| LastBlackNight a întrebat:

Scriu asta cu lacrimi in ochi, efectiv am fost dus la capatul puterilor si nu stiu ce sa fac.Deci,eu nu am prieteni.Nici macar unul singur si asta nu este pentru ca nu stiu sa port o conversatie,ba chiar din contra, sunt o persoana foarte deschisa si as spune ca buna la inima, dar nici un prieten pe care l-am avut nu a ramas cu mine pana la capat.
Singura problema pe care o am este ca sunt foarte gelos, va rog sa nu imi spuneti sa ma schimb, pentru ca stiu ca este ok sa fii asa, chiar daca majoritatea dintre voi probabil nu cred asta.Gelozia arata ca iti pasa de o persoana, este ceva firesc dupa mine si nu pot schimba o parte atat de fundamentala. La modul in care daca suntem prieteni nu te las sa ai pe altii si te fac sa renunti la ei.Sunt tipul ala de persoana.
As vrea un cel mai bun prieten, dar nu stiu cum sa fac...Am avut o prietenie de asta aproape trei ani cu o fata,dar m-a lasat,nu pentru ca eram gelos, ci pentru ca a gasit alte persoane si a plecat.
Am renuntat la fiecare prietenie si relatie pentru ea, am facut orice ca sa o tin aproape si sa imi fac timp pentru ea, dar nu i-a pasat.
In opinia mea daca ai o relatie sau un cel mai bun prieten, nu trebuie sa existe nici un fel de alta persoana in viata ta (in afara de familie). Stiu ca poate suna prostesc dar asta e un ideal de al meu.Nu pot intelege cum lumea este atat de ignoranta in general si nu vede ca nu este ok sa ii ai pe altii daca deja in viata ta exista persoana aia cu care vrei sa stai.De ce? De ce ai avea nevoie de mai mult de o persoana? De ce?
Chestia este ca eu ies in evidenta, sunt inalt si am parul lung (sunt baiat) si in general lumea fiind neobisnuita cu asta, atrag atentia, foarte multa de fapt.
Ma gandeam ca la un moment, poate daca stau singur la o masa sau pe o banca o sa vina cineva la mine ca sa vorbim si sa vrea sa fim prieteni.Totusi,am anxietate, iesitul din casa e greu. Exista aplicatii sau ceva pentru a gasi prieteni? Ma simt prea singur.Nu mai vreau asta.Am ajuns la punctul din viata unde imi imaginez si imi fac scenarii false in cap cum ca am un prieten si iesim mereu.Va rog ajutor...Am suferit mai mult decat trebuie. Vreau un sfat. Unde sa gasesc prieteni? Nu vreau sa ma bag in seama cu cineva de pe strada pentru ca ma simt ciudat sa fac asta si nu am genul asta de tupeu.Nu e greu sa imi fac prieteni, dar vreau pe unul care va ramane cu mine si nu va avea probleme ca sunt gelos. Unde gasesc? Unde sa merg? vreau un sfat...va rog

Răspuns Câştigător
| Flavianadx a răspuns:

Nu cred ca TPU e un loc bun pentru sfaturi in probleme serioase.
Dupa cum vezi, esti considerat bolnav psihic de catre unii (spre deosebire de ei, care probabil se considera sanatosi sau superiori).
Singuratatea e doar inca o stare pe care o putem trai. O sa treaca si o sa vina alta.
Prieteni iti poti gasi acolo unde traiesti, la scoala, la serviciu, unde uneori se afla persoane cu lucruri in comun. Daca nu mergi la scoala si nici nu lucrezi, atunci e mai greu... poate incerci sa cunosti vecini. Stiu eu... plantezi o floare in gradina, te vede vecinu si daca nu te injura, poate vrea sa va cunoasteti happy
Bafta!

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gelozia arata ca iti pasa de o persoana,
Greșit. Gelozia arată cî îți pasă numai de tine.
La modul in care daca suntem prieteni nu te las sa ai pe altii.
Adică ceri un lucru absurd, și apoi te miri de ce iese.
si am parul lung (sunt baiat),
Tunde-te, ca să arâți ca un băiat, nu ca un fătălău.
vreau pe unul care va ramane cu mine si nu va avea probleme ca sunt gelos.
Așa ceva nu o să găsești printre oameni. Cumpără un câine.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu mai plange atat ca nu e cazul, din cauza comportamentului tau nu ai pe nimeni, eu am voie sa am inca doi prieteni daca te am pe tine, de ce sa n-am? Nu vad problema.

E bine sa ai si pe altcineva ca sa fie diversitate, sa mai schimbi.
Cu unu discuti una, cu altul discuti alta.
De ex eu am trei prieteni f buni, dar se completeaza unul pe altul.
Cu unul am cutare pasiune, cu altul am alta pe care nu am cu primul, si tot asa.

Nimeni nu va permite sa-i faci ce zici tu, asa ca ori te schimbi, ori o sa ai lacrimile alea mereu, deci alegi.
Nu exista a treia varianta.

| LastBlackNight explică (pentru Mosotti):

Am avut o prietena care a acceptat asta, dupa cum am mai spus

| Mosotti a răspuns (pentru LastBlackNight):

Asa de bine a acceptat ca te-a lasat dupa ce s-a saturat de posesivitatea ta, a gasit pe cineva mai okey ca tine care nu avea problema ta.

| LastBlackNight explică (pentru Mosotti):

M-a lasat dupa doi ani cand nu mai sustineam acealeasi idei, nu din cauza asta

| Mosotti a răspuns (pentru LastBlackNight):

Oricum ar fi, putini accepta posesivitatea ta, in general omul nu se prea schimba, daca aveati cam aceleasi idei la inceput, ar cam fi trebuit sa ramaneti la fel, dar da, poate se mai schimba ceva, nu stiu.

O sa cam ramai izolat, o parere dau, ar trebui sa te duci la un psiholog sa rezolvi chestia asta, altfel e rau.
Nu faci pe nimeni sa renunte la alti prieteni, vor renunta la tine, ca o sa-i sufoci. Oamenii au nevoie si de schimbare, diversitate chiar si in socializare.
Dar poate f rar poti mai da de asa persoane, nu neg.

| Freya1 a răspuns:

Sa fi gelos si posesiv intr-o relatie intr-o oarecare masura e ok.Adica e normal sa nu vrei ca iubita ta sa aiba o altă relatie pe langa tine, sau sa iasa cu persoane de sex opus la întâlniri si etc.Da nu poti sa ii impui sa nu aiba prietene, ca doar are si ea viata ei separată de a ta.La fel si cu prieteni,te poti supăra ca te ignora,ca nu sunt langa tine cand iti e greu.Dar nu poti sa le impui sa nu mai aibă o altă viață socială înafara de ce-a cu tine.
Eu spre exemplu sunt de fel geloasă si posesiva, dar chiar si pentru mine e cam mult ce spui tu acolo.
Nu iti cere nimeni sa te schimbi, doar sa înțelegi ca prieteni vin si pleaca, oameni fiecare au viețile lor pentru care sunt răspunzători si cu, care pot sa faca ce vor si mai mult decat atat nu toti pot fi la fel ca si tine.
Ca sa nu te simti diferit de alti, iti spun ca nici eu nu am prieteni.Cei drept am o relație pentru ca am deja o varsta, dar sunt o persoană anxioasa si lipsita de incredere in omani si
atunci prefer să nu am o viata sociala atat de extinsa si cu toate astea nu am pățit nimic.Asa ca, nu stiu ce varsta ai, dar trebuie sa ai răbdare și treptat o sa vezi ca poate mentalitatea ta se va schimba, sau vei cunoaște oameni cu care sa te potriveste.Axeazate pe invatat, munca, pasiuni si treptat cunoaste oameni pe Facebook, în drumul tau si incearca fara sa dispera sa porti niște conversații.

| LastBlackNight explică (pentru Freya1):

Chestia este ca din start intr o relatie nu trebuie sa ai pe altii.
Fosta mea iubita de exemplu, imediat dupa ce s-a despartit de mine, un tip pe care il nume Doar Un PriEtEn ii comenta la poze cu -sexy anime mommy-
Vezi cat de perversa e lumea?
Pai de ce sa aiba alte prietene-prieteni? Ce sa faca cu ele? Sa iasa? Nu poate sa iasa cu mine? De ce si cu altcineva? Nu e ok deloc...
Si bravo, toti ar trebui sa fim gelosi si posesivi.

| Freya1 a răspuns (pentru LastBlackNight):

Nu am spus de prieteni băieți, am zis de prietene fete.Nu poate sa nu stea dimineata la cafea inainte de munca cu o colega sa bea cafeaua, cum nu poate de altfel sa nu aiba o prietena cu care sa se sfătuiască pe o haină, pe un ciclu menstrul, pe un machiaj.Cu prieteni de sex opus daca nu sunt comuni nici eu nu sunt de acord.
Sti care este problema aici.Problema e ca acum vorbim de niște copilării, dar in viitor daca vei fi foarte posesiv poate vei ajunge sa nu iti lasi sotia la munca, pentru ca acolo sta cu mai multa lumea, socializeaza, vei ajunge sa nu o lasi la magazin ca poate se întâlnește cu cineva acolo ce ii tine usa si vei transforma totul într-o boala.

| LastBlackNight explică (pentru Freya1):

Pai prietena mea nu avea voie sa iasa cu alte persoane si la inceput nici ea nu dorea chestia sta.Si mentionez ca imi era prietena buna, nu iubita. FETELE POT STA FARA.Nu e ok sa generalizezi.Nici eu nu am prieteni baieti si nici nu vreau

| AndreeaWTS a răspuns (pentru LastBlackNight):

Ești patologic băiatule.
Trăiești într-o comunitate, cu ființe vii, cu oameni, cu care trebuie să comunici, să ai relații interumane.
Dacă tu n-ai nevoie de asta, nu poți obliga pe altul/alta să fie la fel de anormal ca tine. Nu poți obliga pe nimeni să te vadă în ochi doar pe tine. Ești anormal.
Fiecare are viața lui. Chiar dacă ți-e prieten/iubită.
Nu-i poți cere să trăiască doar prin tine și doar pentru tine.
Nu poți anula libertățile fundamentale și dreptul la propria viață, nimănui.
Ești psihopat? Vei să sfârșești sechestrând pe cineva ca să fie doar al tău? să nu se mai uite la nimeni, să nu mai existe nimeni pentru el/ea decât tu?
Du-te la medic, că ai luat-o rău pe arătură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ai aici pe mine.Imi poti trimite mesaj mereu, pe Instagram sau aici. Daca intri pe pagina mea si te uiti la intrebari, vei vedea ca si eu am pus candva o intrebare ca eram la fel ca tine la capatul puterilor.Sunt aici pentru tine.Acusi va veni si telefonul copilului sa-ti zica ca-i poti suna si una alta, va veni probabil dupa si nesuferitu ala de Mosotti (sau cum naiba-l cheama) sa se bage aiurea, probabil se va baga in seama si ala Inyourmind care spune ca nu-i pasa si te vqa critica si te va judeca, dupa vor veni altii care vor sa te ajute, dar eu sunt aici ca prieten.Iti pot asculta mereu povestea, numai sa am si timp.Iti raspund la orice mesaj in decurs de MAXIM 2-3 ore.Imi poti scrie oricand.Cu toate ca sunt fata, sunt oriunde pentru tine sa-ti ascult suferinta.Nu voi putea sa-ti fiu ca fata acea e care ai pierdut-o ( iubita daca am inteles eu bine), dar iti voi putea fi cea mai buna prietena. Poti incerca, daca nu ai incredere in mine si iesitul afara, dar nimeni, nici un strain nu va veni la tine pe banca sa vada ce ai pe mine.Nu cred ca mai exista oammeni cam ca mine.

| AndreeaWTS a răspuns:

Sunt de acord cu sadrian46.
Cumpără-ți un câine.
Ce-ți dorești tu e un scenariu de film horror.

"lumea este atat de ignoranta in general si nu vede ca nu este ok sa ii ai pe altii daca deja in viata ta exista persoana aia cu care vrei sa stai.De ce? De ce ai avea nevoie de mai mult de o persoana? De ce?"

Iar paragraful ăsta e un bun material de studiu pentru un psihiatru.

| LastBlackNight explică (pentru AndreeaWTS):

Ok,esti ignoranta. efectiv nu poti accepta faptul ca viata in general nu e despre mai multe persoane, este despre tine si atat, SI IDEAL CU UNA care sa te inteleaga si sa fie o parte din tine, nu de mai multe, dah

| Saiko10 a răspuns:

Nimanui nu ii place o persoana foarte geloasa, mai esti si foarte incapatanat si nu accepti sfaturi. nu imi pare rau de tine pentru ca este vina ta ca ti se intampla ce ti se intampla, uneori in viata trebuie sa te schimbi, nu poti sa schimbi lumea cum vrei tu. daca nu vei invata sa te schimbi o sa ai o viata nasoala si singura vina pentru asta va fi a ta.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Buna! Încearcă să te inscrii la un sport ceva, cursuri de înot, unde poti socializa și vei vedea cu ce persoane esti pe lungime de undă. Nu dispera. Totul se întâmplă pentru fiecare la timpul potrivit.