| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Cît costă sa aduci din Germania in țară aparate? Se mai plăteste vamă? Si este adevarat ca nemtii aruncă mobilă și aparatură? Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, e adevărat laughing sunt cei mai idioți oameni posibili existenți pe aceasta planeta. Foarte mulți din ei aleg să-și scoată mobila/electrocasnicele și alte chestii din casa, în curte și exista mașini care vin și colectează lucrurile și le duc la gunoi. Dar pana sa vina ăia sa le ia, vin asiaticii și curăță tot sau 75% din ce scot ei sa arunce.
Nu te costa nimic sa transporți chestii din Germania în România.

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Vrei sa zici ca nemtii arunca aparatura mobilă? Nu cred ca e posibil de asa ceva, dar cauta informatia asta pe motorul de căutare GOOGLE!

| doctorandus a răspuns (pentru untu):

Daca vrei electronice relativ noi, nu prea arunca asa ceva. Arunca in schimb PC-uri vechi si aparatura depasita. Unii mai bogati isi schimba mobila mai des, aia pot arunca mobila veche (nu-i obligatoriu, ca au si ei ebay si pot s-o vanda).

Si da, in cadrul UE nu se plateste vama, dar s-ar putea sa te coste transportul mai mult decat face mobila.

| MihaelaDart a răspuns (pentru untu):

Atunci cand isi reinoiesc ceva in casa, o arunca. Nu ii poti numi idioti, ci destepti. Locuiesc in Germania si cei care isi arunca, nu numa nemtii, toti locuitorii Germaniei, fac asa ceva. Cu lucrurile aruncate, fie ca alti noi veniti in Germania si nu au inca un venit isi mobileaza casa cu ce este pe drum.Si noi am luat de pe drum la inceput si altelele-am cumparat de la magazinele de mobila la mana a doua si apoi am aruncat si noi la randul nostru pana am avut bani sa luam mobila noua.
La centrul de colectare unde si gunoiul se strange, mobila, electrocasnicele sau alte aparate de uz casnic daca sunt in stare buna si de functionare se vand pe o suma mica de 1-10 euro (ar fi o taxa nu pretul produsului in sine).

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Trebuia in loc sa arunce mobila veche trebuiesc date de pomana la cei săraci, datornici sau cei care nu au nici un venit!

| MihaelaDart a răspuns (pentru untu):

Mobila oricum este in drum si oricine poate sa o ia, nimeni nu-ti interzice. Deci, cel sarac poate sa o ia si singur. Oricum pentru lumea saraca au alte fonduri, nu sunt ei de zgarciti cand vine vorba de ajutoare.

| minrest a răspuns (pentru untu):

Pai asta fac. O pun undeva de unde poate fi luata, dar de unde sa o poata lua si gunoierii daca nu a vrut-o nimeni. Nu poti sa nu ai venit ca cetatean german, pentru ca in cel mai rau caz ai asistenta sociala.

| octaviatatar a răspuns:

Da arunca mobila, haine, jucarii, farfurii, etc. O mare parte le aduc in Romania, eu si de acolo mi-am luat multe haine si vesela. La noi se numesc "ajutoare" dar eu ii zic "Sora Aju", oamenii de acolosunt foarte buni facand asta deoarece unii oameni chiar au nevoie de asa ceva.

| An_Luci_1975 a răspuns:

Salut,
Costa doar transportul. Nu se plătește vama. Este adevarat, nemții aruncă tot felul de lucruri:mobilă, aparaturi casnice, haine.