| lupul01 a întrebat:

Salutare TPU

Am un telefon Samsung Galaxy grand prime Android 5.1.1
Si am o problemă nu am toate emoticoanele
ca sa ințelegeți la ce ma refer
cine are WhatsApp acolo sunt toate emoticoanele aste noi da la mine pe telefon nu sunt in afara de WhatsApp da cand vreau sa pun pe Instagram sau orice altceva (din tastatura apoi nu-s emoticoanele alea) deși am vazut la unii aveau toate emoticoanele

întrebarea mea e
daca o sa imi schimb versiunea de Android o sa imi apara emoticoanele astea noi?
mai detaliat daca se poate
ajutati-ma
dau funda!

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Ai o versiune destul de veche de Android, avand in vedere ca in curand se lanseaza Android P 9.0. Cu fiecare update se face si o actualizare a tastaturii si implicit a emoticoanelor. Varianta garantata ar fi sa instalezi o versiune cat mai noua de Android, dar cred ca pentru acest model cam asta e ultima versiune oficiala, iti mai ramane varianta de a Roota telefonul si apoi sa instalezi un Custom ROM, dar e o operatiune mai complicata si care poate duce la diferite probleme daca nu stii ce faci.

Asa ca in final poti incerca sa intrii pe Google Play si sa iti instalezi alta tastura gen Gboard de la Google, SwiftKey, Swype, Fleksy, ele sigur au toate emoticoanele (acum nu stiu sigur daca si versiunea de Android o sa le recunoasca).
Dupa ce ai instalat o tastatura noua intra in meniu->Setari(Settings)->System->Limba(Language and input)->Tastatura implicita(Default keyboard)->Alegi tastura instalata.

Pentru Gboard ==>
Open your "Settings" menu and select "Language & Input"
You will then see "Keyboard & Input Methods" and select "Google Keyboard"
Select "Advance" and turn on the "Emoji for physical keyboard" option.

Asta e cam tot.Succes!

| lupul01 explică (pentru CristianCRS):

Mersi mult
am intrebat de un operator GSM
si se poate de schimbat versiunea
de si Samsung inca nu a făcut un UPDATE la telefonul meu
da eu cred ca o sa meargă sa schimbe androidul
am vazut pe YouTube ca e posibil de pus Android 7 nougat sau 8 oreo rolling on the floor

1 răspuns: