| EnvyU a întrebat:

Salutare, mai tineti minte cand erati mici si va intreba toata lumea, ce vrei sa te faci cand vei fi mare? si cu toate ca nu conta ce ziceam, pentru ca mai mult ca sigur nu am ajuns ceea ce am zis, pe atunci stiam ce vrem sa ne facem. Ei bine, eu acum, si presupun ca nu sunt singurul, nu stiu ce sa ma fac. Am 22 de ani, nu am un job, am 2 prieteni, nu am trait asa cum trebuie pana acum, cu distractie, iesiri, relatii si alte chestii normale. Stiti cum zic multi, lasa ca o sa iti vina si tie randul, lasa ca fiecare se pricepe la ceva, lasa ca o sa iti gasesti sufletul pereche. Ei bine la 22 de ani, eu nu stiu sa fac nimic, nu ma pricep la nimic, nici macar liceul nu il am terminat, si nu am avut nici o relatie. Orice incep nu termin, nu am vointa, motivatie cel mai mult motivatie pentru ca asta e totul in viata, sa ai un scop, sa iti faci o prioritate dupa care sa alergi. Eu nu stiu ce scop sa imi fac in viata, daca ma intreb de ce? mi-as raspunde "pentru ca esti lenes" Stiu ca sunt prost, stiu ca nu sunt bun la nimic si nu vad in mine decat defecte, cred ca astea imi (nu stiu cum sa zic in romana) fueling, adica baga combustibil lenesitatii. Voi cum ati stiut ce sa faceti? ce vreti sa faceti? Cum ati reusit sa va motivati? de unde vine motivarea voastra? Cred ca as avea nevoie de un psiholog, insa cum nu imi pot permite, TPU este cel mai bun lucru.

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

EnvyU, as putea sa-ti spun si eu ca ai nevoie de Dumnezeu si chiar daca tu crezi sau nu, chiar avem nevoie de El, pentru ca fiecare om este o particica din Dumnezeu, insa o sa las acest aspect deoparte si am sa-ti povestesc ce m-a facut pe mine (in afara de ajutorul primit de Sus) sa merg mai departe.
De copila am intampinat tot felul de greutati si probleme (si sufletesti si familiale si financiare). Eu eram produsul primului primului copil tras ca la loto in familie (in sensul ca atunci cand maica-mea a ramas insarcinata cu mine a decis sa nu ma avorteze). In copilaria frageda am fost abuzata sexual in dese randuri de un var. Relatia cu taica-meu a fost una de nepasare in cea mai mare masura. Singura persoana pe care ma puteam baza in familie era si este maica-mea. La 14 ani aveam decat 2-3 prietene, cand am terminat liceul nu mai aveam nici prieteni, nici incredere in mine, ma simteam buna de aruncat la gunoi. Si totusi am stiut ce nu vreau. Nu mai voiam sa depind de nimeni, nu mai voiam ma vada lumea cu ochi rai, nu mai voiam lipsuri si am lupta pentru a nu mai avea ce nu voiam. Uite asa am luptat sa termin scoala, sa fac o facultate, sa devin ce spuneam in copilarie ("inginera" :-) ). Am luptat pentru ca nu mai voiam suferinta, pentru a nu mai voiam sa invat altceva in afara de ce am invatat pentru bac, ca nu mai voiam sa imi "urle" stomacul de foame, pentru ca voiam sa ajut si altii, pentru ca aveam nevoie sa fac schimbari in viata mea, pentru ca voiam ca lumea sa ma vada cu ochi buni in ciuda vorbelor care se propagasera despre familia mea etc.
Ai mare nevoie de o motivatie, ai nevoie sa stii macar ce nu vrei daca nu stii ce vrei. Ai nevoie sa iti analizezi viata si sa pui pe hartie ce este bun si ce este rau, Ce ai vrea sa elimini si ce ai vrea sa pastrezi. Ce vrei sa elimini fa opusul daca este bun, ce vrei sa pastrezi incearca sa faci mai bine daca este spre folosul tau si a celor din jur. Faptul ca ai o viata linistita este un lucru bun. Dezvolta-l, facand lucruri care macar pe moment ai impresia ca iti plac (de ex citind). Daca te sustin parintii, continua-ti liceul si lupta sa iei bac-ul. Da si la o facultate ca nu ai de ce sa regreti (iti spun ca una ce a luptat pentru scoala si nu imi pare rau).
Si inca ceva: toti oamenii sunt buni de ceva, chiar si cel mai rau, daca da o ceapa de pomana, tot ii bun la ceva. Odata ce iti pui astfel de probleme inseamna ca ai o samanta buna in tine, dar atentie ca nu este de ajuns sa vezi ca este ceva in neregula cu tine ci trebuie sa si lupti pentru a iesi din starea asta. Din lipsa de activitate ti se poate trage aceasta stare de lene si implicit impresia ca nu ai fi bun de nimic. TOTAL GRESIT. Ridica-ti ochii, vezi ca cerul tau este senin in comparatie cu al altora si lupta. Daca crezi ca nu poti lupta, sileste-te sa faci lucrurile bune. La inceput ti se va parea groaznic de greu, dar daca acel lucru mai bucura pe cineva in afara de tine, oricat de greu ti se va parea acel lucru, cand vei vedea bucuria din ochii celorlalti, vei vedea ce usor va fi, foarte usor...
Chiar daca nu crezi in El, ma rog ca Dumnezeu sa-ti luminize calea si sa faci lucrurile dupa adevarata ta valoare care sigur ca exista. important este sa o dezgropi de acolo de unde singur ai ingropat-o. Spor in toate cele bune.

| EnvyU explică (pentru AliGab):

happy Cum ai mai gasit aceasta intrebare? Da a trecut ceva timp de cand am postat. Apreciez ca ti-ai spus povestea, si a mea e similara, si eu am fost abuzat tot de catre un var, si am trait de la 5 ani fara tata dar mama a fost puternica si m-a crescut pe mine si fratele meu (mai mare cu 5 ani). Da vreau sa termin liceul si sa dau la o facultate, as vrea sa ma fac psiholog, daca nu de profesie, macar pentru mine. Am inceput sa fac exercitii fizice si ma simt mult mai bine. Pe scurt, totul este si va fi bine happy.

| AliGab a răspuns (pentru EnvyU):

Sincera sa fiu pur si simplu am gasit-o. Daca ma crezi nici nu m-am uitat la data... happy
In cazul in care ai fost abuzat in copilarie trebuie musai sa te duci la un psiholog...dar acestia sunt scumpi si trebuie sa mai fii si selectiv. Eu am tot incercat de cativa ani sa ma duc la psiholog si abia abia am gasit pe cineva cu care sa pot discuta detaliat si care sa ma poata ajuta cu adevarat. Este foarte important sa existe o oarecare incredere intre psiholog si tine. Iti recomand doua carti care te mai pot ajuta: "Labirintul codependentei" si "Iesirea din labirint". Prima este prezentarea unor cazuri psihologice reale, iar a doua este prezentarea solutiilor practice de iesire din starea noastra actuala care este consecinta unei copilarii defectuase. Un aspect foarte important pentru a trece peste aceste lucruri este sa-ti pui cu adevarat problema iertarii persoanei care te-a abuzat (adica trebuie sa inveti ce este iertarea). Ai mare noroc ca mama ta a fost o luptatoare si v-a crescut. Eu ma mai gandesc uneori ce as fi facut si unde as fi ajuns daca nu o aveam pe mamica mea.
Ma bucur pentru tine ca esti increzator si vrei sa mergi mai departe. Spor in toate cele bune si succes in gasirea drumul corect in viata.

10 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Omule mi se rupe sufletul.Tu esti o persoana pe cinste, caci numai un om bun care doreste prosperitate are asemenea ganduri.Ai nevoie de o schimbare totala in viata ta.Trebuie sa pleci din Romania caci crede-ma nu esti singuru care esti in situatia asta. Zici ca nu esti bun la nimic. ei bine cred ca as putea sa iti gasesc cateva chestii cu care sa te descurci.As putea fi al treilea prieten al tau, prietenul ce iti deschide ochii.Ai nevoie de un psiholog.Eu as putea sa iti fiu mentor, sa te indrum.Un psiholog nu iti vrea decat banii, incearca un parapsiholog, psihologul sufletului pe alte cuvinte.

| EnvyU explică (pentru Narfundo):

Te rog sa ma ierti daca urmatoarele cuvinte vor fi mai acre si s-ar putea sa ma insel. Te gandesti ca am nevoie de Dumnezeu, nu? Eu nu cred in Dumnezeu, ci cred in puterea omului de a face pe dumnezeul lui. As vrea sa vina o persoana asa din senin si sa imi spuna "salut, am un job pentru tine, hai sa vezi cum e" dar sunt sceptic si fricos pentru ca lumea nu face bine, sunt ca un copil mic care ii e frica sa vorbeasca cu strainii ca cine stie ce mi-ar putea face tongue. Adica thx for helping me but no thx

| Narfundo a răspuns (pentru EnvyU):

Bai fi tu atent la ce iti zic.Sti vorba de ce iti este frica nu scapi?! Noi avem puterea de a atrage si indeparta anumite energii benefice sufletului. Daca eu ma uit in oglinda si zic de 3 ori pe fiecare dimineata ca imi este frica de caini, ei sunt rai si musca, a 5 zi e posibil sa fiu latrat, muscat de caini. Daca zic opusul "Caini sunt blanzi, calzi, buni si ajuta omul" atunci in viata mea se va intampla o minune.Cainii nu vor mai fi interesati sa ma latre, sa ma huiduie" pe spusele omului deoarece el vede in mine un om plin de incredere care nu are probleme legate de caini.La fel e si cu oamenii.Ai putea sa iti cumperi un catel! Il cresti, il ingrijesti si el iti va reflecta pozitivitatile si negativitatile.Asa vei reusi sa te corectezi!

| MissxD a răspuns:

Ai nevoie de un psiholog, dar in primul rand tu trebuie sa fi propriul psiholog! In primul rand ai nevoie de vointa: trebuie sa vrei ceva cu adevarat ca sa poti sa termini! Inscrie-te acum la un liceu cu frecventa redusa sau cum se zice si termina liceul urgent. Ia BAC-ul. Ai putea sa fi voluntar - sa faci lucruri bune pentru lume, pentru o viata mai buna atat a ta, cat si a celorlalti. Gaseste-ti o pasiune: un sport, pictura, fotografie, bucatarie, constructii, arhitectura, televiziune de exemplu! Incepe sa traiesti ca ai o singura viata. Traieste-o ca pe ultima si doreste-ti din suflet sa faci ceva.
De asemenea, cu acesti 2 prieteni ai putea iesi in oras, sa cunosti lume noua, sa fi cu fete si toate cele! Nu mai sta degeaba, privind cum viata trece, iar tu stai pe loc! Fa ceva!
Nu stiu daca sfaturile mele iti vor fi de folos, dar asta as face in locul tau. Renaste si descopera-te! Ai calitati multe, ascunse, invaluite de o panza neagra pe care trebuie sa o dai la o parte:* Bafta!

| EnvyU explică (pentru MissxD):

Da, ai dreptate, nu imi sunt de folos sfaturile tale pentru ca sunt aceleasi cuvinte care mi le zic si altii, sau chiar si eu insa nu le cred. Am inceput liceul la fara frecventa si acum trec a 11-a, am zis ca nu am terminat liceul cand trebuia, insa ma mir ca m-am bagat macar sa il termin mai tarziu. Multumesc pentru ca ti-ai daruit cateva minute sa imi raspunzi.

| aumih16 a răspuns:

Mda! toti am fost asa! si eu am zis spus ca vreau sa fiu colo politist jandarm sau taximetrist! nu am ajuns nici una! e de inteles! pai faci si tu ce meserie stii ca iti place! nu te obliga nimeni sa faci o meserie grea babanoasa! fa si tu o meserie mai usoara!

| blueheart a răspuns:

Hey! Nu stiu daca ai nevoie de un psiholog,asta e parerea ta,cel mai bun psiholog esti TU. Oricate sfaturi ai primi aici si bune si rele poate ca te vor putea ajuta sa iti pui putina ordine in gandire,dar nimeni nu iti va da o motivatie,pe aceasta trebuie sa o gasesti in tine.
Este imposibil sa nu fie ceva care sa iti placa sa faci oricat de lenes te consideri tu. happy. Si nimeni nu e prost sau nu e bun la nimic. Toti avem macar o calitate si e bine sa pornim de la ea. E bine daca iti vezi defectele, poti sa le corectezi putin cate putin, asta daca iti doresti cu adevarat.
Gandeste-te la ce iti place sa faci cel mai mult si porneste de la acest lucru. Cam asta ar fi o motivare. Fiecare om are un vis, o dorinta, asa ai si tu.
Succes! happy

| alinussa a răspuns:

Gandeste-te la ce stii sa faci iar daca nu stii nimic sa faci atunci inscrie-te la fortele de munca la un curs gratuit. Facand un curs gratuit vei avea sanse noi in gasirea unui loc de munca.