| împreunăfacembine a întrebat:

Salutare,

Am 18 ani, sunt băiat și nu ma mai înțeleg nicicum cu familia. Pentru tot ceea ce se întâmplă, eu sunt vinovat. Mereu îmi vine sa plâng și nu știu ce sa fac. Mai am un an de liceu iar apoi vreau sa merg la facultate în Cluj Napoca și sa scap de ei.

Cum as putea sa ma întrețin singur?

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Intri la un profil fără taxă în paralel cu un loc de muncă, ca să poți plăti chiria unde vei sta.
GREU! Din păcate, greu!
Sper să te ajute ambiția! Dar slabe șanse. Ambiția fără experiență e foarte înșelătoare!

| MPersephone a răspuns:

Tu esti la varsta la care e absolut normal sa vrei sa fii independent, mai ales ca esti baiat. Deci ceea ce simti e complet normal. Insa, ti-as spune sa ai rabdare. Sora mea mai mare tot dorea mai rapid sa fuga de acasa si nu a fost pregatita la 18 ani si acum, 10 ani mai tarziu ea inca traieste ba acasa cateva luni ba la gazda, ba cu vreun nou iubit. Nu poate fi independenta. Ar fi bine sa cauti vreun job part time, sa economisesti cat mai mult, chiar si din banii parintilor, in caz ca te muT sa fii asigurat cel putin pe vreo doua luni si in timpul asta sa mai lucrezi. Ai rabdare si motivatie sa iti atingi scopul.