| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, comunitate omniprezentă, relativ omniscientă și mai puțin omnipotentă! happy
Astăzi am văzut că rankul meu a ajuns la 100, lucru destul de neobișnuit pentru o zi de duminică laughing
De asta am zis ca azi să vă întreb eu pe voi: cum ați dat de TPU? Care a fost primul vostru răspuns dat și câte răspunsuri aveți acum? Ce rank aveți? Ce vă place la platforma asta și ce nu?

Încep eu: Mi-amintesc c-am dat de TPU de prin clipurile unui vlogger român... însă el nu ajuta oamenii pe platformă, ci își bătea joc de ei, s-ar putea să-l știți.
V-aș spune care a fost primul meu răspuns, însă sunt multe pagini de răspunsuri de răsfoit crying at wits' end; și am undvea la 7.1k răspunsuri happy
Îmi place ideea platformei, pe lângă reddit, mai precis faptul că putem transmite informație într-o limbă comună, într-un spațiu comun. Ceea ce îmi displace este lipsa posibilității indentării textului la un nivel minim [de exemplu Discord indentează prin folosirea asteriscului între cuvinte] și moderarea deficientă.

15 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu am dat de site-ul asta pe vremea cand eram la liceu. Cautam o varianta de a ajuta oamenii fara sa ma deplasa din casa si astfel am gasit printre altele si site-ul asta. Nu mai stiu care a fost primul raspuns avand in vedere ca au trecut ceva ani laughing

| RAY a răspuns:

Buna ziua,felicitări pentru munca depusa in comunitatea noastra si pentru rankul obținut, imi amintesc ca cautam parerei despre antiviruși si am dat de TPU,mi-a placut foarte mult ideea de a ajuta si a fi ajutat,numai stiu care a fost primul raspuns,probabil legat de tehnologie,am rankul primul loc, imi place ca ne ajutam intre noi si suntem o comunitate, nu-mi place? Uni dau raspunsuri la misto, pentru puncte uni jignesc, injura uni au multe conturi si iti creaza mereu altele noi, dar per total sunt multumit de TPU, iti urez baftă la locul 1

| PainTech a răspuns (pentru RAY):

"probabil legat de tehnologie".

Aha, primul tau raspuns draga RAY a fost la o intrebare cu Mos-Craciun, 7 iunie 2012 :

https://www.tpu.ro/......-ai-spune/

De fapt, primele tale cateva raspunsuri au fost la categoria religie :
https://www.tpu.ro/utilizator/tuke/raspunsuri/4968

| RAY a răspuns (pentru PainTech):

Pe contul asta, dar am mai avut si altele, in ultimi ani ce am devenit mai implicat aici

| Mosotti a răspuns:

Eu am dat de TPU de mult dar nu am venit, un amic de pe celalalt forum mi-a zis si fiind forumist am zis sa intru, am 10 luni de cand sunt aici cam, mai exact de pe 13 septembrie 2019.

Rank acum am vazut ca e 258
5441 raspunsuri
Care a fost primul raspuns spuneam dar nu pot ajunge direct la prima pagina de raspunsuri vad.

Ce imi place este ca forumul e bun, cam 95 % se discuta okey, putin se discuta aiurea, useri nasoi si asa mai departe, de ex wizzard care insulta public de pomana, in rest daca mai erau 2-3 doar.

La sanatate nu exista categorii, de ex Diabet, Psihologie si asa mai departe, cam asta nu ar fi okey.
In rest e okey tot.

| Sofer a răspuns:

Nu îmi mai aduc aminte exact care a fost primul meu răspuns pe site dar încă sunt în creștere în rank.

| PainTech a răspuns:

"Cum ați dat de TPU?"
Daca ai o problema si cauti pe google problema e o sansa mare ca printre primele link-uri sa fie si TPU, unde cineva a mai avut problema inainte. Destul de simplu de gasit site-ul fara sa intentionezi. Apoi peste ceva timp am avut o problema pe care nu am gasit raspuns, am facut un cont si am pus intrebare pe TPU.

Primul meu raspuns, 13 iulie 2016 :
https://www.tpu.ro/......au-sprite/

Eu sincer as vrea posibilitatea de a pune imagini. Destul de greu de explicat probleme tehnice fara sa vezi ce se intampla, mai ales cand user-ul nu stie ce e ala Imgur...

| PainTech a răspuns:

Primul tau raspuns a fost pe 16 august 2017, categoria filme si seriale :
https://www.tpu.ro/......si-altele/

| gemeni6226 a răspuns:

In 2009 pe o pagina de adolescenti unde am ajuns cautand nu stiu ce ceva mi-a atras atentia despre site-ul TPU.Mi-am facut cont si mi-a placut foarte mult ca primeam raspuns la orice intrebam si eram rasplatita pentru raspunsuri.Pe vremea aceea suferam de lipsa de intelegere si unde lucram si in familie si a fost un leac pentru sufletul meu aceasta comunitate unde foarte multi m-au incurajat.Ei bine am mai primit si raspunsuri negative dar neglijabile in comparatie cu citi m-au sustinut am trecut atunci si prin faza ca mi-a murit sotul si am primit foarte multa sustinere.Am ajuns la rankul 110 dar problemele vietii au devenit de asa natura ca nu mai aveam timp sa intru eram prea ocupata.Pe urma mi-am uitat parola e-mailul ca pe vremea aceea aveam 3 e-mailuri din care unul am sters cred ca cea cu care puteam intra aici si a trebuit sa-mi creez alt cont peste citiva ani cand am intrat din nou.Pe urma iar am iasit vreo 2 ani dar atunci deja am avut notata e-mailul si parola asa ca nu am mai uitat.Contul acela si acum exista dar n-o mai pot accesa.Nu-mi pare rau ca pana la urma nu locul ocupat aici ma intereseaza ci interactiunea cu alti oameni si bucuria cand primesc raspunsuri frumoase si bucuria cand pot fi de folos.Ce nu-mi place? cand sunt jignita dar acela am rezolvat prin ignor sau intrebarile si raspunsurile spam sau troll.Eu din partea mea te felicit si iti doresc multe impliniri si bucurii atit aici cit si in viata personala. Duminica frumoasa.

| raMLesS a răspuns:

Am dat de mult de el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am dat de TPU undeva prin 2009 dar nu mai îmi aduc aminte în ce circumstanțe. Am intrat. Ce m-a atras prima data a fost interfața prietenoasă și culoarea predominantă (portocaliu). happy Am mai avut două conturi în trecut dar le-am dezactivat pentru că mi-am dezactivat și adresele de mail după care îmi mă înscrisesem pe site. Momentan am rank de junior dar sper ca în curând să ajung unul dintre seniori ca să pot oferi evaluări răspunsurilor bune că deh, nu poți oferi la toți fundă. Îmi place la TPU că e singura comunitate din România unde oameni se adună să ajute pe alții și să fie ajutați. Răspunsurile primite aici mi-au fost de ajutor și sper că și ale mele să fie de acum încolo. Sunt mulți useri competenți, unul dintre cei mai buni și care se dedică și are mereu răspunsurile la el, fiind Mosotti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa ai ajuns 100 in rank nu?

https://www.tpu.ro/......https-www/

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nup, n-am nevoie de conturi false.
Oamenii pur si simplu mi-au dat fundele pentru ca eram singurul care le raspundea.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

De ce ai inceput sa le schimbi nickurile?laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nickuri man?
Ce tot vreti de la mine?