| onlyforme a întrebat:

Salut tuturor!

Nici nu stiu cum sa incep, e ceva destul de complicat dar hai sa incerc.

Am 20 de ani si pot sa va spun ca am o viata ingrozitoare, teribila, trista pur si simplu nu am cuvinte s-o descriu.Momentan locuiesc cu parintii mei, lucrez de aproape 1 an si ceva, cu familia ma inteleg excelent, familia asta e ceva de genu "Perfecta" totul merge foarte bine nu scandaluri, nu tu certuri ce sa mai intr-un cuvant minunat nu are rost sa intru in amanunte nu ei sunt cauza, ci eu.De cand am implinit varsta de 18 ani varsta mea s-a schimbat radical,parca nu mai sunt eu pur si simplu simt cum sunt controlat de catre altcineva nicidecum de mine, am zile si zile in care ma gandesc cum ar fi daca eu nu a-si fi existat? Zi de zi, ora de ora, minut de minut ma schimb ba sunt cat de cat fericit, suparat ba sunt iritat la maxim.Ambitia mea pur si simplu a disparut, m-am apucat de exemplu de permis in ianuarie si prin aprilie am terminat orele tot dar a mai ramas sa dau sala si traseul, pur si simplu din aprilie ma chinui sa dau amarata aia de sala dar nu am ambitie deloc si de atunci si pana in prezent nici macar odata nu m-am prezentat la sala.Sa va povestesc despre aspectul meu fizic care este unu foarte urat, sunt ca un schelete ambulant dupa parerea mea in ciuda faptului ca am 60kg arat ca un bat, ca sa imi cumpar haine trebuie sa imi iau marimi mici ca sa nu stea o bluza sau o pereche de pantaloni pe mine ca un steag, afara din casa nici nu se pune vorba sa prea ies doar munca casa somn si aceelasi ciclu.Mereu cand merg undeva in oras cu treaba sau sa ies trebuie sa fiu insotit de catre cineva pur si simplu nu ma simt in siguranta singur, am impresia ca toata lumea se holbeaza la mine mi-e rusine cu corpul meu deoarece nu are nici un aspect.De la 18 ani ma tot chinui sa ma bag la sala vorba aia am sala la 2 minute de mine dar pur si simplu nu am un gram de ambitie parca ar fi disparut cu totul.Am vorbit dealungul acestor ani cu destule fete dar am refuzat sa mai vorbesc cu acestea deoarece sunt slab si cred ca o femeie nu-si doreste alaturi de ea un barbat slab langa ea.Zi de zi sunt afectat de emotii profunde incep sa-mi transpire palmele si axilele intr-un mod ingrozitor de la un timp mi-e si rusine sa mai dau mana cu lumea sau sa ridic mainile in aer, dar alte zile nu am absolut nimic sunt uscat chiar daca afara sunt 40 de grade, pur si simplu sunt ca o statie meteo azi ploaie maine caldura.Nu imi pot controla absolut emotiile ajung sa ma cert cu toata lumea si simt in sinea mea ca nimeni nu ma apreciaza pentru ceea ce sunt asa ca aleg sa stau mai mereu singur sa-mi petrec timpul in casa si la munca.Cand incepeam un proiect ceva sau sa fac ceva niciodata nu duceam pana la capat ori ma opream la inceput ori la jumate, dar la sfarsit? Niciodata! Am avut si cateva ganduri sinucigase dar sincer nu as putea sa fac asa ceva niciodata deoarece ma gandesc numai si numai la familia mea.Venind vorba de familia mea stau si ma gandesc in fiecare zi daca se leaga cineva de ei, daca imi ataca cineva pe cineva din familie in fata mea? Eu ce voi face? Raspuns: Pur si simplu voi sta ca o mumie tremurand din cap pana in picioare.Revenind la fete, de la un timp mai exact de vreun an nu mai am nici un sentiment fata de nici o fata, am ajuns sa le tratez foarte urat tinand cont ca sunt un baiat linistit, calm fara antecedente sau altele.Pur si simplu am inceput sa-i resping pe toti din jurul meu sa nu mai suport pe nimeni, uneori nici parintii nu ii suport chiar daca ei nu au nici o vina.Sincer ceea ce am scris este doar 1% din tot ce simt eu si cum e viata mea,dealungul anilor am crezut ca este doar ceva de moment dar am observat ca pe zi ce trece tot mai singur ma simt, tot mai dezgustat de mine sunt, mereu am cautat o persoana cu care sa discut toate aceste lucruri ba fie un prieten, o prietena, un necunoscut dar daca incepeam sa discut aceste lucruri ba eram luat in gluma ori considerat nebun.sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi dau seama ca te simpti coplesit de aceste aspecte sumbre ale vietii tale, insa crede-ma nu doar tu treci prin asa ceva si eu am trecut prin chestii de genul si stiu cum e atunci cand simpti ca viata nu-si are rostul.Chiar stiu! Am realizat insa ca atunci cand spui ''Nu mai pot'' de fapt nu e chiar asa.
Viata este o lupta CONTINUA pentru supravietuire si suprematie, control...
iar ca sa reusesti sa te ridici trebuie sa-ti gasesti echilibrul interior pe care l-ai pierdut...sa-ti impui un alt stil de viata!
Cel mai greu este atunci cand nu ai prieteni care sa te sustina iar familia nu poate ajuta...cunosc sentimentul!
Uneori ai nevoie sa te confesezi cuiva, sa te descarci si...nu ai cui!
Atunci realizezi ca ai nevoie sa-ti faci prieteni, DIN NOU! PUTINI dar buni...
Un pas spre vinecare sunt chiar prietenii si nu numai, chiar si socializarea in general...

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci rost de un caine si ii povestesti ce vrei te va asculta si iti va fi mereu aproape

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand gasesti in viata ceva care chiar iti place mai mult decat propria persoana o sa vezi ca altfel stau lucrurile. Cand asa ceva lipseste viata e plictisitoare si ajungi la depresie. E un drum atat de clar.

Multi ti-ar spune clasicul cliseu sa incepi sa te accepti pe tine bla bla nu stiu cum. Nu, ca nu merge chiar asa cum pare.

Gaseste-ti un refugiu sau un hobby in care te simti in zona ta de confort. Dupa o vreme vei invata sa inoti mai bine prin viata si nu-ti va mai pasa de cum te percepe si/sau accepta lumea din jur.

| methodmen a răspuns:

Singur te poti ridica, asculta la mine uita-te in jur si nu vei gasi perfectiune nimeni nu este perfect si mai putin cel afirma asta.
Urmeaza sfatul meu cauta in viata ta lucrurile pe care le-ai reusit pana azi si bucura-te, faptul ca te-ai nascut crede-ma ca e cu un scop, ai credinta eu am avut un moment in genul pe care il descrii am fost si la preot sa-mi deschida cartea (nebun ce eram nu-mi dadeam seama ca viata inseamna actiune si reactiune - de actiunile tale depinde viitorul tau)dar omul a fost intelept si mi-a spus ca e pacat si in schimb m-a ascultat iar in 3 luni s-a schimbat totul in viata mea...

Sfatul meu e :Cauta un om (ca e preot, sau altceva nu conteaza) care stie sa te asculte si discuta fata in fata cu el si eu sunt convins ca te va ajuta.
Ai incredere in tine si actioneaza/Socializeaza;

| erichlemny a răspuns:

Fa si tu ceva la care te pricepi. oamini care iti zic,, ce sa faci,, sau sa,, faci cum vor ei,, nu e corect fata de dreptul de libertate al tau.nu mai fi asa de negativist! fa ceva care iti place :un joc, un desen, o melodie etc. cei care te cred nebun nu stiu in ce dispozitie psihica esti. poti vorbii cu parintii tai despre astea.tot ce e in casa ta trebuie sa fie secret. si nu ar trebui sa-i tratezi pe ceilalti ca pe niste pietre. fii fericit ca stau cu tine.ar trebui sa pretuiesti ce ai acum sau va pleca de langa tine. tu n-ar trebui sa-ti faci griji in privinta atacurilor. Nu te mai gandi la rele si fii mai amuzant! big grin

| DreBAWS a răspuns:

Prietenii tai sau persoanele din jurul tau care te cred nebun, aia nu mai sunt prieteni. Revenind la aspectul fizic si ambitia. Incearca sa nu te mai concentrezi pe faptul ca toata lumea se uita la tine la cum arati, simte-te bine in corpul tau, cand te simti trist sau dezamagit de asta, gandeste-te ca sunt alti oameni mult mai slabi si cu diferite boli care ii fac sa nu se ingrase deloc. La faza cu sala e o problema, cand faci sala pentru masa musculara nu e de ajuns doar sa tragi de fiare, e nevoie de suplimente proteice (nu steroizi) si o alimentatie foarte buna, poti gasi usor ce ar trebui sa manaci, pe Google cu un mic search. Cand vine vorba de fete abtine-te si simte-te relaxat, ca si cum ai fi langa o ruda sau ceva de genul. Intr-un final o sa iti gasesti persoana potrivita, nu te grabi sau sa nu recurgi la niste gesturi necugetate. Crede-ma, chiar daca am 15 ani, am trecut prin viata foarte multe probleme care altii de 30 de ani nu le-au avut in viata lor. Nu te mai concentra pe faptul ca toata lumea se uita la tine, mergi normal si relaxat si cu fetele e mai greu, dureaza pana sa iti intalnesti persoana potrivita. sper ca te-am ajutat intr-un fel, numai bine!