| AndreiCiobanu59 a întrebat:

Salut, vreau să știu dacă am făcut alegere buna.Eu la 10 ani m-am lăsat de scoala și pana acum vreo două săptămâni am muncit la câmp și la muls așa cu bani putini.Acum vreo 2-3 săptămâni m-am angajat la o fermă și ma simt foarte bine, credeți ca am făcut o alegere buna? Eu cred că da ca oricum la școală nu știam nimic, eram lemn.

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ai sanse sa ajungi mai bine in viata daca termini macar liceul (si sa iei BAC-ul, caci altfel l-ai facut degeaba).

| alina2k18 a răspuns (pentru Celcestietot):

S-a lasat de scoala in clasa a III-a si tu vrei sa faca liceul laughing acum.
Lasa ca e bine si la ferma, castiga un ban cinstit.

| AndreiCiobanu59 explică (pentru alina2k18):

Așa ziceam și eu

| siriusblack98 a răspuns:

Te-ai angajat la o ferma si te simti foarte cum? Te tin minte in orice caz, tu esti pustiul care intreba pe ce meserie sa mearga la 15 sau 16 ani.Este viata ta, eu zic ca ti-ai distrus-o la modul foarte grav dar tu nu trebuie sa tii cont de parerea mea.Problema este ca nu te vei putea angaja cu carte de munca nicaieri doar cu 3-4 clase iar pensie vei avea din pomul de Craciun. Sper totusi ca faci troll si ca nu esti pe bune, altfel ar fi foarte trist.Totusi daca tu esti asa sigur ca este bine ceea ce faci, de ce mai vrei o confirmare de la noi? Un om intreg la cap iti va spune mereu ca ceea ce ai facut este gresit.Vei ramane mereu la munca de jos platita prost, toti se vor uita de sus la tine si vei duce o viata la limita saraciei.Nu stiu cum ar putea fi asta o alegere buna.Pe la 1700 mai mergea dar in 2020 nu mai functioneaza.

| AndreiCiobanu59 explică (pentru siriusblack98):

Da frate inteleg ce zici da oricum ne descurcăm ca suntem 8 frați și colaborăm așa cum putem oricum nu prea îmi pasă că dacă rămâneam la școală probabil că ieșeam paznic sau ceva că multe nu faceam oricum.e acum na trebuie să fie și văcari și doctori.