| h379m3973423 a întrebat:

Salutare,
@RAY Iertați-mă dar am văzut o oroare: "Este normal o fata sa te întrebe pe tinder ce job ai? De ce conta asa ceva?"
Cică e materialistă sau ceva nu e în regulă cu fata aia pentru că a întrebat de job. laughing

Ciudaților care gândiți așa, vedeți mai întâi ce înseamnă banul. Apoi vedeți că locul în care munciți vă caracterizează: una spune despre un om de 30 care-și câștigă existența muncind ca lucrător comercial și alta despre unul de 30 care este antreprenor recunoscut internațional. Una e să fii profesor în clasa a 4-a, alta e să predai cursuri la universitate. Una e să fii pescar, alta e să fii antrenor de fitness.

Cu o varietate atât de mare este absolut normal ca fetele să întrebe cu ce ne ocupăm.

Orice muncă cinstită e de respectat, dar ne și caracterizează(într-o măsură bună) în funcție de ce vârstă avem.

Sau poate eu nu gândesc corect?

P.S. [Știți căror femei nu le pasă ce munciți atât timp cât aveți bani la voi? mda, n-am fost atent, poate vorbea cu fata aia pe un site de pros...uate și de asta s-a supărat laughing]

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-a intrebat ce job ai, a facut-o ori ca fapt divers, ori ca sa stie in ce domeniu activezi, nu din interes materialist fiindca nu te-a intrebat ce salariu ai!
Din atata lucru nu tragi concluzia ca-i materialista, pentru ca nu-i o intrebare secreta si nu ti-a cerut sa-i arati contul bancar.

21 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Bă pentru o femeie care nu neapărat materialistă nu contează câți banii ai, ci contează ca să ai. Adică o femeie care se gândește la viitor vrea lângă ea un bărbat nu care să o întrețină neapărat pe ea, dar care să fie independent, să aibă un venit și să se descurce.
Și cum a zis cineva mai sus pe lângă bani, esențial e caracterul. Adică fizicul te face atractiv, totuși modul în care relaționezi cu persoana și cum te descurci tu în viață ca persoană decide dacă sunt pass sau nu. Adică banii și fizicul poate decide pe termen scurt în aventuri sau relații superficiale, dar diferența între o relație sănătoasă și de lungă durată o face caracterul celor doi.

| h379m3973423 explică (pentru SG1995):

Nici nu am spus că nu ar fi important caracterul, dar ce caracter vezi într-unul după un ecran? laughing
Întrebarea săracei fete nu că a fost normală, a fost esențială în mediul în care a vorbit.

P.S. Dacă ești gospodar nu contează câți bani ai că știi și ai de toate alea pentru casă, dar dacă nu știi să schimbi o priză atunci contează banii care demonstrează(măcar) că te descurci în alte lucruri esențiale moderne.

| SG1995 a răspuns (pentru h379m3973423):

"Nici nu am spus că nu ar fi important caracterul, dar ce caracter vezi într-unul după un ecran?"
A nu, asta a fost punctat ca informații generale dedicate incelilor de pe site.

"Întrebarea săracei fete nu că a fost normală, a fost esențială în mediul în care a vorbit."

LOL, da asta e printre primele întrebări pe care le pui, gen ghidul basic de conversație:câți ani ai, cu ce te ocupi.

| Apokales a răspuns:

Si tu ce zici, sunt femeile materialiste sau nu?

| h379m3973423 explică (pentru Apokales):

Sunt UNELE femei materialiste? Parcă sună altfel, nu?
Și nu, dacă o femeie întrebă un bărbat de job nu este automat materialistă. Evident -_-

| Apokales a răspuns (pentru h379m3973423):

Sunt majoritatea femeilor materialiste? Parca asa ne apropiem de adevar, nu?
Probabil, dar cum era cu faza aia: "Nu intrebi o femeie cati ani are si un barbat de salariu.". Da, salariu, un alt lucru pe care nu l-ai spus atunci cand ai pomenit de job. Este ca si cum ai incerca sa-l termini rapid, sa nu mai discuti cu el mai departe.

| h379m3973423 explică (pentru Apokales):

Nu, majoritatea femeilor nu sunt materialiste. Dacă umblați prin locuri și site-uri dubioase unde majoritatea femeilor sunt materialiste atunci este problema voastră și dacă v-ați făcut o idee generală referitoare la femei bazată pe dubioșeniile alea atunci aveți o problemă și mai mare.

| Apokales a răspuns (pentru h379m3973423):

Deci nu-s materialiste?
Cum se face ca le vezi pe langa cate un mos plin de bani si urat ca dracu', iar ele arata ca un fotomodel. Nu ma pune sa-ti dau exemple ca te umilesc la cate sunt. Dar barbati cu babe mai bogate decat ei mai rar. Asta nu-i dovada ca-s mai materialiste, nu? Tot sufletul conteaza si acolo. Sufletul baniiilorwinking.
De ce in SUA intr-un studiu facut de Centru de cercetare Pew arata ca 80% dintre femeile ce nu s-au casatorit niciodata vor sa se casatoreasca cu un barbat ce are un job foarte bun (adica banos, respectabil etc), dar pentru mai putin de 50% din barbati. De ce ar vrea ca sotul lor sa aiba un job bun? Oare acolo este sufletul, intr-un job? Nu este materialism, nu? Spune-mi. Chiar cautam pe cineva cu certitudini zilele astea.
Nu-mi spune ca noi alergam dupa bani pentru ca vrem, iar ele profita pentru ca le lasam, nu?

| h379m3973423 explică (pentru Apokales):

Frustratule

Dacă umblați prin locuri și site-uri dubioase unde majoritatea femeilor sunt materialiste atunci este problema voastră și dacă v-ați făcut o idee generală referitoare la femei bazată pe dubioșeniile alea atunci aveți o problemă și mai mare.

una spune despre un om de 30 care-și câștigă existența muncind ca lucrător comercial și alta despre unul de 30 care este antreprenor recunoscut internațional. Una e să fii profesor în clasa a 4-a, alta e să predai cursuri la universitate. Una e să fii pescar, alta e să fii antrenor de fitness.

winking

| Apokales a răspuns (pentru h379m3973423):

Vad ca toata ziua suntem cu stiinta in gura, dar cand dam peste niste date statistice ne incurcam in ele.winking

| h379m3973423 explică (pentru Apokales):

1.Te-ai uitat să vezi ce procentaj din populația feminină a răspuns?
2.Crezi că orice femeie își ocupă timpul cu sondaje din astea?

Dă-mi articolul.

| h379m3973423 explică (pentru Apokales):

Și se pare că nu înțelegi exemplele banale.
Un profesor de clasa a 4-a câștigă mai puțin decât cel de universitate. Ești prea frustrat să înțelegi? laughing

| Apokales a răspuns (pentru h379m3973423):

Si ce legatura are?
http://www.pewresearch.org/......l-marriage
Uite un link, insa este vechi, 2012. Am facut o poza, daca merge sa ti-o dau printr-un link, daca nu cumpara cartea. Iti dau eu titlul cartii, sper ca poti citii pana acolo.
Toata America a raspuns, iti dai seama. Normal ca a luat mai multe grupe reprezentative din femeile necasatorite, asa cum am spus mai sus.

| Apokales a răspuns (pentru h379m3973423):

Https:

| Apokales a răspuns (pentru Apokales):

Se vede? Am mai avut probleme cu uploadare pozelor, nu prea am dat share in felul asta.

| h379m3973423 explică (pentru Apokales):

Nu are nici o legătură, nu? Păi e clar că ăluia de clasa a 4-a îi plac copiii, iar cel de universitate a muncit mai mult deci o experiență ce poate contează pentru cineva. Fiecare job spune ceva despre noi și fetele știu foarte bine asta. Nu neapărat banii.

Dacă fata nu vrea unul care e plecat de acasă și el spune că este inginer constructor?
Materialista direct în brațe o să-i sară. laughing

| Apokales a răspuns (pentru h379m3973423):

Bafta!

| Apokales a răspuns:

Pana acum mi-ai raspuns repede. Netul slab?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi da in mare ai dreptate.
Dar cum se spune, asta e Romania, foarte putini au ajuns sus, prin puterile lor și inteligența lor.
Nu spune nimic despre tine dacă ești antreprenor sau inginer că ești automat și inteligent, poate știi bazele dar ai ajuns acolo numai pentru că te pricepi in a lucra cu oamenii. Nu toți doctorii/inginerii/ și cei care lucrează și au salarii bune automat ii și duce capul și sunt inteligenti, in sens că sunt mult mai mulți care au pornit de jos și au o vasta experiență in mai multe lucruri.

Femeile te miros și știu exact cate știi și dacă ești bun, indiferent că ești lucrător comercial sau antreprenor, daca ție iti place sa fi batjocorit de panarame sa te întrebe și să te i-a la interogări cu ce job ai, atunci dă-i bătaie.
O întrebare ca asta e exact cum ai întrebă pe una, cu câți bărbați s-a culcat, adică lipsa de respect. Când nu e respect între doi oameni atunci, poți să te duci dracu.

| h379m3973423 explică (pentru anonim_4396):

Lipsă de respect să întrebe de job laughing

Las-o așa, poți să nu mă mai bagi în seamă.

Doctori și ingineri cărora nu le duce capul rolling on the floor mor

P.S. De curiozitate, ai terminat o facultate de genul? La ce răspuns ai dat cred că nici nu știi ce-i aia.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dar nu trebuie să uităm că poți fi bădăran sau iubitor cu o femeie indiferent de job, te caracterizează dar nu semnificativ.

E o întrebare ok, dar așa după un timp nu printre primele mesaje.