| anonim_4396 a întrebat:

Se dă următorul caz:
O persoană este antipatică unui cerc restrâns de persoane care o șicanează și o desconsideră, dar îndrăgită de un grup mai larg de persoane.
În loc să se bucure de susținerea și simpatia grupului de persoane care o simpatizează, persoana în cauză e mâhnită pentru faptul că nu e plăcută și valorizată de către gașca de persoane care nu o suportă.
Ce credeți despre o astfel de atitudine?

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

O atitudine total gresita!

Trebuie sa stie ( aceea persoana ) ca NICIODATA in toata existenta sa nu va exista un moment in care toata lumea sa o placa!

Ea place pe toata lumea¿
Intelegi?¿

Fiecare are propriile " like-uri" si " dislike-uri"!
Este imposibil sa urasti pe toata lumea sau sa te urasca toata lumea! De asemenea, este imposibil sa iubesti pe toata lumea ( sau simpatizezi ) sau sa te iubeasca / simpatizeze toata lumea!

Personal : I don't give a f*ck!

De ce sa ma consum in zadar gandindu-ma sau pasandu-mi de ceea ce cred altii? / impresiile lor despre persoana mea?

EU MA CUNOSC! CEL MAI BINE! & DACA AS FACE CEVA GRESIT... ATUNCI EU AS FI CEL MAI MARE CRITIC AL MEU!

ASA...
Asa, Only God Can Judge Me!

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ca e atitudine gresita. Nu trebuie sa iti pese de cei care critica fara motiv.

| Goete a răspuns:

Cred ca acea persoana e pesimista si alege sa sa puna in plan negativ.

Oricum, ce conteaza impresia oricui despre mine?
Oricum nu vei putea niciodata trai pentru a satisface pe altii, deci traieste pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că acolo e multă invidie. De obicei apare în grupurile mici. Adică între prieteni/anturaj. Dacă e plăcută de străini, dar antipatizată de cunoscuți cred că e invidia, deoarece un străin te vede uneori așa cum ești, dar recunosc că în latura mai bună. happy Pe când cunoscuții te cunosc mai profund ce-i drept, ajung inevitabil să-ți știe toate stările, toate nebuniile, toate minusurile și de aici, dacă persoana în cauză are și defecte și pe cineva deranjază acele defecte, tot stând cu acea persoană are impresia că le greșește lor cu ceva, că nu o mai suportă.

Acum că scriam asta ba chiar mai îmi venea o idee în minte... că poate tocmai din această nesuportare, din această cunoaștere totală a ei, grupul se cam satură de ea și nu o mai place, dar pe când pentru străini, atât că e un grup restrâns sau mai mare, pentru ei ea devine un aer proaspăt, ceva nou și de aici toată frenezia plăcutului, iar ca să duc treaba și mai departe și să-mi permit să fac și o glumă, cred că până și grupul ăla mai mare și mai necunoscut când va ajunge s-o cunoască mai bine pe acea persoană drăguță, se vor sătura de ea la un momentdat și nu o vor mai suporta. happy

Sunt doar gândurile mele, nu spun că așa și stă treaba, doar am spus un punct de vedere unei dileme... happy

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Am și eu probleme de genul, dar prefer să comunic cu persoane care mă agreează.

| MrAM a răspuns:

Mi se pare ceva normal. O caracteristica specific romaneasca as putea spune in unele cazuri, atat voluntara cat si involuntara.
Persoana e atrasa de grupul respectiv din diverse motive:
- Grupul este cool si de actualitate, necomformist, foarte distractiv si cu persoane placute/ atractive din punct de vedere fizic, isi doreste o experienta/senzatie diferita, curiozitate? etc.
2. Grupul atrage persoane asemanatoare prin
- statut social similar, aptitudini asemanatoare, distractie dar si INTERESE COMUNE( care nu sunt neaparat bune), solidaritate in diverse aspecte.