| WonderGirl7 a întrebat:

Salut!
Voi meditați?
ce beneficii are treaba asta?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Este o auto cunoaștere a ta proprie. Este o modalitate de a pătrunde mai adânc în personalitatea ta cu conștiența de sine ( self awareness). Este o modalitate de control conștient a funcționării propriului creier la nivelul softului. Devii mai calm, mai stăpân pe emoțiile și gândurile tale. Dar cineva trebuie să te învețe o tehnică de meditație. Doar citind un curs nu prea iese. În funcție de orașul unde locuiești, îți pot indica prin mesaj privat unde să te adresezi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, cel putin asa cred.

Legat de beneficii, cel mai bine sunt cele enumerate peste tot pe internet si prin cartile de "dezvoltare personala".

| Morbid a răspuns:

Da si nu. Poti sa meditezi si stand pe wc, nu e neaparat sa stai cu ochii inchisi si in pozitia aia care o vezi pe net.
Orice tip de activitate in care esti 100% concentrata si prezenta poate reprezenta meditatie.

Gimnastica/stretching si exercitii cu greutati. Te relaxeaZa si iti simti corpul, multe persoane nu si-l simt in totalitate. Dupa se trezesc cu awah spatele, awah nu stiu ce la batranete, cand problema e deja agravata.