| andreywtza a întrebat:

Salutare tuturor! Anul acesta as dori sa organizam in familie secret santa, însă noi suntem 5 persoane și nu ne iasă la calcul. Adică unul rămâne fără cadou. Știți cumva vreo varianta cum sa organizez secret santa între 5 persoane?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fiecare ia la ceilalți 4 așa că toată lumea e happy

| Lioana a răspuns:

E simplu. Nu stiu cum de nu va iese calculul. 5 oameni care fac cadou si 5 oameni care primesc. Trebuie sa iasa.
Faceti 5 biletele cu numele fiecaruia dintre voi si fiecare trage un bilet. Pentru ca sa nu traga cineva propriul lui nume acesta trebuie scos cand trage el biletul iar apoi se pune inapoi pentru urmatorul care trage bilet.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Lioana):

Nu prea ai stat bine cu matematica și logica, nu? O persoană rămâne pe dinafară. Dacă a 5-a face cadou cuiva, automat persoana respectivă primește 2 cadouri iar o persoană nici unul. Pentru secret santa ai nevoie de număr par nu impar de persoane.

| Lioana a răspuns (pentru siriusblack98):

Siriusblack98, uite aici matematică:
Persoana 1 face cadou la persoana 2
Persoana 2 face cadou la persoana 3
Persoana 3 face cadou la persoana 4
Persoana 4 face cadou la persoana 5
Persoana 5 face cadou la persoana 1
Cine primeste 2 cadouri si cine nu primeste deloc?
Toata lumea primeste si toata lumea ofera.