| Sandru97 a întrebat:

Salutare comunitatii TPU,ce parere aveti despre urmatoarea configuratie, si daca se potrivesc intre ele componentele:
-Procesor AMD Phenom II X4 965 3. 40GHz Socket AM3 Black Edition
-Placa video Sapphire Radeon R7 250 WITH BOOST 1GB DDR5 128Bit
-Placa de baza AsRocK 980DE3U3S3 Socket AM3+
-Memorie Zeppelin 4GB DDR3 1600 Mhz
-Hard Disk Toshiba 500GB 7200rpm 32MB SATA 3
-Cooler procesor DeepCool GAMMAXX 200
-Carcasa Zalman ZM-T3 fara sursa.

Răspuns Câştigător
| CosminC86 a răspuns:

Nu mi-ai spus ce rezolutie are monitorul tau. Iti recomand sa mai plusezi 150 lei pentru a achizitiona un sistem care se va descurca bine in jocuri si pe un viitor Full HD (asta daca nu-l ai deja).
Hard Disk : WD 500GB SATA-III 7200rpm 16MB Caviar Blue KX (Capacitate 500gb, pret ~200 lei)
Carcasa: Zalman ZM-T3 (foarte eleganta si incapatoare, raportul calitate pret este extraordinar, costa ~100lei)
Sursa: Super Flower SF-400P12P 400W (duce sistemul fara probleme, costa ~130 lei)
RAM: Zeppelin 4GB DDR3 1333MHz CL9 (suficient pentru orice joc de pe piata si pentru urmatorii 3 ani, costa ~150 lei)
Procesor: AMD FX 6300 3, 5GHz Box (procesor de nota 10, duce orice joc de pe piata la full HD setari maxime, este mult mult mult mai bun decat procesorul ales de tine si plus de asta consuma si mult mai putin curent si are si 2 nuclee in plus si costa ~480 lei, enorm de putin in comparatie cu ce ofera).
Placa video: Sapphire Radeon HD7770 GHz Edition 1GB DDR5 128-bit Display port (placa video de 1gb, cu latime de banda 72gb/s, se va descurca decent in full HD; costa ~450 lei)
Placa de baza : ASRock 960GM-VGS3 FX (~170 lei)
Sistemul asta e ~1650 de lei (depinde de unde il cumperi), iti recomand foarte puternic sa mai plusezi unpic bugetul si sa-l cumperi deoarece acest sistem se va descurca decent si pe un viitor monitor cu rezolutie 1920x1080, si la setari maxime pe rezolutii inferioare 1920x1080.

4 răspunsuri:
| CosminC86 a răspuns:

Salut! Ce buget ai? La ce vrei sa folosesti sistemul? Sistemul trebuie sa fie silentios? Vrei sa faci overclock?
Se poate face o configuratie mult mai echilibratara daca ai raspunde la aceste intrebari.

| Sandru97 explică (pentru CosminC86):

Salut!
1300-1500 lei
In mare parte pentru gaming.
Nu este relevant.
Nu sunt pasionat, dar poate in viitor voi face overclock.
Astept sugestiile tale.

| Sandru97 explică (pentru CosminC86):

Rezolutia monitorului este:1440x900.Avand in verdere ca sistemul o sa il achizitionez mai tarziu(3-4 luni), timp in care o sa mai adaug la bugetul actual ceva banuti, o sa iau in calcul propunerea ta, pare destul de interesanta.Ai FUNDA de la mine.

| CosminC86 a răspuns (pentru Sandru97):

Nu mi-ai spus ce rezolutie are monitorul tau. Iti recomand sa mai plusezi 150 lei pentru a achizitiona un sistem care se va descurca bine in jocuri si pe un viitor Full HD (asta daca nu-l ai deja).
Hard Disk : WD 500GB SATA-III 7200rpm 16MB Caviar Blue KX (Capacitate 500gb, pret ~200 lei)
Carcasa: Zalman ZM-T3 (foarte eleganta si incapatoare, raportul calitate pret este extraordinar, costa ~100lei)
Sursa: Super Flower SF-400P12P 400W (duce sistemul fara probleme, costa ~130 lei)
RAM: Zeppelin 4GB DDR3 1333MHz CL9 (suficient pentru orice joc de pe piata si pentru urmatorii 3 ani, costa ~150 lei)
Procesor: AMD FX 6300 3, 5GHz Box (procesor de nota 10, duce orice joc de pe piata la full HD setari maxime, este mult mult mult mai bun decat procesorul ales de tine si plus de asta consuma si mult mai putin curent si are si 2 nuclee in plus si costa ~480 lei, enorm de putin in comparatie cu ce ofera).
Placa video: Sapphire Radeon HD7770 GHz Edition 1GB DDR5 128-bit Display port (placa video de 1gb, cu latime de banda 72gb/s, se va descurca decent in full HD; costa ~450 lei)
Placa de baza : ASRock 960GM-VGS3 FX (~170 lei)
Sistemul asta e ~1650 de lei (depinde de unde il cumperi), iti recomand foarte puternic sa mai plusezi unpic bugetul si sa-l cumperi deoarece acest sistem se va descurca decent si pe un viitor monitor cu rezolutie 1920x1080, si la setari maxime pe rezolutii inferioare 1920x1080.

| Kilobyte a răspuns:

Salutare,

Este ok configuratia, incearca sa pui mai mult ram.

O zi buna.