| Slijmartani a întrebat:

Salutare,
De ce este atata mizerie pe strazile din Bucuresti?
A ajuns sa imi fie rusine de acest oras.
Vad foarte des oameni care arunca chistoace pe jos dar nu numai.
Unii zic ca sunt oamenii necivilizati, eu zic ca nu avem legi clare care sa se aplice, sa se acorde amenzi pentru cei care arunca mizerii pe jos.
Eu gandesc in felul urmator: Daca arunc mizerii pe strada e ca si cum mi-as arunca gunoiul in camera, cred ca nimeni nu isi arunca tigarile pe pardoseala...
P.S. Cand eram mai mic nu observam lucrurile astea.

Ce rezolvare putem avea? Voi ce spuneti?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Daca te-ai nascut si locuiesti in acelasi oras, ai sentimentul ca trebuie sa tii curat, doar e orasul tau. In schimb, in Bucuresti sunt multi oameni veniti din alte orase, ei nu prea au acest sentiment fata de Bucuresti.

Solutia ar fi ca primaria sa se mobilizeze puternic si sa faca curatenie "de primavara". Apoi, sa se aplice amenzi celor ce nu curata dupa ei. Legile exista, sunt clare, insa oamenii (atat cetatenii, cat si autoritatile) nu le iau in serios.
Gandeste-te ca, daca un om nu isi cumpara bilet pe autobuz si il prinde controlorul, toti oamenii sar in apararea lui ca sa nu-i dea controlorul amenda. Imagineaza-ti ca un politist da amenda unui om pentru ca si-a aruncat mucul de tigara pe jos sau vreun ambalaj, ajunge saracul politist pe Facebook cu etichete de genul "dictator", "comunist", iar omul care a facut mizerie va face in continuare.

Solutia este ca autoritatile sa stea tari pana se vor educa oamenii. Cei care fac mizerie sa fie amendati, oamenii care fac scandal ca sa-l lase in pace pe omul care a facut mizerie sa fie si ei sanctionati.

Pentru aceasta, voi, bucurestenii, va trebui sa va mobilizati si sa mergeti la alegerile locale sa votati un alt primar, nu pe Gabriela Firea, pentru ca ea si colegii ei nu se vor ocupa de astfel de lucruri.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Pentru ca e capitala romaniei, asa oameni asa tara, asa capitala