Am si eu o intrebare pentru voi in aceasta seara/noapte:
Cine mai simpre acel sentiment de patriotism/nationalism?
Sau cine crede ca se va mai face Marea Unire?
Eu doar vreau sa stiu parearea voastra cu privire la acest subiect.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce unire? Cu rusii si restul nemernicilor sugindu-ne singele?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu simt sentimentul de nationalism, fix de aia nu vreau unirea. Nu avem nevoie sa ne traga o tara ca Moldova in jos. Romania are destule probleme pe care incercam incet incet sa le rezolvam. Moldova ar inseamna doar coruptie si saracie in plus, lucru care chiar nu ne trebuie in granita de est a UE.

Moldovenii sa ramana cu rusii lor

| Drolja a răspuns (pentru suntserios):

"Nu avem nevoie sa ne traga o tara ca Moldova in jos." Ooo, daaa! Ai nimerit-o pe asta!

| SkyPilot a răspuns:

Ce sa se mai faca, nu ai vazut ce au votat aia in asa-zisa republica moldova? Aia vor cu rusii, le place saracia. Nu putem avea dragoste cu sila. Ce sentiment sa mai am cand vad ce au votat? Dezgust total, atat.

Nu vor cu rusia, stai linistit, s au furat voturi.Dar, am o speranta care creste pe zi ce trece:Limba materna este Romana, au inceput foarte multe campanii de unire (https://www.facebook.com/tineriiMD/videos/405913796275173/)
EU cred ca aceasta unire se va realiza.Inafara de Moldova de E, de Sud, si de Bucovina vreau sa se Uneasca si Timocul fiind o parte care are autonomie fara de Servia.Se poate realiza! TRebuie sa credem si sa facem!

| SkyPilot a răspuns (pentru Android1):

Problema este ca trebuie ca locuitorii din zonele pe care le-ai enumerat sa isi doreasca si ei in marea majoritate si sa fie foarte hotarati ca sa se indeplineasca. Pana atunci chiar ca stau linistit happy
Si ce anume le oferim ca sa isi doreasca unirea? Un guvern psd? Un premier corupt? O tara in care s-au taiat investitiile iar infrastructura e la pamant?

| Drolja a răspuns:

Nu există condiţiile socio-politice necesare pentru a crea aşa-zisa unire.

Uita-te ca ți-am trimis ceva acolo despre Marșul din 5 iulie pentru unire. happy
Nu sunt toți ruși.ok Intr-adevar o parte din locuitorii sunt dar majoritatea (peste 75 la suta sunt moldoveni adică tot romani).
Limba lor moderna este Romana nu rusa.
Uita-te ce ți am trimis eu și vei înțelege ca se vor unii după ce pleacă ponta și bozgorii dîn guvern

Ba da

| suntserios a răspuns (pentru Android1):

Asta e parerea ta, total departata de realitate