| Aria104 a întrebat:

Salut tuturor!
Ma aflu intr-o situatie confuza si nu stiu ce sa fac. Va atentionez ca e mult de spus, si daca aveti rabdare sa cititi si sa va dati cu parerea, chiar va rog, sunteti bineveniti.
Vorbesc la moment cu un baiat musulman, nu ne-am vazut in realitate niciodata, comunicam prin net si telefon, dar ne placem unul de celalalt. Sincer nu cred in asa relatii, dar am zis ca timpul o sa arate..Nu ma cunostea decit de doua zile si deja imi propunea casatorie, i-am zis ca e nebun! L-am intrebat de mai multe ori care e tara lui de bastina si mereu schimba subiectul, nu stiu de ce. Eu sunt din Rep. Moldova, el la moment traieste si lucreaza in Marea Britanie, de mai multi ani. Pina acum, conversatiile noastre se rezumau la discutii despre tara mea, conditiile de trai de aici nu prea bune, etc., etc., ca ar trebui sa plec de aici s.a.m.d. Vad si eu care e situatia, nu e nevoie sa-mi spuna. Si plus la asta, zice ca aici e coruptie, furt, si ca moldovenii nu-i agreeaza pe cei straini, ca le fura banii..bla-bla. se documenteaza de pe net, citeste comentarii, mai asculta si pe altii ce zic. mi-a ros urechile. Puteam sa-i zic si eu ca majoritatea actelor teroriste din lume sunt executate de catre musulmani, dar am tacut, ca nu sint in drept sa judec alte popoare. In fine, ce vreau sa zic, am observat in ultima vreme ca, de cite ori ating subiectul familiei sale, parinti, tara. tot evita sa-mi dea detalii si, pur si simplu "dispare" motivind, mai tarziu, ca conexiunea era slaba. Ultima oara l-am provocat sa vorbim despre diferentele de religie si, la fel, s-a evaporat. Acum chiar ca nu stiu ce sa mai cred. Ma enerveaza la culme. Am citit despre islam, cum ar fi intr-o familie si chiar m-a mirat unele lucruri. Ce stiu exact este ca nu te impun sa te convertesti la islam de la inceput, iar mai tarziu daca apar copii, ei automat devin musulmani, vrei nu vrei, Barbatii musulmani au dreptul sa se casatoreasca cu alte nationalitati, dar femeile musulmane - NU! Am auzit ca daca traiesti undeva in Europa (in afara tarilor islamice), atunci e mai "usor" sa treci peste diferente, IAR daca traiesti in tara lui de bastina, atunci uita de tot si toate, uita de tine. Chiar sa fie asa? Sincer, nu as putea sa port hainele alea lungi si negre din cap pina-n picioare cind te topesti de caldura. Nu port mini, sau sa umblu despuiata si machiata strident, ma imbrac destul de decent si acceptabil. Sa ma tina sub control si sa-mi spuna ce sa fac, ce nu am voie sa fac.M-a lasat portret intr-o zi cind mi-a spus ca "iubirea vine doar dupa casatorie, ca asa el stie" Ha! Chiar nu-l inteleg, e imposibil sa faci o familie fara dragoste initiala, nu? Recent am vizionat un film despre viata unei americance casatorita cu un iranian ("Not Without My Daughter", 1991) si chiar m-a ingrozit rau, filmul e inspirat din viata. Mi-a zis ca familia lui e foarte educata si ca multi din rudele sale sunt casatoriti cu fete non-musulmane (din Belgia, Rusia) si ca se inteleg bine si fiecare traieste cum le place lor. Imi zice ca e "europenizat" de cind s-a dus de acasa, m-a asigurat ca nu vor fi probleme, DAR. ma pune in alerta faptul ca evita sa-mi spuna unele lucruri pe care eu vreau sa le stiu. Si inca un lucru, casatoria e un lucru foarte si foarte serios, trebuie sa fii atent cu cine vrei sa-ti legi viata, iar daca sa-mi inchipui cum ar fi sa ma leg cu el, asta inseamna ca te legi automat cu alta religie, cultura, mod de viata, chiar alta mentalitate (sau poate gresesc?!). Vreau sa precizez faptul ca nu am nimic impotriva altor religii si altor popoare, culturi, etc., doar sa mi se respecte lumea mea asa cum si eu respect lumea altora.
M-am indragostit de el, dar tot stau parca distantata, mi-e frica...
Stiu ca nu toti oamenii sunt la fel si nu trebuie sa generalizam. Poate fi un om diferit de ceea ce se spune despre musulmani, dar sunt unele lucruri care ma pun pe ganduri. Un amic mi-a zis ca aici trebuie sa pui mintea/logica la treaba, si nu inima/sentimentele, ca e lucru destul de complicat. Poate ca are dreptate.
Este cineva care a cunoscut vreodata asa situatie? Sau, pur si simplu, va rog sa va dati cu parerea, cu ceva fapte reale sau argumente, chiar mi-ar fi de folos ceva sfaturi.

Multumesc anticipat! Multumesc pentru rabdare!
O zi/seara frumoasa va doresc!

1 răspuns:
| Foreveraloone a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa discutati fata in fata.Internetul e bun pentru socializare, dar cand vine vorba de casatorie lucrurile se schimba.Nu te poti marita cu cineva cu care ai vorbit pe internet... Daca te iubeste si el cu adevarat ar trebui sa-ti spuna exact cum vor decurge lucrurile daca va veti casatori si sa-ti spuna mai clar cum e viata in tara lui si cum sunt tratate femeile acolo... Daca nu aveti o discutie serioasa pe tema asta nu cred ca poate fi ceva serios intre voisad