| rav1000 a întrebat:

Salutare tuturor.Ieri am primit acasa(in Germania)un plic.Plicul apune ca am fost surprins de o camera fixa depășind viteza in localitate si o poza cu mine.In plic nu spune viteza pe care am avut-o si nici amenda pe care trebuie sa o plătesc. Poate fi decât o atenționare? Astept informații de la cei care au pățit asta.Multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Trebuie sa scrie in scrisoarea de atentionare si cu cati km/ora ai mers si suma cat trebuie sa o platesti la urmatoarea instiintare prin posta cu contul unde trebuie sa trimiti banii. Nu vei avea puncte scazute si nici permis luat, doar o amenda buna atat cat sa te usture la buzunar. Si sotul meu a primit vreo 2 amenzi la viteza mai mare. Una am avut de plata 50 de euro, limita era 30 km si noi nu vazusem semnul de circulatie, mergeam cu 20 km mai mult si a doua oara a fost mai mult pe autostrada de a trebuit sa platim 300 euro.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Citeste cu atentie. Undeva, sub poza, e viteza. Probabil ai mers prea repede pe o strada din aia cu restrictie de 30 km/h. Daca ai circulat pana in 40 Km/h, amenda e de 15 euro.

| rav1000 explică (pentru ardnaxur1961):

Strada e cu 30 dar tolerabil 50.eu am avut in jur de 80...nu știu ce sa zic acum...îmi vor retine permisul sau plătesc decât amenda? sunt la prima abatere

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu esti chiar inconstient! Cum naiba sa mergi cu 80, cand ai restrictie de 30? Eu nu merg cu 80 nici noaptea, ca restrictiile mele sunt intre 6-20.
Nu stiu daca-ti ia permisul, desi esti un pericol public, dar puncte si amenda spre 100 de euro, cu siguranta.
Daca mai conduci pe aici, aminteste-ti ca Germania NU e Romania.