| anonim_4396 a întrebat:

Am 24 ani si traiesc pe spatele parintilor...nu am muncit niciodata.Recent parintii mi au dat ultimatum sa imi caut de munca sau cica ma dau afara din casa...lucru ce nu prea cred. Avand in vedere faptul ca eu nu sunt facut pentru munca sau alte activitati de genu,respectarea unui program sau alte prostii "ma vad cu mainile legate la spate", munca pentru mine fiind o imposibilitate.
Ce as putea face? cum sa infrunt parintii?

16 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Salut, raptor!
Cat din ce spui este adevarat? As vrea sa cred ca nimic nu este adevarat si doar ai aruncat o nadă.

| alin1111111111111 a răspuns (pentru Leocerba):

Nu am muncit niciodata...ce anume nu iti vine sa crezi?

| zurick a răspuns (pentru alin1111111111111):

Părinţii te pregătesc ca să poţi pleca fară sa întâmpini probleme.
O să trăieşti şi momentul dificil când ei n-o să mai trăiască, ce ai să faci atunci?

| Leocerba a răspuns (pentru alin1111111111111):

Bai raptor, eu n-o sa dezlantui jihadul pentru ca tu nu lucri undeva, pur si simplu n-am stat de vorba de mult cu cineva care sa aiba 24 de ani si sa stea efectiv pe spatele parintilor, de aia am zis ca nu te prea cred.
Eu, de obicei, invinuiesc parintii pentru felul in care-si cresc plozii, de aia nu pot sa-ti spun vreo doua, chiar de-ar fi adevarat ce zici, ei te-au adus in starea de vesnic minor in care te afli pentru ca te-au lasat necrescut.
Bai, raptore, dar tot nu pot sa cred ca nu muncesti, zau, si ca asta este alegerea ta!

| alin1111111111111 a răspuns (pentru Leocerba):

Nu stiu ce stil de viata ai tu dar imagineaza ti sa te trezesti in fiecare zi la 1, 2 dupa masa si sa nu faci nimic toata ziua, sa nu ai nici o responsabilitate, sa ajungi sa te speli pe dinti dupa fiecare masa doar din plictiseala....asta da viata!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru alin1111111111111):

"Asta da viata"? Mai degraba as da cu tarnacopul in ciment zi de zi, decat sa lenevesc in halul asta, sa nu am nici un scop in viata.Si asta ti-o spune un om destul de lenes. Probabil ca faci parte dintr-o familie cu avutii suficiente cat sa traiesti toata viata lejer.Sa-ti fie de bine.

| Leocerba a răspuns (pentru alin1111111111111):

Da, da, dulcea leneveala...
Pana la urma, decat o reusita calduta prin munca, mai bine o ratare exemplara, nu-i asa? Ai numai grija sa convingi un mic grup de oameni sa munceasca in folosul tau, macar atat cat sa-ti cumperi un pat in care sa te trezesti in fiecare zi la 1, 2 si o periuta de dinti cu care sa te speli dupa fiecare masa. Care masa? Buna intrebare.
Momentan grupul acesta este cel al parintilor, mai incolo nu te mai baza pe ei, oamenii au prostul obicei sa moara, deci va trebui sa convingi niste straini, chestie mai usoara decat ai putea crede, daca in cazul parintilor te-or mai fi incercat ceva scrupule, in cazul strainilor poti fi tu insuti. Sunt multe cazuri asemanatoare tie, alea din familia Kardashian nu fac nimic si totusi conving zeci de mii de idioti sa se uite la ele si sa dea bani pentru asta, de politicieni nici nu mai vorbesc, idem majoritatea preotilor, in alt registru sunt calugarii fara chemare, cei care se calugaresc pentru ca neaga munca cu lumea.
Lumea-i diversa, nu toti gandim la fel, asta e, totusi n-as vrea sa te intalnesc in calitatea ta de kardashian, sau politician, sau calugar ratat, ti-as da atunci un genunchi in oaie, sa ma razbun pe faptul ca eu am muncit zilnic de la 5, 30-6 dimineata( asta e ora la care ma trezesc, ca am de hranit 4 persoane si vreo 7 animalute inainte sa plec la treaba) si tot tu pari mai relaxat iar eu tot panicata sunt ca nu le-am facut bine pe toate! laughing si am crezut tot timpul ca scopul vietii este ala de a face bani si de a-i cheltui.
Somnul tau, raptor, este protestul unui om neconvertit in fata capitalismului veros, de aia ma enervezi, negarea muncii este dovada curajului de a fi nebun, curaj pe care nu mi l-am permis niciodata, pana la capat, sa nu ma stigmatizeze restul muncitorilor.

| alin1111111111111 a răspuns (pentru Leocerba):

Dat fiind faptul ca eu mi am permis o astfel de viata este pur si simplu noroc, destin sau cum vrei sa i zici(datorita parintilor bineinteles). Indivizi precum sunt eu au existat din totdeauna(probabil universul e de partea noastra), ducem o viata exagerat de comoda si avem de toate.
In schimb sunt multe persoane, de fapt majoritatea, care muncesc din zori si pana noaptea trezindu se la un moment dat ca au muncit toata viata si nu au realizat nimic(nu zic asta despre tine).
Deci in concluzie nu merita sa muncesti atat...viata nu e corecta...viata e o catea.

| Leocerba a răspuns (pentru alin1111111111111):

Vorbind asa, in continuare nu-mi dai nicio sansa sa te cred.
Din aceasta cauza, 5 minute pauza laughing
Ceau, raptor!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pai,inscrie-te la o facultate.Dar sa nu fie una particulara,o faci degeaba. Pierzi atat bani,cat si timp.
Inscrie-te la o facultate grea, cum ar fi medicina, politehnica, academia militara,dreptul, etc.Mult de invatat, dar si satisfactia e maxima.Intodeaua se vor cauta oameni care sa creeze robotei, sau sa scrie retete.
Dar cum esti lenes, slabe sanse...
Oricum, trebuie sa te trezesti la realitate, daca nu vrei sa dai cu bidineaua in casele italienilor.

| alin1111111111111 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Eh usor de zis...greu de facut!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pai ar cam trebui sa devii stapanul vietii tale. Vrei sa ramai o,, capusa,,? Cand nu v-or mai fi parintii, ce vei face?

| Foxyyyy a răspuns:

Sa te dea afara din casa? Ar fi trebuit sa faca asta de mult. Si ma rog, de ce nu esti facut pentru munca? Ai vreo problema medicala? Eu nu prea cred, asa ca poti foarte bine sa muncesti, asa lene n-am mai vazut.

| alin1111111111111 a răspuns (pentru Foxyyyy):

Nu am probleme medicale, problema este ca nu pot respecta un program, nu ma pot trezi dimineata si nu suport sa fiu comandat de alte persoane...cred ca as intra intro depresie sau ceva mai rau...

| Foxyyyy a răspuns (pentru alin1111111111111):

Daca n-ai probleme medicale, n-ai nici o scuza sa nu muncesti!

| PVAAVU a răspuns:

Nu trebuie sa-ti infrunti parintii.Trebuie sa inveti sa muncesti, lucru care face parte din arta de a reusi in viata.