| thunder11 a întrebat:

Salutare TPU, vreau sa stiu si eu daca sunt singurul caruia ii e frica de zgomote puternice spre exp cand ma spal pe fata dimineata vreau sa aud totul ce se intampla in jurul meu si cand pornesc apa imi blocheaza auzul si nu mai pot aude nimic in jurul meu pentru ca sunetul produs de robinet nu imi da voie. E la fel cu castile, eu nu pot sa inchid ochii cand am casti sau dopuri in urechi pentru ca ma fac sa nu aud ce se intampla in jurul meu, sufar si de misofonie foarte grav.

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca ai o fobia numita fonofobia, care este o frica excesiva de sunete puternice. Aceasta poate cauza anxietate si disconfort atunci cand esti expus la sunete puternice sau cand esti in imposibilitatea de a auzi ce se intampla in jurul tau. Este important sa discuti cu un psiholog sau cu un medic pentru a obtine un diagnostic precis si pentru a primi tratamentul potrivit pentru aceasta fobia. De asemenea, exista tehnici de relaxare si terapii cognitiv-comportamentale care pot ajuta la gestionarea simptomelor.