| Unuseranonim a întrebat:

Salutare tuturor! Am o problema destul de grava care ma macina de ani intregi!
La varsta de 13 ani am realizat ca sunt gay si efectiv nu pot schimba asta. Pe langa asta sufar si de body dysmorphia si efectiv cand ma uit in oglinda imi scade increderea in sine pentru o gramada de zile si efectiv intru in depresie.
E foarte greu sa accept aceste lucruri si viata de zi cu zi imi este afectata.
Acum am 20 ani, recent impliniti, dar pe parcursul adolescentei aveam cosmaruri si nu puteam sa dorm noaptea din cauza asta si efectiv urasc faptul ca nu pot sa fiu ca ceilalti. Urasc din toata inima acest lucru, nu sunt absolut deloc mandru de asta, va rog sa nu ma judecati. Efectiv sunt complexat fizic, iar atunci cand vad acele complexe(ce sunt pe fata mea, e chiar imposibil sa nu fiu complexat) imi vine sa mor.
Efectiv simt ca ajung la capatul puterilor. Am 20 ani, viata imi este impiedicata zilnic de complexele si orientarea mea. Efectiv imi vine sa mor.
Un sfat mi-ar fi de folos. Ati trecut prin ceva similar? Asta e un subiect sensibil pentru tara noastra si chiar nu poti spune nimanui lucrurile astea...

Răspuns Câştigător
| Dana2103 a răspuns:

Vrea ceva ce nu se poate, sa fie ca altii, exact cum eu am vrut sa fiu bi dar nu sunt, trebuie sa fim ce suntem si cu asta defilam, nu avem incotro.
Am spus ca trebuie sa-si accepte orientarea si sa ii dea dracu pe altii, si sa-si trateze boala cu dismofria si va fi bine.
Pe mine ma apelasera zeci de gay cand ma pusesem le badoo pentru femei, deci aveam de unde alege, asa si el, merge la sigur, mai ales deca bifeaza acolo "deschis la minte", deci si aia au definit gay les ca "deschis la minte", nu mai stiu daca e relatie de tip homo sau doar "Deschis la minte" ca optiune pe langa hetero.
Si asa cum aia aveau si poze acolo si nu se rusinau, asa sa faca si el, ca doar nu-s aia mai destepti ca el sa inteleaga ca nu e problema.

Daca nu e optiunea gay sau relatii de tip homosexual, bifeaza "deschis la minte" si asta inseamna, si nu bifeaza hetero.
Sa se duca la medic si psiholog sa trateze si boala aia si e bine.

Daca mai sta si se caineaza in prostie ca nu e ca altii, o sa innebuneasca de tot, dar na, e alegerea lui, eu i-am dat drumul corect.
Deci sa faca ce poate sa faca, nu sa planga dupa ce nu poate face!

50 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si care este problema? Sau nu stii nici tu ce vrei?
Gandeste-te, ce vrei tu cu adevarat?

| Unuseranonim explică (pentru DoarBogdan):

Pai tocmai asta e problema, nu imi doresc asta

| DoarBogdan a răspuns (pentru Unuseranonim):

Pai daca nu iti doresti asta... de ce iti faci griji? Tu esti singura persoana de pe lumea asta care poate sa zica daca tu esti sau nu gay, zau asa... Daca tu nu vrei, inseamna ca nu esti si gata.

Nu te mai lega de nu stiu ce conceptii de nume si alte lucruri, fa ceea ce vrei sa faci.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dana2103):

Ai mare dreptate aici!

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai da! Sa realizeze ca ce am zis, am zis bine inspre binele lui, daca nu, asta e, dar sa nu se mai planga daca nu face ce i-am zis, ca inseamna ca nu vrea sa fie bine, ci doar sa se lamenteze la infinit.

In general cand cineva imi zicea ceva, eu analizam sa vad ce zice acela, nu respingeam.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Pai asa si trebuie. Orice persoana ar trebui sa fie conatienta si de existenta altor pareri si ca nu mereu, parerea proprie este cea corecta. Bine ca... nu se poate pune vorba de parerea corecta, nu exista cea corecta. Exista doar multitudinea de drumuri, toate corecte (pentru ca nu se mai intorc) pe care merge cineva.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, sa vedem ce va face insa, nu cred ca va aplica dar eu mi-am facut datoria sa spun ce trebuia.
Adica daca eu am spus cand era subiectul ca mi-ar fi placut sa fiu bi, si in real si pe forumuri, el de ce sa nu poata sa-si accepte orientarea?!
Cine a ras de mine sa fie sanatos, eu am zis ce am gandit, asa si in cazul lui, ce treaba are el cu ce zic niste tampiti?! Ca un om cu cap nu rade, nu condamna.

Mai ales ca o relatie poate fi si discreta daca nu vrea sa se afle, deci sunt solutii. Deci el de 7 ani nu mai are viata parandu-i rau ca nu e ca altii, doamne fereste...
Sunt tare curios maine ce raspunde la ce am zis!

| Dana2103 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Vrea ceva ce nu se poate, sa fie ca altii, exact cum eu am vrut sa fiu bi dar nu sunt, trebuie sa fim ce suntem si cu asta defilam, nu avem incotro.
Am spus ca trebuie sa-si accepte orientarea si sa ii dea dracu pe altii, si sa-si trateze boala cu dismofria si va fi bine.
Pe mine ma apelasera zeci de gay cand ma pusesem le badoo pentru femei, deci aveam de unde alege, asa si el, merge la sigur, mai ales deca bifeaza acolo "deschis la minte", deci si aia au definit gay les ca "deschis la minte", nu mai stiu daca e relatie de tip homo sau doar "Deschis la minte" ca optiune pe langa hetero.
Si asa cum aia aveau si poze acolo si nu se rusinau, asa sa faca si el, ca doar nu-s aia mai destepti ca el sa inteleaga ca nu e problema.

Daca nu e optiunea gay sau relatii de tip homosexual, bifeaza "deschis la minte" si asta inseamna, si nu bifeaza hetero.
Sa se duca la medic si psiholog sa trateze si boala aia si e bine.

Daca mai sta si se caineaza in prostie ca nu e ca altii, o sa innebuneasca de tot, dar na, e alegerea lui, eu i-am dat drumul corect.
Deci sa faca ce poate sa faca, nu sa planga dupa ce nu poate face!

| Mosotti a răspuns:

Daca mori esti un fraier.
De ce neaparat sa fi ca altii?

Fii atent ce ai de facut, faci ce zic eu, scapi, nu faci, ori innebunesti, ori nu stiu:

1 - Accepta-ti orientarea, nu e problema ce esti gay, cauta sa ai un iubit asa si vezi de treaba ta, nu ai tu treaba cu altii, fi discret sa nu se afle si aia e.
De ex pe Badoo pe mine ma apelasera cel putin 60 gay in doua luni, eu m-am pus pentru femei acolo, unii vroiau doar ssex, altii vroiau relatie, deci nu e deloc o problema sa-ti gasesti pe cineva fie pentru distractie, fie pentru relatie mai serioasa.
Bifezi acolo ca esti gay si iti cauti pe cineva, nu e absolut nici o problema. Dar nu doar acolo, exista si alte locuri.
Io din pacate nu-s bi, ca as fi vrut sa fiu bi de exemplu si am zis-o deschis oricui, eu de ce n-am probleme in a zice?! Esti tu mai fraier ca mine? Nu esti!
Si gay, lesbi, trans, fiecare-s normali in felul lor si asta e, asta esti tu, si mereu am zis astea peste tot unde a fost subiectul, si aici si pe softpedia.
Oricum nu poti fi ca ceilalti cu orientarea, asa ca fi tu insuti.

2 - Du-te la un medic psihiatru, psiholog, spune problema ta cu body dysmorphia, cu depresia si se va rezolva si cu asta.

Do it dar mai repede! Tu alegi, vei fi bine sau va fi f rau cu viata ta.
Nu trebuie sa urasti nimic, esti f okey asa cum esti tu, in afara de dysmorphia care e boala si trebuie tratata.
Urmeaza-ti drumul ca sa fi multumit si trateaza-ti boala cu body, nu te opune ca iti va fi f rau.

| Mosotti a răspuns:

Nu e urat deloc, are doar impresia ca e, e o boala! Daca o trateaza, se va vedea cum e, adica bine.
Nu are cum sa accepte o realitate falsa, recunoaste ca are aceasta boala, a zis si numele ei.

| T0T a răspuns:

De ce ar fi rău să fii gay? Dacă îți place, unde e răul? Nu înțeleg.

| Unuseranonim explică (pentru T0T):

Problema este ca nu imi place, eu nu vreau o astfel de relatie, vreau sa fiu cu o fata. Doar atunci cand vine vorba de sex, este problema.

| T0T a răspuns (pentru Unuseranonim):

Cum adică nu îți place? Gay înseamnă că îți place același sex. Te contrazici.

| Unuseranonim explică (pentru T0T):

Nu ma contrazic... Cand vine vorba de sex vrei cu un barbat, dar eu vreau cu o fata ca ceilalti. Deci hormonal, pot spune ca imi doresc, dar vreau o relatie cu o fata. Asta incerc sa explic: vrei sex, dar stii ca este gresit, deoarece societatea accepta barbatul si femeia

| T0T a răspuns (pentru Unuseranonim):

De ce vrei cu o fată dacă vrei altceva? Eu cred că nu vrei. Vrei doar să fii normal, ceea ce e un bullshit. E un fel de contrazicere interioară. De aia ai complexe. Vrei să fii ceea ce nu ești. Nimic nu e greșit. Dorințele interioare sunt singurele lucruri cu adevărat sincere.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

I-am spus eu exact ce trebuie sa faca, sa vedem daca face, este putin indoctrinat, conteaza prea mult ce zic altii, asta e problema la el, de aia i se pare rau, ca nu e ca altii, trebuie sa priceapa ca nu e bine asa cum gandeste, asta ca sa-i fie bine.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Da, e trist cum unii se limitează și își fac rău singuri.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

Asta este, fiecare cum e, vad ca nu mai vine sa vorbeasca cu noi.

| Wr3nch a răspuns:

Nu e nimic gresit cu a fi gay, milioane de oameni sunt la fel. Nu exista ''leac'' pentru ca nu e o boala. Cat priveste body dismorphia aici as zice sa consulti un psiholog/psihiatru, ei pot ajuta mult mai mult decat niste anonimi fara fata pe internet.

| Unuseranonim explică (pentru Wr3nch):

Motivul pentru care am body dysmorphia este ca am niste semne pe fata de cand eram mic care sunt mai vizibile cu inaintarea in varsta, si imi lasa impresia ca sunt desfigurat

| Wr3nch a răspuns (pentru Unuseranonim):

Hmm cel mai probabil e o perceptie subiectiva si nici nu sunt asa adanci. Si in plus nu e nimic rau in asta, macar nu areti tras la indigo ca milioane de alti oameni.

| Unuseranonim explică (pentru Wr3nch):

Crede-ma, nu eu mi-am dorit sa ajung in halul asta, nu prea poti sa schimbi ceea ce gandesti in interior. Pana la urma orice om se simte complexat de niste defecte. Daca erau pe picior, era alta viata. Eu nu cred ca atunci cand vorbesti cu o persoana, se uita la picioarele tale

| Unuseranonim explică (pentru Wr3nch):

Iar legat de cealalta problema, nu stiu cum fac... Daca ar fi vorba de o fata, ar fi jenant, dar din pacate nu pot schimba asta. Daca cineva reuseste, as fi fericit sa iau leacul

| Wr3nch a răspuns (pentru Unuseranonim):

Nu, dar majoritatea oamenilor nu te vor judeca dupa fata, ci dupa cum te comporti cu ei si in general. Da, mereu o sa fie unii care se hlizesc, te iau peste picior sau se comporta urat dar asta e lumea. Si eu mi-am luat portia in generala ca si aragaz cu 4 ochi pentru ca purtam ochelari, la fel cum colegi supraponderali erau batoze, etc, Oamenii au judecat si vor judeca mereu, Important e sa ai un vibe pozitiv si sa inveti sa nu iti pese.

| Wr3nch a răspuns (pentru Unuseranonim):

Legat de a fi gay e clar ca ai trait intr-un mediu ostil, unde daca ai recunoaste ce simti de fapt ai primi doar reactii negative. Aici din nou sunt oameni si oameni, si comunitati primitoare care te pot ajuta.

| Mayhem666 a răspuns:

Citind ce ai scris acolo ma face sa imi aduc aminte de mine. Si eu eram la fel pana acum vreo 2 ani cand am invatat sa ma iubesc, cu calitati si cu defecte asta sunt eu. (Apropo, am 25 de ani daca erai curios, adica fac 25 luna asta)
Eu sunt bisexual sau pansexual si gender fluid/nonbinary. Deci, asta prin urmare automat ma face diferit de ceilalti, dar am invatat sa traiesc cu asta, sa ma iubesc asa cum sunt. Nu o sa incerc niciodata sa ma schimb pentru cineva, pentru ca nu am cum sa ma schimb. Asa m-am nascut, asa o sa mor.
Sfatul meu pentru tine e sa inveti sa te iubesti si sa te accepti asa cum esti si sa nu iti pese de parerile celorlalti. Parerea ta despre tine e cea mai importanta, pentru ca tu esti cel care traieste in corprul tau, nu altii, e viata ta, nu a altora.
Sa nu mai vorbesc acum de cate ori m-am gandit ca sinuciderea e singura optiune. Dar crede-ma, nu e. Ma gandeam la sinucidere zilnic si de 2 ori era sa o si fac.
Crede-ma, poate nu pare, dar totul va fi bine. Invata sa te uiti la partea frumoasa a lumii. Sa vezi partea plina a paharului. Si ce daca esti diferit? Diferit nu inseamna gresit. Am invatat asta pe parcursul anilor si acum sunt aproape 100% multumit cu mine. Mai am de lucrat pe aici si pe acolo la anumite aspecte (nu fizice) dar in rest sunt multumit cu mine.
Te rog eu ceva frumos, nu te gandi la sinucidere. Nu e optiunea pe care o cauti. Ma doare inima cand vad cati tineri se gandesca la asta doar pentru ca sunt diferiti si prin urmare tratati rau de societate.
Sunt atat de multe lucruri pentru care merita sa traiesti, si cele mai marunte lucruri care te fac fericit conteaza. O masa delicioasa, o melodie placuta, un apus de soare frumos. Orice lucru marunt care te face fericit conteaza. Viata e grea, dar daca daca acel "greu" nu ar exista, nu am sti sa ne bucuram de ce e usor si frumos.
Stiu ca nu ma cunosti, dar vreau sa iei un moment si sa te gandesti la ce ti-am spus. Nici eu nu te cunosc pe tine, dar nu pot sa stau cu mainile in buzunar si sa nu fac nimic, cand vad ca cineva sufera. As fi vrut ca langa mine sa fi fost cineva care sa imi spuna asta cand treceam prin ce treci tu.
Iubeste-te, accepta-te si gandeste-te la faptul ca nu e nimic in neregula cu tine. Nu esti singur, multi trecem prin asta. Sunt aici pentru tine daca ai nevoie de mine.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Exact, si daca e diferit este normal in felul lui. Ce n-as da eu sa am si orientarea lui pe langa a mea.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

Orientarea lui pe langa a ta? Adica sa fi bi? Wow e prima data cand aud ca o persoana straight vrea sa fie bi.
Eu sunt bi, si ma accept asa cum sunt. Am avut norocul sa am si o mama deschisa la minte care m-a acceptat cand i-am spus orientarea mea, si a spus ca e mandra de mine ca i-am spus si ca nu am ascuns asta de ea, si ca ma iubeste indiferent. Bine, am ascuns asta ani intregi pana i-am spus intr-un final acum vreo cativa ani. Si de sora mea sa nu mai spun, mi-a zis intr-o zi, ca macar acum are cu cine sa vorbeasca si ea despre baieti hahaha. Ma bucur ca am o familie intelegatoare si relativ deschisa la minte. Cu tata mai e cum mai e ca imi e frica sa ii zic, ca e foarte imprevizibil si nu stiu cum va reactiona. Din cate am vazut uraste persoanele gay, dar din moment ce nu sunt gay, ci bi, ma gandesc daca reactia o sa fie macar putin diferita.
Dar poate i se va schimba opinia daca afla ca sunt bi, poate toata aceasta ura pentru gay o sa se diminueze din moment ce sunt copilul lui si ma iubeste.
Ok, sorry, de la discutia asta am ajuns sa vorbesc despre mine si viata mea, si asta nu era ceva ce voiam sa fac.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai de ce sa nu vreau sa fiu bi? Aveam dublu avantaj, imi placeau la fel de mult si femeile si barbatii, e ceva normal sa-mi doresc ceva mai bun, nu? Chiar mi se pare democratic ca puteam alege.
Cei doar cu o orientare nu vor sa fie bi ca nu realizeaza ca era mult mai bine daca erau asa. Ei gandesc din postura de acum, nu gandesc ca daca erau bi, nu mai gandeau ca acum.

F bine ca ai zis mamei si nu s-a suparat, asa si trebuie. Esti si gay daca esti bi in mod automat, ca iti plac si fetele dar si baietii.

Dar uite ca subiectul nostru nu-si accepta orientarea si va fi rau de el.
N-are nimic ca ai zis si de tine, ca tot la subiect esti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

El trece prin ce am trecut si eu, nici eu nu voiam sa fiu bi, nu ma acceptam, eram in "denial", dar uite ca acum ma accept asa cum sunt si chiar imi place. Acceptarea e primul pas, si ai nevoie de persoana potrivita care sa te impinga sa faci acest pas. Eu i-am dat primul push, acum depinde de el daca vrea sa faca acel prim pas, sau daca o sa decida sa cada.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai uite eu l-am impins sa se accepte, si i-am dat si argumente, plus sa-si trateze boala cu dismorfia.
Si tu i-ai zis, poate si altii.
Eu as accepta de la inceput, nu stiu si tu de ce erai in denial?!
El e in denial de 7 ani, e altceva, o tine una si buna. Adica ramane in denial ca sa-si faca praf viata, ca timpul trece, si in loc sa aiba un gagic sa-si faca o relatie sau sa se distreze, trece viata pe langa el.

As accepta ca mi se pare mai normal sa fi fost bi, nu sa fiu obligat pe anumita ramura doar.
Mai ales ca, cu baietii ma intelegeam mult mai bine la pasiuni, discutii, deci inca un avantaj, cu femeile nu m-am inteles niciodata sincer, mai nimic din ce ma pasioneaza pe mine si ca pasiuni si ca discutii, nu le pasioneaza pe ele, lucru contrar la baieti.
Asa ca...asta e, eu sunt cumva suparat ca nu-s bi de fapt.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

Crede-ma, eu am fost in denial de mai mult timp ca el. De pe la 12 - 13 ani am realizat ca imi plac si baietii si am fost in denial pana cand am ajuns la facultate. Abia prin primul sau al doilea an de facultate am acceptat cine sunt si am decis sa le spun mamei si surorii mele cand aveam vreo 21 sau 22 de ani. Abia atunci am acceptat complet cine sunt. Deci stiu cum e.
Si stiu excat cine e de vina in toate astea si cauza tututror acestor probleme. SOCIETATEA si RELIGIA. Astea doua sunt cele mai toxice lucruri care pot exista in lume. Fara religie, lumea ar fi un loc mai bun, mai iubitor si mai intelegator.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

Tocmai ce am fost pe profilul tau si am vazut ca ai rank-ul apropiat de al meu. Doar persoana cu rank-ul 136 e intre noi.
Eu nu am mai fost activ aici timp de vreo 2 ani sau ceva de genul si abia acum cateva zile m-am reintors. Daca eram activ in tot acest timp cat am lipsit, poate aveam si eu alt rank.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai te intreb, ce treaba aveai tu cu societatea si religia? Mie mi s-a spus de religie de mic si am negat-o ca vedeam anapodeala ei, daca analizezi vezi anapodeli mari si in poveste.
Depinde la cine tin aceste doua chestii toxice!
Daca gandim cu mintea noastra scapam repede de mult inainte de maturitate.

De pe la 14 ani am vazut ca e o iluzie religia!
"Sa nu preacurvesti".
Adica cum? barbatu e facut sa f cat mai multe prin natura lui si ce face dumniezo ala, se supara pe propria creatie?
Si uite asa am scos-o la cap.
"Daca...nu crezi ajungi in iad", dar ce-s obligat sa cred? E dictatura sau ce?
Si tot asa.
Pacat ca te-ai lasat prada la asta, ai pierdut si tu 8-9 ani din viata!

Pai eu ma masturbam de la 9 ani, auzeam in jur ca e pacat, si eu "de ce sa fie?".
Iar de societate de mic m-a durut la sosete de mic, cine ma accepta cum sunt, bine, cine nu, sa dea cu praf de mers.
Si ca dovada ca am trei prieteni f buni care ma accepta cum sunt, ca am si eu multe diferite de ceilalti.
Si dovada a fost si aici, am zis o chestie pe care putini ar fi zis-o tot in sens ssexual, chiar am pus o intrebare.

Tu ai fost mai influentabil, pacat!
Mie daca-mi placeau baietii, de la 12 ani mi-as fi cautat un altul asa fara absolut nici o problema.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu ma intereseaza rankul, eu postez de placere ca ma atrage sa socializez, de aia si ma miram ca exista premii, funde si altele.
Cand am auzit "ca sa motiveze lumea sa stea", am ramas uimit, pai asta sa motiveze? Ala nu se mai numeste forumist daca sta pentru alea.

Si cand vad pe altii ca cer funda, iar raman uimit, aia nu se cere, daca omu considera ca meriti, iti da el.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, eram foarte usor de influentat si de controlat si sa nu mentionez ca eram puternic indoctrinat.
Ma bucur ca am scapat de acea toxicitate din viata mea si ca acum pot sa traiesc ca mine, pot sa fiu cine sunt cu adevarat.
Hai ca eu ma bag la somn, ca e aproape 2 dimineata si sunt obosit. Mai vorbin si alta data. Daca vrei putem sa tinem legatura si in afara TPU-ului. Putem sa tinem legatura pe Insta sau pe WhatsApp. Facebook nu am. Daca esti de acord cu oricare din variante trimite-mi un mesaj cu optiunea care vrei (daca vrei) si o sa il vad eu maine dimineata cand ma trezesc.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

Nici pe mine nu ma intereseaza rank-ul. Era doar surprins ca avem rank-uri similare in ciuda faptului ca eu de vreo 2 ani nu am mai dat pe aici.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Fugi la somn. Iti dau eu mesaj.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Aaa, da.

| CostinAlamariu a răspuns:

S-ar putea ca problemele sa fie de natura hormonala. (Presupunand ca esti baiat) poate ai o lipsa de testosteron.
Am auzit cazuri de baieti gay care au luat testosteron cateva luni si au inceput sa le placa fetele cum ar fi si normal. Desigur, nu-ti recomand sa iei cine stie ce medicamente ciudate, exista metode naturale de a-ti imbunatati nivelul de testosteron.

| Unuseranonim explică (pentru CostinAlamariu):

Thank God, testosteronul ma va ajuta? Ar fi minunat

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Unuseranonim):

E bine ca un barbat sa aiba un nivel normal de testosteron deci rau nu-ti va face in orice caz, mai ales daca o faci natural.
Stiu ca poti sa-ti cresti nivelul de testosteron prin anumite schimbari de comportament, si anume:
-dormit cel putin 8 ore pe noapte si te culci inainte de 11
-mananca variat si sanatos fara absolut nicio prostie, fara zahar, fara sosuri din comerț, cat mai natural si sanatos posibil. S-a dovedit stiintific ca mancarea nesanatoasa scade nivelul de testosteron.
-fara pornografie sau m@sturbare. Poate ti se pare ciudat, dar m@sturbarea scade nivelul de testosteron si nutriente din organism, te face mult mai pacificat si docil in sensul rau fiindca iti scade virilitatea masculina naturala, iar pornografia produce homosexuali pe banda rulanta fiindca expunerea la asa ceva iti distruge creierul si biochimia creierului in moduri oribile.
-du-te la sala sau acum in pandemie incearca sa faci sport de acasa. Lucreaza muschii fiindca asta creste testosteronul destul de mult. Exista o gramada de aplicatii cu exercitii pe toate grupele de muschi, video-uri pe Youtube, etc.
Fa sport, e important.
-ai grija la mituri si legende urbane. A fi homosexual este o boala, nimeni nu se naste asa. Nu-i crede pe desteptii care zic asta fiindca habar nu au despre ce vorbesc. Dar sunt sigur ca poti trece peste asta.
-Nu dispera, ai incredere ca se poate. Orice ar fi niciodata sa nu disperi. Daca vrei sa se rezolve se va rezolva. Cu ajutorul lui Dumnezeu se poate orice. Eu cred in tine, o sa vezi ca o sa fie bine.
Si nu in ultimul rand, nu stiu cat de religios sau nereligios esti, dar eu zic ca ar fi bine sa te rogi cu onestitate si incredere si dupa voia lui Dumnezeu te vei vindeca. Faci cum crezi si cum stii.
Pentru mai multe sfaturi internetul iti sta la dispozitie. Sa ai grija de tine.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sper din tot sufletul ca ai glumit cand ai spus ca homosexualitatea e o boala si nu ceva din nastere.
Sunt destul de sigur ca stiu cine sunt si cum sunt de cand m-am nascut.
Homosexualitatea nu e o boala. Si asta vine din partea cuiva care face parte din comunitatea LGBTQ+.
Tu, care esti straight, nu poti sa spui ca cuiva caruia ii place de acelasi sex sufera de o boala. De exemplu eu care sunt bi, si eu sufar de o boala? Sunt si bi si pan, eu ma indragostesc de persoana respectiva, nu de ceea ce are intre picioare. Si asta e o boala? Iubirea e o boala? Tu te indragostesti de ceea ce are persoana de sex opus intre picioare? Eu ma indragostesc de persoana, indiferent daca e de sex opus sau nu. Eu ma indragostesc de persoana pentru ceea ce e, nu pentru ceea ce are intre picioare. Si asta e o boala? Dupa mine, e o chestie foarte normala. Daca ai de gand sa dai sfaturi, macar intereseaza-te intai, si nu da sfaturi eronate. Viata lui poate depinde de raspunsurile astea, iar tu le dai complet gresite. Nu te juca cu viata cuiva ca si cum te-ai juca cu o jucarie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu vorbi fara sa ai idee despre ce vorbesti. Habar nu ai biologie sau genetica dar te-ai gasit sa vorbesti. Nu exista nicio genă gay, nu te nasti cu asa ceva. Intereseaza-te de studii in sensul asta ca eu m-am interesat deja.
Ce numesti tu "indragosteala" e de fapt o reactie complexa biochimica ce tine de hormoni si posibil experiente anterioare traumatice. Daca aveai cat de putin habar ai fi dat niste argumente, dar tot ce am auzit a fost o frustrare personala. Urmeaza-ti propriul sfat si nu da sfaturi eronate fiindca viata unui om depinde de asta.
Sunt sanse enorme ca tu sa fii gay fiindca ai avut o experienta traumatica in copilarie. Si dupa vii si imi spui ca te-ai nascut asa. Ce sa-ti povestesc.
Sau cumva stau de vorba cu un biolog profesionist? Nu? Atunci nu comenta daca nu ai studii in spate. Experienta personala nu e un argument valid.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu am avut nici o experienta traumatica.
Apropo, homosexualitatea se gaseste si la animale, nu doar la oameni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Si? Ce daca se gaseste la animale? Asta nu schimba nimic din ce am zis. Tipic homosexual vine cu cele mai idioate contra-argumente.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ok, nu are rost sa imi mai bat capul cu tine. Esti o cauza pierduta.

| Dana2103 a răspuns:

Da,problema ta este de natura psihica si cu un tratament antidepresiv de la psihiatru, vei vedea ca poti functiona normal.

| Unuseranonim explică:

Este foarte usor sa judeci o persoana pe care nu o cunosti, dar este foarte greu sa ai putina empatie fata de persoana respectiva. Stiu ca poate esti suparat sau mai posomorat, dar daca nu ai ceva frumos de spus, pastreaza-ti opinia numai pentru tine. Exista destula rautate in lumea asta

| Unuseranonim explică:

Intr-adevar sunt probleme mai mari pe lumea aceasta, si sunt constient de acest lucru, dar asta nu inseamna ca nu iti poti spune off-ul

| Unuseranonim explică:

Si as vrea sa stiu si eu de ce ai intrat pe intrebarea mea daca ai de gand sa lasi comentarii negative? Pana la urma nu ti-am facut nimic