| Andrei200202 a întrebat:

Salut.
Văd că nu prea se vorbește despre chestia asta dar doar eu am observat că vremea nu mai e la fel ca acum 10 ani? Mă refer mai mult la precipitații, parcă domină seceta acum. Poate se va reveni la "normal" dar sunt sceptic.
Acum 10 ani îmi amintesc când venea o ploaie atât de puternică încât mi se umplea curtea de apă, oamenii trăgeau clopotul pentru a se opri ploaia. De regulă ținea zeci de minute bune, ba chiar ore. Iernile erau mai frumoase, zăpadă multă, făceam tunele prin zăpadă. Simțeai că este chiar iarnă.
Acum, de câțiva ani încoace observ că ploile sunt tot mai rare (asta cel puțin în regiunea mea, dar oricum ceva s-a schimbat față de cum era înainte), sunt tot mai rare și mai mărunte, plouă doar foarte puțin încât pământul nici nu se îmbibă cu apă cum ar trebui. Nu mai vorbesc de iernile astea, pot număra pe degetele de la o mână cât a nins astă-iarnă.
Asta e cea mai mare problemă pentru agricultură, vedeam la televizor fermieri/agricultori care se plângeau.
Sunt astea niste episoade de secetă care vor trece sau ușor ușor ne ducem în jos?
Voi ce schimbări de genul ați mai observat?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

O sa ne ducem dracu, te mira? Nu se vorbeste, este de la incalzirea globala, de aia din ce in ce iernile sunt din ce in ce mai calde si verile si mai fierbinti, seceta.
Situatia va fi din ce in ce mai grava.
Nu se vorbeste ca nu trebuie sa puna accent pe asta pentru ca marii industriasi nu au de gand sa-si reduca poluarea ca doar nu vor sa reduca productia sa piarda profiturile. Dar in schimb avem confort, tehnologie, deci lumea tine cu producatorii. Si sunt de acord si eu, decat in evul mediu fara de nici unele, mai bine traiesc mai putin dar bine.

S-a mai zis asa ca prin 2050 va fi foarte rau, se mai zice din cand in cand.

Acuma ca sa scapam ar trebui sa ne intoarcem cu 100 ani inapoi, nu merge cu jumatati de masura, chestie pe care nici eu nu o doresc, sa renuntam la aia, ailalta, cealalta.
Nici masuri partiale nu se iau, sa avem masini electrice, mijloace de transport electrice, pana la urma chiar tramvaie cu cai sau taxiuri asa, ca pana la urma si curentu ala e produs tot prin poluare. Ca si caii merg rapid, ai avea viteza in oras, stai comod in cabina, nu e chiar rau.
Si asta in toata europa, in sua sa fie. Sa producem cat mai multa energie eco, pai deserturile alea imense dau loc pentru eoliene de nu se poate.

Sa nu mai luam telefonul la an, merge f bine si 3-4 ani, deci sa nu mai facem nici supraproductie aiurea sa poluam aiurea, nu mai luam haine aiurea la scurt timp cand avem foarte bune care tin mult, si asa mai departe.
Macar mai prelungim finalul urat.
Tot de aia a aparut si coronavirusul, au facut tot felul de mutatii virusurile de la clima data peste cap.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Din ce am inteles se mai poate face o schimbare acum cat e timp pana in 2030 pe acolo, dar după va fi prea tarziu.
Am citit ca s-a mai diluat poluarea acum cu virusul asta si stratul de ozon de*, deasupra antarticii își revine sau si-a revenit.
Părerea mea e că se poate trăi și fără atâta poluare, până la urmă in trecut cum se trăia? Trebuie să facem ceva cu fabricile și emisiile de CO2. Cel mai grav se populează in China, la câte cacaturi produc aia.
Ideea cu caii și tramvaiul mă amuzălaughing) (stiu ca inainte așa era)
Trebuie să existe un înlocuitor a combustibilului.
Cei mai consumatori de resurse sunt americanii ăia, din ce am inteles ei consumă cât 4 ca noi.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Inainte se traia prost, nu e bine nici asa, nu aveai tehnologie, eu ma plictiseam in vacante acum 30 ani, ma plictiseam sa bat maidanele. Cand am avut tehnologie a fost mult mai bine.

Cu caii am zis-o serios, ca asa inlocuim combustibilul, asta este. Ca asa cum am zis la masinile electrice daca vor fi milioane, iti dai seama ce productie de curent ai nevoie, poluezi de rupi si tot una e. Sti cum e, energia intrata e egal cu aia iesita si la curent, consumi tot cam atat combustibil la productia de curent sa ai acelasi randament la masini cum aveai inainte cu benzina. Tramvaie, autobuze cu cai, ca trolebuze nu, ca alea sunt pe curent din definitie.
La metrou o sa fie o problema, ca, caii nu incap in tunel, dar acolo hai sa permitem curent.
La trenuri e mai complicat, dar le desfiintam si facem doar autobuze cu cai si atat.
Si pastram aceiasi productie curent dar reducem mult poluarea.

Daca mai reducem si din fite cu schimbare telefon la an si altele, producem mai putin, poluam si din asta mai putin si mai prelungim destul.
Cu virusu asta planeta asta respira in sfarsit, zice sarumana! Si daca selectia natural mai matura pe astia sensibili de prin azile care oricum se chinuie (cand ajungi acolo deja nu mai esti bun de nimic), si altii plini de boli care se chinuie si aia, zice si natura sarumana coane mai ales ca scape de suferinta pe destui, mai in gluma mai in serios o zic.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Până la urmă fiecare are dreptul la viață, nu sunt de acord cu tine când zici de cei bolnavi sau cei mai sensibili de prin azile trebuie lăsați la voia selecției naturale.
Selecția naturală e o prostie.
Tu dacă ai fi bolnav (ce nu îți doresc și nu doresc nimănui) și ai fi în postura unora ca ei ce ai face?

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Eu am probleme si poate incepe selectia cu mine, deci serios vorbesc.
Si in azile ce draci viata au? Se chinuie si o sa moara si in chinuri, e chiar bine ce face selectia. Daca ajungi in azil esti praf.
As zice "selectie vinooo si scapa-ma de o viata de cacao, ca oricum ma duc dracu mai devreme sau mai tarziu", nu-s prea maso sa imi placa sa sufar, damite la babaciunie cand mi-e sila sa ma uit in oglinda la mine, fara dinti in gura, iar la camin sa nu mai fiu bun nici sa ma duc la toilet.
Plus gramezi de bani bagati in asta, in loc ca un tanar sanatos sa aiba sa-si faca o casa, sa fie ajutat, aluia nu-i da, il lasa cu rate multe, salariu mic, vai de ei unii.

| Freya1 a răspuns:

Într-adevăr nu prea mai este vremea cum era o dată.Si iarna asta spre exemplu a fost mai mult întunecos, fără zăpadă si parca totul dormea.
Nici verile nu sunt însorite, sunt mai degrabă sufocante iar cand ploua la mine in zona pur si simplu îneacă culturile in loc de le ajute.Probabil si din cauza poluari, poate si din cauza faptului ca am mai crescut noi si vedem altfel treburile

| Andrei200202 explică (pentru Freya1):

Nu prea cred că are legătură faptul că am crescut, e cert că vremea nu mai e la fel. Am grădină uscată din cauza ca nu a mai plouat de săptămâni intregi și sunt nevoit să imi ud singur cultura mea mica. Problema mai mare e la agricultori.
Nu știu dacă seceta de genul a mai fost si inainte gen acum 20-30-40 de ani cand
nu era așa multă poluare dar eu nu văd prea bine lucrurile astea.

| Freya1 a răspuns (pentru Andrei200202):

La mine e bine ca nu mai plouă ca aici a fost jale, cand ploua sunt efectiv inundații.La mine e vremea posomorata mereu, cand iese soarele e minune.