loc de muncă, unde stăteam cate 17 ore zi de zi, deci sclavie.
A venit momentul sa ma intrebe iar de bani, si, va dati seama ca din bun simt, eu, ca elev si fara experienta nu puteam sa imi fac un salariu singur, de exemplu ii ceream 1800 de lei, dar ce stiu eu sa fac de banii aia? Nimic, nici sa tai ceapa nu stiam. Asa ca l-am lasat pe el să îmi aleaga un salariu.
1200 lei pe luna +bacsis 200-300 lei.
Mi s-a părut rezonabil, chiar imi doream sa primesc in jur de 1500.
Totul bine, a 2 a zi vin la munca, fac cunoștință cu bucătarul si cu băiatul de la vase. Ne-am împrietenit, am inceput să învăț. Totul bine, am învățat destul de repede lucrurile esențiale, sa tai legume, sa toc verdeata, sa fac salate. Ce era basic.
Trec 2 saptamani, totul bine, programul corect, bacșișul ok. După 2 saptamani vin 2 băieți în probe, mai avem nevoie de colegi.
Un băiat de 28 de ani, cu experienta de 8 ani in Anglia tot in bucătărie si unul de 20 de ani cu experienta de vreun an, 2 în scotia, intr-un restaurant.
Ok, eram fericit că o să am colegi noi, tineri, cu care poti sa mai faci o glumă. Totul bine, dau băieții probele, ii angajează. Hop, inca 2 băieți noi a 2 a zi. Ii angajeaza si pe ei. Totul bine si frumos. După ce discuta cu băieții ăștia noi salariul, mă cheamă si pe mine jos. Aveam programat să vorbesc cu managerul despre salariu, imi lipseau 100 lei (care mai târziu am aflat că erau pentru garantie). Ma duc, să îmi spun problema, ma pun jos, însă nu despre asta èra vorba. Era vorba, că eu, ca elev cum.sunt cu scoala, mai puteam sta doar 2 luni.
Am si vorbit de la început, ca o sa stau doar pana incepe școala, după vreau sa ma axez pe bac. Da da, da ds
M a chemat sa mi spuna că ma mai tine maxim o săptămână, timp in care să-mi caut alt loc de muncă. Nu-mi venea sa cred, dar pana la urma am acceptat, am înțeles situația. Eram deja prea multi angajați, si decat sa renunțe la unul dintre cei noi, a decis sa renunțe la mine pentru că sunt doar sezonier, oke.
Au trecut 2, 3 zile, am mers la un alt restaurant la interviu însă nu mi-a plăcut deloc, nici colectivul și nici atitudinea de pe acolo. M am intors la inițialul loc de muncă, mai aveam de stat cateva zile. Încă îmi doream sa mai raman aici, imi placea mult colectivul, fata de cel de acolo, unde erau persoane mai mature.
Am decis intr-un final să imi fac curaj si să vorbesc cu managerii, am aflat ca erau 2 chiar. Am mers, am vorbit că mi-aș dori sa mai rămân, dacă e nevoie o sa stau si 2 luni in timpul scolii. Adica sa fi muncit de la 4 pana la 00, dupa programul de la școală. Obositor, dar nu ma plang, am rezistat si o luna la locul acela de muncă. S au gândit, s au sucit si până la urmă au decis sa ma mai tina, pentru ca ar vrea să deschidă si restaurantul din hotel, si nu vor sa ma piarda. Eu eram foarte apreciat pe acolo din ce am inteles dupa. Ok, o sa mai ramai, dar o să te punem la spălat vase, și mai faci si prin bucătărie cand ai timp ca sa prinzi ritmul. Ok, am fost de acord, fericit că o să mai rămân. Au mai trecut 3 saptamani până acum, totul ok, am învățat să fac 35-40% din mâncăruri, cât am mai avut timp să învăț.m-am împărțit in ambele părți.
Acum, am fost anunțați că programul se va schimba, vom sta 16 ore pe zi, o zi la munca, una acasa.
De aici mi-au inceput nemulțumirile
În primul rând, cu programul asta o să mai stăm in plus 50 de ore pe luna, salariul același. Nu vreau sa mai muncesc 16 ore..lipsa de randament
Nu imi convin banii, deci asta de 20 de ani ia 1800 de lei pe luna, știu să fac ce știe si el, doar ca ne desparte startul, experienta lui in restaurantul dinafară. Celălalt are 2500 de lei pe luna, și nu si prea da interesul, face, sa spun, cu 20% mai multe chestii decat mine, doar că eu spăl si vase.
Eu nu prea am.pauze, de vreo 3 ori stau pe zi cate 5 minute si cam atât. In rest, imi vin vase la greu, le termin de spălat si ma ambiționez sa stau si in bucătărie, deși m ar putea durea si pe mine in cot, ca si fata de pe tura mea, de la. spălat vase. Ea doar atât face. Eu scot si farfurii la clienți. Asta ne diferențiază, a da, până si ea are salariul mai mare. Deci efectiv, sunt demoralizat, muncesc atât și îmi dau interesul să învăț mai multe însă nu e apreciat ce fac. Poate o să spuneți că nu ar trebui să conteze banii, pe cât că prind experiență, dar nu e așa. Am o problemă personală și am.nevoie neaparat de bani..de asta am si ales sa mai muncesc 2 luni, chiar dacă incepe sau nu scoala. Ma simt luat in bătaie de joc, 1000 lei pe lună. Bacsisul, sunt nevoi să il dau seara să il dau la taxi, pentru că nu mai am cu ce să ajung acasă. E destul de departe restaurantul, și după program, chiar nu am chef să merg 5 km pe jos.
Nu știu dacă a ajuns cineva pana aici, dacă a ajuns ii multumesc pentru timp si răbdare. Astept o părere, un sfat cu ce să fac, să plec, sa-mi caut altceva de muncă, că experiența am căpătat câtuși de puțin. Mulțumesc încă o dată.

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Eu am citit tot f atent, si-au batut joc de tine, ce sa zic, alora probabil le-a dat cum ca ar avea mai multa experienta, i-a vrajit pe angajatori experienta vezi doamne, si treptat au inceput sa profite, sa va tine mai mult, pe bani mai putini, dar ziceai parca 1500, nu 1000, ti-a redus la 1000? Sau de la 1200 la 1000, si 300 bacsis au ramas?

Sau poate ca erai sezonier si ceilalti ar fi vrut sa fie permanenti, si de aia le-a dat mai mult, nu stiu ce sa zic.

Intai cauta alt loc de munca sa stii ca-l ai, apoi sa pleci daca dincolo e mai bine si mai stabil. Iar daca incepi scoala cum sa muncesti de la 16 la 0? Cand draci mai inveti? Ca daca nu inveti asa ramai, la nivelul asta, pune mana si invata la bac, sa te mai ajute si parintii, sa iesi ceva in viata, macar bacu sa-l ai.
Oricum scolile nu incep live clar, doar online.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Aveam 1200 in mana, dar după am aflat că ne oprește pentru depozit, garantie. Deci in mana iau acum 500 avansul și 500 de lei a doua tranșă. De bacsis am spus că nu se simte pentru că sunt nevoit să il dau pe transport.
Vreau să iau și bacul, asta i pe primul plan, dar totodată mai vreau sa strâng si niste bani, pentru rahatu ala de daune.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Pai cum iei bacul asa? Parintii tai ce fac? Nu te ajuta cu nimic? Acum 1 an prietenu meu avea sak 2500 lei in mana, zicea ca e salariu de necalificat, era agent de vanzari, deci nu stiu daca e asa, insa daca e asa, ce cauta sal de 1200?! Sau nu e adev ce zice el?
Si aia pentru depozit o sa iti dea inapoi cand pleci nu? Daca nu ai facut nimic rau pe acolo.

Mda, si cu daunele ai dreptate, ce sa zic, gaseste un part time de 4 ore si asa dai daunele mai lent dar iei si bacul, asta zic ca este o metoda de compromis, altfel? E de invatat nene pentru bac, nu asa joaca, ai grija, mai ales la mate.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Părinții mei sunt despărțiți, stau cu tata, si inca 3 frați. Nu vreau sa intru in detalii personale, ma gândeam că nu o să se simtă dacă mă apuc de învățat pentru bac de prin noiembrie. Nu știu ce să zic, alte soluții nu prea am.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Andrei200202):

Adică nu e bai dacă încep mai târziu putin sa ma pun pe invatat. O sa vreau sa cumpăr si niste ore de meditații, desigur dacă imi raman bani de pe urma aluia pisa m as pe el de ****

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Atunci aia este, poti sa te apuci din noiembrie, dar sa ai timp de invatat, nu uita ca-s 4 ani de invatat, nu e de joaca. Si meditatii costa un 80 lei 2 ore cam, era 50 acum ceva ani, eu pentru examenul de liceu aveam 2 meditatii pe sapt a cate 2 ore, la mate. Dar mai ai si romana si inca o materie la alegere.

Dar daca aveai de gand scoala si apoi de la 16 la 0 munca, ce facem? E dificil dar trebuie sa gasesti o solutie.

| Andrei200202 a răspuns:

1000 lei pe lună, pentru că 200 lei ii oprește pentru garanție, mi-a spus că o să mi-i dea la sfârșit de contract, însă nu prea cred.