| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!
Haideti sa facem ceva in privinta cercetarii tumulilor de la noi din Tara! Nu mai suport sa vad cum se ara si se niveleaza incontinuu.Ganditiva ca avem cea mai mare istorie.Aici la noi a aparut primul alfabet si prima scriere din lume, cea de la Tartaria, stiti si voi.Comorile stau ascunse in pamant. Haideti sa inchidem gura odata pentru totdeauna strainilor care ne denigreaza poporul.Aici a fost cea mai veche civilizatie de pe pamant, cautati Vinca Turdas sau Cucuteni pe google.Campiile noastre sunt pline ochi de tumuli si bogatii ascunse, credeti-ma...Cine este cu mine sa imi dea mesaj sa facem ceva ca sa nu se mai distruga tumulii, siturile arheologice si istoria noastra.Cine este dornic,il chem sa colaboram, sa discutam, sa cercetam. Cautati de asemenea tumulul urias de la Isaceea din Tulcea care are 40 de metrii inaltime.Ganditi-va ca acela daca s-ar cerceta arheologic, ar putea rasturna istoria pe care noi o stim de la scoala si nu mai zic de bogatiile ce sunt acolo.Eu nu mai suport cum mi se distruge istoria Tarii mele! sad

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, așa este. Eu am văzut pe un site cum sub un drum de țară au fost și sunt și acum marginile unui vas uriaș de păstrat grâne, de peste 2 metri diametru, care a fost întâi rupt la gură de trecerea căruțelor și apoi a fost acoperit bine cu balast și lăsat acolo.
Dar. Legislație există și acum. Poți face dta și cu mine o petiție ca ea să se respecte?
Cercetările arhologice necesită specialiști și bani mulți.
La banii Ministerului Culturii se adapă enorm de mulți.
Cum poți să faci să vină milioanele la movilele tale să fie săpate?
Revoltata este pertinentă, dar rămâi cu ea.