| Abramovici1224 a întrebat:

Salutare.
Problema vine in felul urmator.
Anul trecut am fost furat de 90k euro de cel mai bun prieten al meu.
Mi-a furat banii si a fugit din tara.
In tot acest timp s-au interogat mai multe persoane la detectorul de minciuni toti cei care au fost la detector au trecut testul.
In schimb persoana (suspectul principal) pe care eu l-am banuit a cazut testul poligraf la toate intrebarile, azi mi-a spus polistitul.
Acuma persoana in cauza si-a luat si avocat si nu recunoaste fapta.A fost dat la vama cand a venit in tara, au fost gasiti la el 1700 de euro.
Amprente din casa au fost gasite doar ale mele si camere de filmat nu au fost. Oare o sa se faca ceva in acest caz? El a mai fost cercetat de politie pentru furturi din trecut. Stiu ca, banii nu ii voi mai recupera dar, care credeti ca sunt sansele ca el sa fie pedepsit de lege? Multumesc.

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Păi șansele sunt mari.Adica daca el a mai furat iar poliția stie, a picat si testul si a si fugit ar trebui să fie prosti sa nu ii faca nimic. Poate te va despagumi ca sa iti retragi plângerea, daca nu, cred ca poate sa faca si închisoare ca furtul e furt.
Da pe viitor sa ai grija pe cine ti in preajma ta si cui ii spui ca ai bani.

| Abramovici1224 explică (pentru Freya1):

Mi-a fpst [roetem de mic nu ma asteptam sa imi faca una ca asta.
Acuma el si-a luat avocat sa se apere eu maine o sa contactez un alt avocat mi se pare ca pe cel care il am nu prea se implica cum trebuie.
Eu chiar daca nu imi recuperez banii sper ca justitia sa isi faca datoria. Da am m-ai fost in trecut cercetat de politie cu furturi de biciclete da tot timpul a scapat de dosar penal. Este un drogat. Sper ca sa pateasca ceva chiar daca nu sunt probe impotriva lui ci doar detectorul de minciuni.

| Freya1 a răspuns (pentru Abramovici1224):

Nu stiu daca este proba in instanta dedectorul dar cine stie. Poate de data asta nu mai scapa asa ieftin.
Nu trebuie sa ai incredere pe deplin in nimeni, mai ales daca stii sa aiba un trecut de genul.

| isemilia a răspuns:

Hmph. Greu de spus. Dar nu sunt camere video prin preajma casei tale? Nu musai sa surprinda curtea sau interiorul, insa poate sunt in apropiere si ai astfel o dovada ca el a fost in zona casei tale cand au fost furati banii. Nu a facut investitii mari dupa ce a plecat din tara sau altceva? Depinde de ce avocati / judecatori sunt. Sper sa ti se faca dreptate.

| Abramovici1224 explică (pentru isemilia):

Nu sunt camere in zona. Vedem ce va fi dar ar fi pacat el sa ramana liber si cu banii mei

| isemilia a răspuns (pentru Abramovici1224):

Dar el nu avea locația activată la telefon? Presupun că ar putea afla unde era atunci daca avea si mobilul la el, însa nu cred ca vor încerca atât de mute polițiștii, din moment ce nu e sigur daca a făcut acest lucru sau nu. Dacă are rude / vecini și știi cand ți-au fost furați banii poți întreba dacă în acel interval orar era plecat. Oricum, din moment ce a avut antecedente eu una consider ca poliția si judecătorii te vor crede pe tine (mai ales datorită rezultatelor la testul poligraf), nu pe el. Însă obiectiv vorbind depinde mult de avocatul pe care îl alegi.

| Abramovici1224 explică (pentru isemilia):

Pai in ziua cand au disparut banii el a si fugit din tara fix in acel moment.