| XxT3rIbL3xX a întrebat:

Salutare tuturor! Sunt băiat, am 18 ani, 1.65-68 înălțime și 50 kg.
Da știu nu este cel mai bun rezultat dar și eu îmi zic ca nu este ok și multă lume îmi da în jur de 15-16 ani.
Cum pot sa ma dezvolt fizic? Adică și mâinile mele sunt destul de mici, nici un inel nu îmi sta pe deget.
Vitamine? Degeaba. Oricât as fi încercat nu da rezultate. Pot sa mănânc cât vreau eu ca degeaba tot nu pot pune pe mine. Și dacă pun scad repede.
Exerciți acasă? Fac o parte din timp dar totuși voi ce ați face în locul meu? No hate. Știu ca e de ras.

2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Apuca-te de sala daca vrei sa treci de alea 50 de kg. Legat de inaltime, daca taica-tu e tot pe-acolo, nu ai ce sa faci.

| Apokales a răspuns:

Nu cred ca mananci cat trebuie. Nu exista mananc, dar nu pun pe mine. Asta inseamna ca nu mananci suficient, nu ca oricat ai mancat nu se pune pe tine. Daca te infigi intr-un bol cu cereale, in clatite americane cu nutella si 2 pizza si nu te ingrasi, atunci aia e boala sau faci extrem de mult sport. Ai incercat sa consumi in 2-3 zile cate 3000 de calorii si nu s-a vazut nimic la cantar? Chiar si asa, pe cantar se observa rezultatele in timp. Incearca un 2500 de calorii si spune-mi dupa o saptamana ca nu s-a pus nimic. Cred ca supraestimezi capacitatea metabolismului tau cand in fapt real nu mananci suficient.
Invata ce inseamna caloriile in primul rand, apoi invata ce sunt aia macronutrienti. Dupa ce ai invatat toate acestea, vezi ce sunt si aia micronutrienti si de acolo mai vezi tu.winking
Oricum, nu urma exemplul alimentar de mai sus cu pizza si toate prostiile, dar incearca sa consumi 2500 de calorii ca sa te convingi ca nu mananci cat trebuie. Cu exercitiile de acasa nu faci mare lucru, dar fa-ti un program decent totusi. Este bine sa faci miscare.