| SpiridusulCelCurios a întrebat:

Salutare comunitate TPU! Din punctul vostru de vedere care este salariul mediu în România cu adevărat?
Când spun asta nu mă refer la salariul mediu net care conform statisticilor ar fi undeva la 3100, ci la salariul net în România al oamenilor normali; cu tot cu bacșișuri, mânării, etc etc?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

1000 lei e media neta

| sierra1 a răspuns:

"salariul net în România al oamenilor normali; cu tot cu bacșișuri, mânării" - orice date ai primi NU ar avea nici o relevanță!

- nimeni nu a studiat vreodată la scară națională așa ceva incât să existe date reale. Așa, dacă vrei să discutăm ce e (mă rog, ce-a fost) in restaurantul X, sau in tura Z din vama Q, aia-i altceva!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In unele zone se traieste din venituri de 1500 de lei, in alte parti pe ajutoare sociale, in orasele mari, fara 4000net de lei nu sta nimeni la servici.
N-ai cum sa faci o medie relevanta. Mai ales ca multi romani au castiguri din afara tarii.
La partea de bacsisuri, gandeste-te doar la localurile mafiotilor, in care canta lautarii in fiecare seara, si aduna lautarii cate 5000 de lei doar din dedicatii, la fiecare "cantare".

| Drimmero a răspuns:

Un frizer, ospatar, barman castiga mai mult ca sigur vreo 50 de bucati pe luna cu tot cu bacsis, am prieteni ospatari care castiga mai mult decat in salariu din bacsis.

| Freya1 a răspuns:

1300 de lei

| gemeni6226 a răspuns:

Eu ma consider un om destul de normal, bacsis nu primesc cu tichete cu tot am un salar net de 1600 lei.Lucrez in comert.

| RoCkKiD a răspuns:

Foarte putine joburi, cu exceptia celor din horeca au parte de bacsisuri si manariile sunt valabile mai ales printre cei care in mod oficial nu au joburi. Avand in vedere numarul mare de angajati si faptul ca numarul de someri nu e extrem de mare, nu cred ca venitul mediu s-ar schimba prea tare, tu te referi mai degraba la economia subterana care afecteaza mai degraba bugetul de stat decat statisticile astea cu privire la venituri.

Ce trebuie sa intelegi e ca media e putin inselatoare deoarece mare parte din romani lucreaza pe salariul minim insa media e ridicata de orasele mari unde exista si joburi mai bine platite. Practic sunt putini oameni care sunt foarte bine platiti care urca media nationala. Dupa ce iesi din orasele mari dai nas in nas cu adevarata romanie.

| siriusblack98 a răspuns:

2000 de lei dupa parerea mea.Asta ca sa iti fac o medie. 2000 de lei NET este cel mai comun salariu la noi in Romania.Cine are de la 2500 lei NET lunar in sus, este un caz fericit.

| lorix a răspuns:

In prezent un salariu mediu NET in Ro ar veni cam 450 - poate 500 €.
Asta in Bucuresti.
Astia fiind banii pe care ii poate lua atat un calificat cat si un necalificat.
La alt pol, sunt inca multi cei ce traiesc pe lasarii Net sub 1500 lei cu tot cu bonusuri iar altii care fac lejer peste 4000 lei/luna.
Conteaza enorm tipul muncii prestate, calificari, ani in domeniu si cat de bun esti tu in asa ceva.