| DDCC a întrebat:

Salutare!
Vreau să discut cu voi o chestie.
Acum 3 zile mi-a venit brusc ideea să merg puțin cu spatele și a fost interesant.
Faza e că eu de mic sunt fascinat de noțiunea de divinitate, supranatural, fantastic. Așa că am căutat pe internet "uenzemud", Dumnezeu scris invers.
A fost o curiozitate puternică, căci mereu mi-a plăcut să înțeleg lucrurile în profunzimea.
Am dat de un articol care prezenta o melodie dintr-un film "Eyee wide shut". M-am uitat pe YouTube și am găsit melodia slujbă ortodoxă și cântată invers (reverse).
Nu am înțeles ce e cu ea, așa că am văzut filmul.
Scena aia din film, vocea atât normală cât și pe invers m-a agitat destul de mult mai ales noaptea. Azi noapte mi-am distras atenția cu niște clipuri, nu horror, am adormit pe la ora 3.
Știu ce s-a întâmplat. Muzica religioasă are rolul să liniștească mintea omului, la cel mai profund nivel, fie că e ateu, fie credincios. Slujbă, pusă invers, are efect opus: să înspăimânte omul, la nivel absolut.
Ignoranța știu că nu e bună, dar în cazul meu chiar era bună aici. Am aflat ce poate face inversul religiei din om.
Acum încerc din răsputeri să îmi distrag atenția, să mă liniștesc. Mie îmi apar multe idei în timpul zilei, căci sunt introvertit. Din păcate, îmi mai apare și imaginea cu măștile și melodia. Încerc să nu mă uit mult la un geam, că e de la ușă, că e de la fereastră, căci știu că dacă mă voi uita mult timp, cu gândul la acea imagine, mintea mea va vedea acea imagine, ca și cum ar fi acolo. Știu ceva psihologie.
Acum, mă zbat mă îmi găsesc fie clipuri, fie imagini, pentru a îmi distrage atenția. De obicei adorm doar când sunt frânt.
Nu mă interesează mult subiectul francmasoneriei, a ce se petrece în film, căci nu mă ajută la nimic să încerc să îi cercetez pe net.
Nu vă întreb doar "ce să fac?". Puteți scrie orice părere despre postare, despre film.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoriile tale sunt inchipuite.
Tu te joci cu mintea ta, dar nu iti dai seama.

| DDCC explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu țin legătura cu un psiholog bun și mi-a zis că acea melodie a fost creată special pentru a da frică.
Dar este o mizerie până la urmă.
În seara asta mi-am zis "timp de 18 ani de viață cât am locuit în casa părinților nu am văzut niciodată nimic bizar. De imagini horror doar de la tv și de pe net am aflat. Și de la oameni ce nu știu cum să se bage în seamă altfel.
La urmă urmei sunt inexistente. Vom vedea imagini horror doar în clipuri de pe net unde camera e întunecată.
Niciun mason, niciun strigoi nu ne apare direct în lumina zilei.
Deci e prea bătător la ochi.
Azi am șters absolut orice material din telefon și laptop ce avea legătură cu filmul.
Și observ cum imaginea aceea terifiantă devine tot mai neclară în mintea mea, nu o mai pot reproduce mintal ca înainte. Ceea ce este superb.
Măcar știu acum că netul e plin de măgarii și măgari ce vor să facă bani din vizualizări și din filme cu chestii terifiante născocite. Patetic.

| gemeni6226 a răspuns:

Ceea ce cauti acela gasesti.Ai cautat sa-ti tulburi mintea si t-i s-a intimplat. Daca iti face placere, continua.Dar daca nu incepind din ziua de azi mai bine renunta de tot sa-ti tot tulburi mintea cu toate prostiile posibile.In prima faza asculta muzica de relaxare din natura macar o ora.Pe urma pune mina si mai fa ceva in gospodarie ca sa stii de la mine munca este cel mai bun medicament pentru orice gind negativ.Si in timp ce muncesti poti pune ceva muzica foarte vesela reteta pozitiva garantata.