| Mosotti a întrebat:

Se intampla uneori ceva f ciudat si nu am inteles de ce.
De exemplu uneori visez si in visul ala ma simt mai rau decat in real, adica asa o astmosfera urata deprimanta de nu pot descrie!

As dori pareri daca aveti idee ce dracului se intampla si de ce.

Starea din real inmultita cu 5 asa ca exemplu.
Alteori desi starea in real e aceiasi, visez okey.
Adica nu depinde de cum e starea din real.

Adica...medicii si eu nu stim ce e prin creier dar creierul cam stie, vad ca se joaca cu intensitatea problemei ca si cum stie clar unde trebuie sa umble.

Daca am cunoaste si noi si medicii, am putea trata multe la psihic, ca asa cum inconstientul meu umbla si agraveaza treaba special in vis, asa si noi am putea-o imbunatati in real.
In real nu prea umbla, intensitatea e constanta a starii, doar in vise se joaca.

Adica stie clar...ce face, porneste de la fundalul de baza depresiv.
Si anume interesnt e de ce face din astea?! Nu e ceva asa aiurea, e ceva f bine gandit si ordonat.

Ca sa te joci cu ceva trebuie sa stii cu ce si cum.
Adica tu dai mai tare volumul sau mai incet la TV, dar ca sa poti face reglajul trebuie sa stii la ce faci si cum merge, adica ala care a facut TV-ul.
Inconstientul asta amarat e mai destept ca 11 ani de carte ai medicilor si plus 30 de ani de experienta cu pacienti, vai de mama noastra.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate îți ignori depresia din realitate iar în vise o simți din nou cu adevărat, te simți singur poate, nu ești însurat, nu ai nevasta, copii, contează sa ai familie, faza cu singurătatea e buna o fii pentru uni pentru majoritatea nu e asa, asa ca ignora asta,

| Mosotti explică (pentru RAY):

Nu are treaba, ca ba visez oke, ba nu, nu are treaba cu starea din real care e asa si asa constant.

Eu nu-s asa singur, am pe mama, am prieteni cu care ma vad des, cu unu de 3 ori pe saptamana minim si stam 3-4 ore la vorba pe n subiecte complexe interminabile.

| MihaiG9192 a răspuns (pentru Mosotti):

Am avut si eu o serie buna de vise din care ma trezeam urland de suparare si tristete.

Pe parcurs, am inceput sa studiez mai bine modul cum interactioneaza mintea umana la anumite actiuni pe care le facem chiar daca toata lumea imi spunea ca "ceea ce gandesc, aia si visez", eu eram pe jumatate de acord.

Eu vad cel mai bun moment sa "discuti" cu mintea, atunci cand visezi. Uneori, cu un mic antrenament, am reusit sa controlez visul asa cum am vrut eu realizand ca totul nu este real si e doar un vis.

De alte ori, am visat coduri, parole sau alte lucruri care le am uitat de 2-3 ani si totusi daca era vorba de parola, o visam exact pe aia corecta. Prin asta, consider ca poate fii o metoda de accesare a subconstientului, care poate avea mare efect pe viitor in modul de gandire si in luarea anumitor decizii.
Visul nu are effect doar pe moment, poate avea si pe viitor...te anunta din timp ca lucrul visat o sa urmeze o data candva si totusi nici el nu stie cand.

Daca ai un hdd in calculator, trebuie sa stii cum sa salvezi date pe el sau sa le modifici. Aproape intotdeauna, windows functioneaza pe baza datelor pe care le ai salvate acolo.

| Mosotti explică (pentru MihaiG9192):

Nu visezi deloc ce gandesti constient, inconstientul face subiectul viselor in functie de psihismul tau, experientele tale, trairile tale.
Ca nici nu te gandeai la cutare cand in noaptea aia ai avut visul ala.

In general visele nu le prea controlezi, dar daca ai putut, e bine.

Nu se acceseaza inconstientul asa usor.

Aia ca te anunta ca lucru visat se va intampla candva vine din faptul nu ca vede in viitor, ca nu are cum sa vada un viitor care nu exista inca.
Dar stie psihismu tau, si stie ca ai putea face lucrul ala. Dar ce tine doar de exterior nu are cum sa te anunte, adica ce nu depinde de creierul tau.

Te poate anunta ca poate vei cadea in capcana unei tipe misto desi e hoata, ca iti stie felul de a fi, dar nu te poate anunta ca o sa-ti cada zapada in cap de pe un bloc cand vei trece pe undeva iarna.

| Jus7t a răspuns:

Bagi pl boss