| IonutPetre12 a întrebat:

Saracia e un motiv destul de bun de sinucis? Nu stiu cum sa formulez mai bine. Oricum ati inteles

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Este cand nu mai sant sanse de a trai cum trebuie. Macar sa fie prin foamete nu sinucidere prin vointa proprie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce te face sa crezi asta?
Crezi ca, de te sinucizi, ai tai parinti se imbogatesc peste noapte?
Nu crezi ca-i bagi in datorii pana peste cap, ca trebuie sa-ti faca inmormantare, pomeni si cate si mai cate?
Daca esti sarac, ar trebui sa te ambitionezi si sa faci ceva, iesind din saracie! De exemplu sa-ti iei de munca, un serviciu sau chiar doua (unul in timpul saptamanii si celalalt in weekend), ca sa strangi bani si sa iesi din saracie.

| IonutPetre12 explică (pentru Violleta2022):

Sunt minor pe clasa a 10

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Esti sigur ca esti "pe clasa"?
Nu cumva este corect "in clasa a..."?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intr-o tara cu o multime de locuri de munca vacante, NU.
E un motiv sa iei suturi in cr.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu si nimic pe lumea asta nu poate fi atit de rau ca sa te sinucizi.Nici daca suferi cumplit. Speranta moare ultima. Oricind t-i se intampla si cel mai mare rau exista sperante de mai bine. Pina exista viata exista si speranta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Biblie este scris "daca aveți ce manca si ce îmbrăca, va este indeajuns".
In ziua de azi nu mai este nimenea sarac. Toți oamenii apți de munca își pot găsi de lucru, fie in tara, fie înafară ei. Cei care nu sunt apți de munca se pot pensiona de boala sau handicap.Chiar si cei care nu vor sa muncească au o soluție: ajutorul social.
Nu vad sensul întrebării tale.
Iată rugăciunea lui Solomon: " Depărtează de la mine neadevărul si cuvântul mincinos;
nu- mi da nici sărăcie,nici bogăție, da- mi pâinea care- mi trebuie.
Ca nu cumva,in belșug,sa ma lepăd de Tine, si sa zic:'Cine este Domnul?'
Sau ca nu cumva in sărăcie, sa fur, si sa iau in desert Numele Dumnezeului meu".
Solomon a fost împărat, dar in cele din urma a ajuns la concluzie ca pana si bogăția este o deșertăciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, depinde ce te-a dus la saracie ca singur te poti intretine usor. Daca ai familie, copii : cine te-a pus sa faci daca stiai de dinainte ca nu ai bani siguri.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu exista niciun motiv in viata pentru care să faci acest gest