| Mihai_Baiatu_1999 a întrebat:

Am o intrebare. Cum vi se pare meseria de profesor? Nu vreau raspunsuri rautacioase. Parerea mea despre aceasta meserie e una buna. Intalnesti noi oameni, comunici. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Mi se pare o treaba foarte buna, explici toata ziua exact domeniul care iti place, chiar daca la nivel elementar; salariile profesorilor au crescut; de fapt ca sa fiu cinstit simt o dorinta sa imi schimb cariera, sa dau la anul' titularizarea si sa intru in invatamant, chiar daca as pierde ceva bani.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Încearcă să stăpânești o clasa de copiii, încearcă să nu te enervezi de la atâta haos, încearcă să corectezi sute de lucrări, încearcă să îți bați capul cu corijenții clasei, cu părinții dificili etc. Faci ce vrei, dar nu îți recomand. Nu merită să fi profesor în ziua de astăzi. Oricum pe mulți nu îi interesează ce li se preda, așa că nu văd rostul.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Superba! Liceele si scolile din Romania sunt un loc plin de copii minunati care nu stiu cum sa te injoseasca mai mult.
Nu iti recomand sa fii profesor. Ai de aface cu copii prosti care nu te respecta si parinti dificili.

| Mihai_Baiatu_1999 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Sunteti profesor sau?

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru Mihai_Baiatu_1999):

Nu sunt profesor dar am fost eleva. Nu stiu la ce scoala/liceu ai mers, poate ai avun colegi normali care nu isi injura profesorii la ora si isi bat joc. Profesorii le scadeau media la purtare, le sunau parintii dar ei tot la fel faceau.
Din clasa a 9-a pana in a 12-a am schimbat 5 profesoare de franceza.