| OtraGheaLa a întrebat:

Salutare.Ce a-ti face in situatia aceasta: daca la locul de munca sunteti injurati, luati la misto si stresati de catre unii colegi sa schimbi locul de munca din cauza asta sau sa induri?

Răspuns Câştigător
| FanulMeu a răspuns:

Hartuirea la locul de munca nu trebuie aceptata, ar trebui sa faci o plangere la resurse umane si sa schimbi locul de munca, nu uita ca de al harture la agresare e un pas mic.

17 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nici vorba, am mers mai departe ca acestia sa fie scosi din functie, nu eu sa plec din cauza lor. Chiar aici in Germania am patit-o la locul meu de munca. La inceput cand nu stia germana, mergeam la seful de sector si imi spuneam problema, cine ma sicaneza sau se da drept "sef" cu mine stresandu-ma foarte mult. Am rezolvat, acei colegi au fost dupa o perioada dati afara din institutie. Apoi cand deja stiam limba germana, se ma trezeau altii sa ma batjcureasca sau sa fac misto de mine, atunci drumul meu era numai la director, iar aceia au primit avertisemente. Acele persoane care au primit avertisment nu sunt la singura abatere, au mai incercat cu noi angajati, la a treia, zboara din firma. Trebuie sa lupti pentru drepturile tale. Hartuirea psihologica la locul de munca se plateste cu legea, dac directorul tau nu rezolva indeajuns, mergi mai departe de a depune plangere la politie. Eu eram cat pe ce la o colega sa merg spre politie, dar directorul a zis ca nu-i cazul caci stie el ce face ca sa regrete pentru toate cele facute.

| LoveSleep a răspuns:

Esti țigan? Sugestivă poză

Răspuns utilizator avertizat
| Dismally a răspuns:

Daca pleci nu faci decat sa le dai satisfactie, ii lasi sa castige. Eu as ramane si as incerca sa le fac viata un cosmar, i-as sabota si as face orice pot pentru a-i rani.

| FanulMeu a răspuns (pentru Dismally):

Daca sabotezi pe cineva cum spui tu sau il incurci sa isi faca treaba si el isi pierde slujba sau orice altceva te poate da in judecata si are sanse mari de castig.

| Dismally a răspuns (pentru FanulMeu):

Asta daca va sti ca esti tu de vine si va putea si sa demonstreze acest lucru.

| FanulMeu a răspuns (pentru Dismally):

Nu trebuie sa demonstreze asta, daca te citeaza trebuie sa te duci si daca minti sub juramant faci inchisoare, un avocat cat de cat bun ii va intreba pe toti martori "Sti pe cineva care ar fi incercat sa il saboteze pe clientul meu? " si "Ai fost tu cel care la sabotat?", daca cineva iti da numele si dupa tu nu poti dovedi ca nu ai fost acela e game over.
Cand e vorba de slujba si bani+reputatie trebuie sa ai grija ce, unde, cum, si cu cine vorbesti/faci.
Cel mai bine faci o plangere la resurse umane daca nu se rezolva iti dai demisia ceri o scrisoare de recomandare si te muti, nimeni nu trebuie sa fie hartuit si nimeni nu te poate obliga sa suporti asta.

| Dismally a răspuns (pentru FanulMeu):

Cred ca nu ai avut contact cu justitia pana acum, treaba sta in felul urmator: nu conteaza cine are dreptate, conteaza cine poate demostra ca are dreptate. Daca te bazei pe adevar si pe faptul ca martorii vor spune doar adevarul sub juramant vei pierde multe procese. Inculpatul nu trebuie sa demonstreze ca nu a fost vinovat, acuzatorul trebuie sa poate dovedi vinovatia acestuia si asta este greu de realizat.
Nu cred ca este o solutie sa iti dai demisia, daca la urmatorul loc de munca vei fi in aceeasi situatie ce faci? Pleci si de acolo cu coada intre picioare?

Răspuns utilizator avertizat
| FanulMeu a răspuns (pentru Dismally):

Si cu ce te alegi daca sabotezi pe cineva? el te va sabota pe tine tu pe el si tot asa pana se ajunge la violenta, cel mai inteligent renunta, si daca ii faci plangere la resurse umane ii faci destul rau incat sa se gandeasca de doua ori inainte de a se mai lua de tine.

| FanulMeu a răspuns (pentru OtraGheaLa):

Citeste aici :http://www.avocatnet.ro/......iciu.html, din cate am inteles ar trebui sa faci o inregistrare poti face asta cu telefonul mobil, totusi iti sugerez sa contactezi un avocat el iti va explica mult mai bine ce se poate intampla.
Daca nu iti permiti un avocat exista forumuri care ofera asistenta gratutia si iti va spune daca se poate face ceva.

| Dismally a răspuns (pentru FanulMeu):

Nu cel mai inteligent renunta, cel mai slab renunta. Am spus ce as face eu intr-o astfel de situatie, clar nu as pleca si nici nu as tolerala un astfel de comportament. Solutia ta cu plangerea probabil este cea mai buna, dar eu as rezolva altfel situatia.
Nu am patit asa ceva pana acum si nici nu cred ca se va intampla vreodata, in general esti tratat asa doar cand le permiti asta.

| FanulMeu a răspuns (pentru Dismally):

Nu toata lumea e ca mine sau ca tine, el a intrebat ce ar putea face si noi i-am raspuns, tu vad ca esti cam la fel de razbunator ca mine si sunt de acord cu asta, dar uni oameni nu sunt facuti pentru asta, m-am uitat prin intrebarile puse de utilizator si din cate vad nu e la prima problema de genul acesta.

Răspuns utilizator avertizat
| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

E vorba de hartuire la locul de munca. Poti citi aici despre formele de hartuire la locul de munca si despre ce ar trebui sa faca managerul in acest caz pentru a te ajuta: https://www.wearehr.ro/hartuirea-la-locul-de-munca/

Conteaza sa discuti cu managerul și dacă acesta nu găsește o rezolvare, e cazul să discuți cu un avocat.

| Alexandra_Tha_Ale_1996 a răspuns:

Eu am fost in locul tau si peste tot e asa, Nu trebuie sa ai bagi in seama iti vezi de munca ta pana termini. Trateaza-i cu indiferenta

Răspuns utilizator avertizat