| anonim_4396 a întrebat:

Se dă următorul caz.
O tipă e refuzată și ironizată de un tip pe care ea îl place mult, pe motiv că e grasă.
Tipul e liber, fără obligații. Deasemenea, este selectiv, pretențios, rafinat, îi plac tipele inteligente, care arată bine.
Ei bine, grăsuța este inteligentă, dar fizicul nu o ajută să seducă nici un bărbat.
Ea dispare o vreme din peisaj și în acel timp încearcă să slăbească.
Ambiția ei o determină să meargă la extreme:
- renunță total la dulciuri+alte obiceiuri nesănătoase (fumat, sedentarism)
- aleargă câte 300 de ture seara
- face gimnastică, dans
Dieta e una sănătoasă, de alergat aleargă uneori și prin ploaie (sporadică), iar ca și "combustibil" pentru ambiția și motivația ei, folosește amintirile în care tipul cu pricina o ironiza și amintirea acelor tipe sexy cu care el vorbea.
Să zicem că reușește să slăbească armonios și să-l impresioneze pe acel tip cu care se și cuplează.

Cum ați defini voi o astfel de ambiție?
Ce părere aveți despre persoanele pasive, dar motivate de batjocura și umilința altora să se schimbe în bine, să progreseze?
Unii folosesc aceste fapte ca și motivație. Batjocura și desconsiderarea altora care îi scutură din temelii și îi determină la schimbare.

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca fiecare om trebuie sa se schimbe pentru el dacă simte asta, nu pentru altcineva.
Se poate întâmpla ca acea persoana sa nu o placa nici slaba nici grasa, pur și simplu sa nu fie ceia ce vrea el și atunci?
Plus de asta.De ce ai vrea sa impresionezi un om ce te batjocorește și mai e și afemeiat pe deasupra? De ce ti-ai face un tel fin asta?

Dacă simți ca ai complexe,nu te simți bine în pielea ta, poți sa slăbești, sa faci sport, sa te aranjezi și sa fi cu o persoana ce te apreciază pentru tot ceia ce ești și faci, nu doar pentru cum areti.

| Hammurabi a răspuns:

Vrei o părere sinceră?
"reușește să slăbească armonios și să-l impresioneze pe acel tip cu care se și cuplează"
Adică s-ar întoarce la tipul care făcea mișto de ea și o ironiza când era grăsuță?
Ce fată isteață!
De cele mai multe ori (ca să nu zic întotdeauna) soarta își bate și ea joc de cei care se fac preș și se lasă călcați în picioare.
Să-l mai vrei încă pe cel care te trata mizerabil?
Ai nevoie de o exorcizare.

Nu te supăra. Nu mă lua în seamă. La ora asta vorbește mai mult Metaxa cu care am stat la taifas. laughing

| MONICAMONICA13981398 a răspuns (pentru Hammurabi):

Sunt exact de aceeași părere!

| Emma30555 a răspuns:

Sa arăți bine e o motivație în sine. Faptul ca pe ea o motivează ironia unui băiat pe care îl place poate fii fiindcă în sinea ei simte ca el are un pic de dreptate, nu are dreptate în faptul ca o ironizează și e răutăcios dar are dreptate sa fie atras de fete care arata mai bine, astfel își da seama ca poate fi și ea la fel de frumoasa ca alte fete dacă lucrează un pic cu ea. Probabil ca după ce reușește se va reorienta către alt băiat fiindcă acesta a făcut o sa sufere. Sa faci un om sa, se simtă prost pentru cum arata este un lucru josnic

| CostinAlamariu a răspuns:

Cata vreme te motivează eu zic ca e ok. Și asa e greu sa-ti găsești motivație sa fii cea mai buna varianta a ta. Dacă unii oameni sunt motivați de asta atunci asa sa fie. Important e să se mențină în formă și după ce l-a cucerit.

| helpforyou a răspuns:

Fiecare motivatie are un trigger. Pentru ea a fost aceasta batjocura permanenta. Se cheama dezvoltare personala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AI PUS DE 100 DE ORI ÎNTREBARE CU ACELAȘI ÎNȚELES

Fata grasă și urâtă ca asta

https://eustiu.com/wp-content/uploads/2021/03/tinute-pt-femei-plinute.png

Îl place pe POPA tânăr și frumos care arată ca ăsta

https://i.pinimg.com/736x/69/0e/f5/690ef51544f5cd4c7a596116dfcb2b40.jpg

CITEȘTE BINE cele 2 variante de femei care îi plac lui unul ca ăla din poză

- SLABE cam ca asta

https://www.lenceriamericana.com/......-juego.jpg

- PLINUȚE cam ca asta

https://sfatulparintilor.ro/wp-content/uploads/2018/02/femei-plinute.jpg

DECI - NU mai VISA pe unul ca POPA ăla frumos dacă NU arăți ori ca aia SLABĂ ori ca aia PLINUȚĂ.

GRASĂ o femeie NU o vrea un bărbat ca ăla dezbrăcat din poza pusă.

| MONICAMONICA13981398 a răspuns:

Bună! Am fost în situația de a avea multe kg în plus și nu vreau sa fiu ipocrită și să spun că aspectul nu contează, ba da, conteaza destul de mult, mai ales ca primă impresie, pana sa cunoastem pe cineva, mai întâi îl analizăm vizual. Dar, daca dupa ce un bărbat m-a cunoscut și mă respinge doar pentru kg în plus, un lucru care, cu determinare si ambiție se poate rezolva oricând, daca acel bărbat gândește atat de superficial încât se rezuma numai si numai la aspectul fizic, fără să mai vada în mine alte calități, de multe ori poate mai multe calități decat are el, înseamnă că acel bărbat nu este potrivit pentru mine, nu merita atenția mea. Si eu am slăbit mult, dar prin metode sănătoase, niciodata nu mi-as periclita sănătatea încercând să slăbesc prin înfometare spre exemplu, iar daca slăbești e bine sa slăbești pentru tine, pentru sănătatea ta, pentru starea de bine si cel mai important pentru stima de sine, pentru a te valorifica mai mult și a avea standarde mai înalte în ceea ce privește selectarea unui partener. Niciodată nu m-aș cupla cu cineva care m-a respins cand eram grasă, daca atunci nu m-am vrut, acum nu ma mai merita si nu îl mai vreau eu!