| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Se dau orasele Timisoara, Cluj-Napoca, Bucuresti si Iasi. Dintre acestea, care credeti ca ar fi cel optim pentru a locui? Puteti sa va raportati la chirie, oportunitati de munca, locuri de vizitat, mancare, oameni, etc. Abia astept sa va aud parerile(indiferent de complexitatea lor). Spor! happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde pe ce te pliezi tu ca individ.

Dintre toate Iasi e orasul cel mai linistit, dar e si un oras mai batranesc decat restul. Si clar acolo costul traiului probabil e cel mai scazut dintre toate. Dar si lipsa de infrastructura isi spune cuvantul si locurile de munca in toate domeniile sunt ceva mai putine.

Cluj si Timisoara beneficieaza de infrastructura si apropierea de vest. Daca asta e un atuu pentru tine atunci acolo e locul potrivit. Mie mi-ar placea sa stau in TM si sa fac 3 ore pana in Budapesta sau 5 ore pana la Viena. Cred ca dintre toate e orasul care ofera cel mai bun raport pret / calitate a vietii din toate cele enumerate de tine daca jobul nu te obliga sa fii in Bucuresti

Clujul e in momentul ala in care ofera vibe ul unui oras tineresc, modern si vestic. Insa totul la un pret, pretul chiriilor si a imobiliarelor.

Bucurestiul ramane capitala. ramane centrul tuturor joburilor, evenimentelor culturale, sportive etc etc. Ramane orasul cu cele mai multe posibilitati de munca, ramane orasul cel mai bine conectat aviatic cu Europa, ramane orasul in care poti avea succes in toate domeniile daca muncesti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde in ce domeniu poti profesa, si ce asteptari ai.
Un contabil ar duce-o bine in Cluj, poate si Timisoara. Bucurestiul e plin de mult, din cate stiu.
Un artist ar avea mai multe oportunitati in Bucuresti.
Un vanzator de tigari fara timbru, nu va pleca din Iasi laughing

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Cluj si Timisoara