| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu ipotetic.
Să zicem că tu (adresându-mă tuturor) îți surprinzi soțul/soția (care e șef/ă) la locul de muncă în timp ce este îmbrățișat/ă de un/o angajat/ă mai tânăr/tânără decât tine și soțul/soția ta.
Îmbrățișarea nu se petrece într-un cadru intim dar nici în vazul tuturor, ci totuși într-un loc mai ferit "publicului".
Lângă soțul/soția ta și angajatul/a cu care se îmbrățișează, se mai află un al treilea angajat.
Îmbrățișarea nu pare una amoroasă, ci mai mult una de simpatie reciprocă.

Care ar fi impactul?
Cum ai reacționa?
Ți-ar trezi semne de gelozie sau suspiciune?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Nu mi ar trezi daca as sti ca asta e firea sotului, sunt persoane mai lipicioase si persoane mai distante. Daca el este o persoana mai distanta si nu face de regula asa cu nimeni mi ar trezi suspiciuni, daca e genul care mai are apropieri atunci as considera ca o normalitate. Depinde mult de cum sunt oamenii si mediul in care se petrece, nu toate situatiile seamana intre ele.

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Ai spus "la locul de muncă". Între șef și o angajată.
NU. Nu se face așa ceva.
Situațiile în care poți face așa ceva sunt extrem de rare, in cazul unor evenimente excepționale, gen i-a murit cineva apropiat, s-a căsătorit, a născut, a scăpat după o boală periculoasă, etc.
Altfel, nu se fac gesturi de genul ăsta cu angajatele, la locul de muncă și doar din simpatie.
E doar părerea mea.

(Viața privată a fiecăruia nu e locul de muncă. Sau ceea ce faci la locul de muncă. Acolo mergi doar pentru o activitate în urma căreia câștingi niște bani. Și atât.
Relațiile cu șefii și colegii de muncă, cam întotdeauna sunt instituționalizate/reglementate și au anumite limite.
Nu știu dacă și în România e la fel sau diferă.)

| gemeni6226 a răspuns:

Daca ar fi sotul meu in mod sigur mi-ar trezi suspiciune si gelozie.Dar ca angajat am avut ocazia acus 2 ani sa vad o astfel de scena si nu era intimplatoare pe urma am aflat ca cei doi au avut relatie.