| cristi202 a întrebat:

Se duce TPU de ripa?
Știu că orice lucru își are vremea lui, și că orice lucru frumos se duce la un moment dat, ceva trebuie sa se strice, cineva trebuie sa facă ceva in așa fel incit ce e frumos sa dispară.
Acum, pe TPU, poți număra oamenii superfaini pe degete. Au fost mult mai mulți, dar au plecat. Unele motive sunt evidente.
Am sa aduc în discuție doar unul. Un user, anonimull, care se cam ia de alții, poate sa stearga sau sa convinga pe cineva din admini sa ii șteargă răspunsuri personale care nu ii convin la un moment dat. Mai mult, acum cateva zile, a avut contul suspendat pe perioada nedeterminata (motiv evident), iar acum iar e activ. Cred că e clar că are o pila printre admini. Nu am nimic cu el, desi am avut o discuție interesanta de pe urma căreia m-am ales cu "ignore", dar, mă deranjeaza tratamentul preferențial, adică dacă el poate șterge un răspuns, eu și ceilalți de ce nu putem? Dar tocmai faptul că tot ce se spune rămîne pe site mi-a plăcut mult, pentru că într-o discutie poate conta enorm orice cuvînt spus.
Asta am observat eu. Daca au mai fost cazuri asemănătoare, și au fost observate de alții, nu e de mirare că se pleacă de pe TPU. Nu e de mirare că acum, desi am o activitate mai redusă, intru in primii 20 pe site, pe cînd acum 10 ani, fiind mult mai activ, abia de atingeam locul 100.
Voi ce ziceți, ii vine sfirsitul și la TPU?

Mi-ar place sa îmi răspunda și unul din admini.

21 răspunsuri:
| TPU.ro a răspuns:

Salut Cristi!
Am citit mesajul tau, desi nu sunt de acord cu modul in care mi-ai adus la cunostinta cateva din framantarile tale, iti raspund aici si nu in privat. De obicei imi place sa abordam lucrurile acolo, astfel incat pot fi clara si putem povesti mult mai multe.

Inteleg motivul ingrijorarii tale, insa desi esti alaturi de noi de atata timp, fapt pentru care iti si multumim, din ce vad arati ca nu cunosti faptul ca eu intervin in multe cazuri. Uneori o fac prin stergerea anumitor raspunsuri, intrebari, alteori prin suspendarea sau chiar stergerea conturilor.

Problema legata de acel user este ca daca a fost suspendat, te asigur ca nu are cum sa fie activ cu acelasi cont. Da, e posibil sa isi faca altele, n-ar fi singurul.

Imi pare tare rau ca faci acuzatii nefondate si as fi preferat sa vii sa discutam, inainte de a te descarca public. Sunt de acord cu tine, insa fara o comunicare deschisa nu pot sti ce te deranjeaza, si nu numai pe tine, cat si pe ceilalti.
Iti spun clar, asta daca deja nu s-a inteles, ca nu iau apararea nimanui, dar daca s-au postat anumite lucruri ce contravin regulilor, asta nu inseamna ca nu voi interveni doar pentru a nu deranja. O voi face ori de cate ori va fi nevoie. Poate uneori nu e usor sa intelegi modul in care vad eu lucrurile, dar sigur daca mi-ai scrie in privat si mi-ai da sansa sa explic am ajunge la un consens. Lucru care acum nu s-a intamplat, am sperante ca in viitor va fi altfel.

Sper ca am putut sa iti raspund nedumeririlor tale si ca vei tine cont de rugamintea mea de a colabora si comunica cat mai deschis unul cu altul. Ceea ce imi doresc sa faca la fel si ceilalti membri.

Seara buna,
Cristina.

| cristi202 explică (pentru TPU.ro):

Da, poate trebuia să aduc în privat cazul in discuție. Îmi cer scuze că am făcut public fara a il raporta mai întîi. Totuși, nu cazul e problema. Problema e că sunt prea multe cazuri care ar trebui tratate. Cu siguranță tu te ocupi de multe din ele, dar multe se poate vedea că rămîn. Daca ar fi sa raportez toate cazurile văzute, as putea sa stau doar sa raportez uneori. Adevărul e și că nu ne putem lua de fiecare caz, căci nu e... cazul, sunt unele răspunsuri care se încadrează în politica siteului dar totuși lovesc, rănesc utilizatori, am cunoscut utilizatori care au plecat din aceasta cauza. La urma urmei, e o chestie de bun-simt și de educație din partea fiecăruia din noi.
Nu cazul mă deranjeaza, ci ce se întâmplă cu TPU, asta mă îngrijorează. De aceea am și adus statistica in discuție. Cindva mă zbăteam, stăteam cateva ore zilnic, și abia de prindeam un loc 100. Acum, stau maxim o ora, și daca as sta mai mult, as fi sigur in top 10 in fiecare săptămână. Asta spune ceva. Daca știam că se va discuta doar pe caz, nici nu îl mai pomeneam. Am vrut să fie doar un exemplu. Pentru mine, ramane întrebarea: ce va fi cu TPU? Și mă doare, pentru că pentru mine internetul se împarte în două: TPU și restul. Și asta pentru că doar pe TPU mă simt folositor. Restul e "entertainment"...

| cristi202 explică (pentru TPU.ro):

Am uitat sa specific un lucru important. Desi sunt utilizator vechi, bia azi am aflat că orice membru își poate șterge sau modifica răspunsuri. Credeam că doar adminii au posibilitatea aceasta. Așa ca, încă o dată: scuze!

| darrio2007 a răspuns (pentru cristi202):

Chiar se poate asa ceva, Cristi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tu iti poti sterge raspunsurile de aici

https://www.tpu.ro/raspunsurile-mele/

cat despre raspunsurile userului aluia, le citesc si eu. Aberatii in fiecare zi, ma si doare mana cat i-am raportat pana mi-a dat ignore.

Ai formular de contact scrie cu incredere, mi mi se raspunde mereu

| cristi202 explică (pentru suntserios):

laughing Asta e buna! Chiar nu știam că pot să îmi șterg răspunsurile... Acum am văzut. Mulțumesc!

Daca ar fi sa raportez toate aberațiile care le văd, ar trebui minim un raport sa fac pe zi...

| Fatamuntilor a răspuns:

Se duce TPU pe rapa? Nu inca!
TPU nu mai este ca la inceput, sau cel putin de cand sunt eu pe site.
Am observat disparitia unor useri valorosi.
Tipul pomenit de tine, m-a ignorat si pe mine.Cred ca in cadrul aceleasi discutii.I-am zis ca e frustat.A pus prea mult,, patos '' in discutia cu femeia aia...
Eu zic ca TPU nu ii va veni sfarsitul prea curand. Sunt adolescenti destui.Plus mana aia de,, veterani''care au cont de cel putin 10 ani si ramas!

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Adevarat, Angi. Ai fost la gandul meu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Stai ca abia acum mi-a sarit in ochi un nume!
anonimull!
pai sa iti spun.Primul cont a fost suspendat nelimitat
al doilea doar avertizat, dar l-a abandonat
al treilea qweasz, activ

| Fatamuntilor a răspuns:

Anonimule,hai ca esti tare! pe bune!
am citit de mai multe ori acest topic, unde ai fost jignit?
Apoi de te-ar interesa un cont nefolosit?
Ce as face eu ca om MATUR?! In primul rand nu as raspunde provocarilor! Stii cum e cu bulgarele de zapada? pe masura ce il rostogolesti, creste in volum.Asa si aici.Dar cred ca ti-ai dat seama! Apoi decat sa fac enspe mii de postari in care sa te plangi ca esti jignit taci si faci.Adica scrii la contact.Dar banuesc ca ai facur si asta.
Si nu il ultimul rand de ce nu stergi contul unde esti averizat? banuesc ca te-a ttrecut acea perioada!
pupa nevasta, ai noroc ca am o zi buna!

| Lioana a răspuns:

TPU inca exista. Si asta e bine. E aglomeratie de minori acum ceea ce scade calitatea raspunsurilor dar exista totusi si raspunsuri bune.
"anonimull" intr-adevar e un personaj mai controversat. Nu stiu daca are pile la TPU dar raspunsurile se pot sterge de oricine. Doar ca nu dispar decat din lista ta de răspunsuri, ramanand in continuare ca raspunsuri anonime. Probabil ca la cerere unele raspunsuri pot fi sterse de catre admini daca e invocat un motiv.
Inca ceva. Raspunsurile pot fi modificate in termen de 24 ore de la postare. Poate ca "anonimull" nu a sters raspunsurile ci le-a schimbat continutul. Asta poate face oricine.

| cristi202 explică (pentru Lioana):

Da, si eu ma bucur ca inca exista. Si inca se face treaba buna pe el. Dar statisticile spun intotdeauna adevarul, de aceea imi si plac mult. Se intra pe TPU mult mai putin ca acum 10 ani. Pe atunci dadeam si treizeci de raspunsuri in medie pe zi, si abia de eram pe locul 100, acum, cu o medie de 10, sunt intre primii 15 adesea. E destul de graitor. Daca eram activ ca atunci, o surclasam net pe Violetta :).

Eu sunt intrigat pentru ca am avut o discutie cu anonimull. Pur si simplu au disparut cateva raspunsuri. Esentiale pentru intelegerea discutiei. Si, unele incriminatoare pentru el, care probabil au fost sterse de admini. Si chestia e ca nu e prima oara cand vad asta Daca era din cauza ca mi-a dat "ignore", eventual dispareau toate, dar, nu, unele raspunsuri mai sunt acolo. Citind discutia, vezi cum incepe, raspunde fiecare pe rind, apoi sunt doar raspunsurile mele. Deci nu pe lista de raspunsuri, ci la o intrebare pusa. Uite aici dialogul, daca mai poate fi numit dialog:
https://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Lioana a răspuns (pentru cristi202):

Da. Au disparut o parte din raspunsurile lui. Doar administratorii pot sterge definitiv raspunsuri. Deci asta a fost. Motivul poate fi ca a postat poze cu el si a invocat legea cu protectia datelor personale pentru a fi sterse.

| cristi202 explică (pentru Lioana):

Da, a postat poze cu el, dar nu numai. Și nu e prima oara. Urmăream o discuție, și la un moment dat, recitind discuția, am observat dispariția unui răspuns inofensiv, deci la acela chiar nu am înțeles de ce a fost șters...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

2 ani a rezistat ca incepand cu 2010 s-a dus incet de rapa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu doar acest site ci întreaga lume se duce de râpă.
Mulți spun că de fapt sfârșitul lumii deja a venit.
Suntem peste 8 miliarde de suflete pe această planetă.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

TPU e doar un site și atât.
Ai auzit de Alfa și Omega adică începutul și sfârșitul.
În primii 2 hai 4 ani a fost frumos dar după 2012 sa ales praful de acest site.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste TOT! de AICI!

( Deschide mai ales link-urile! )

https://www.tpu.ro/......mi-dau-cu/

PARERI?

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Oameni și "oameni".
Cum am mai zis: mare e gradina Domnului.